Постанова № 33627794, 13.09.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2013
Номер справи
820/5397/13-а
Номер документу
33627794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 вересня 2013 р. № 820/5397/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Севастьяненко К.О.

при секретарі судового засідання - Романенко Т.С.,

за участю: представника позивача - Камишанової М.С.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ВАД" простягнення суми, -В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1), вартість матеріального забезпечення у загальній сумі 12 690 грн. 53 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.

Ухвалою суду від 31.07.2013 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ВАД".

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 вперше був зареєстрований в Харківському міському центрі зайнятості як особа, яка шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203912033000014 - 17 листопада 2008 року. Згідно наказу від 24.11.2008 року відповідачу наданий статус безробітного на загальних підставах та призначена допомога по безробіттю відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності у розмірі встановленому законодавством. 28.08.2009 року ОСОБА_2 був знятий з обліку. З 24.11.2008 року по 28.08.2009 року розмір виплат допомоги по безробіттю склала 10249 грн. 51 коп. Вдруге відповідач звернувся до Харківського міського центру зайнятості 18.10.2012 року. З 25.10.2012 року йому був наданий статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю. З 19.01.2013 року відповідач був знятий з обліку, у зв'язку з отриманням права на пенсію. Розмір виплат допомоги по безробіттю з 25.10.2012 року по 18.01.2013 року склав 2441 грн. 02 коп. Позивачем було встановлено, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку у центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю був працевлаштований на ТОВ "АГРО-ВАД" та отримував дохід. На підставі встановлення факту належності відповідача до категорії зайнятого населення, Харківським міським центром зайнятості видано накази № 444 та № 445 від 31.05.2013 року "Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2." у розмірі відповідно - 2441,02 грн. за період з 25.10.2012 р. по 18.01.2013 р. та 10249,51 грн. за період з 24.11.2008 р. по 16.08.2013 р. та направлено відповідні листи-претензії на адресу відповідача щодо повернення коштів у вказаних розмірах. Однак, кошти, виплачені як матеріальне забезпечення, відповідачем Фонду не повернуті. Враховуючи наведене, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 вказані кошти у загальній сумі - 12 690 грн. 53 коп. у судовому порядку.

Відповідач, заперечуючи проти позову, надав письмові заперечення. Вказав, що він не працював на ТОВ "АГРО-ВАД" та доходів на зазначеному підприємстві не отримував.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував. Зазначив, що він дійсно в червні 2008 року надавав до ТОВ "АГРО-ВАД" документи для працевлаштування, проте жодного дня на підприємстві не працював та доходу не отримував. Тому, на думку, відповідача, при реєстрації в Харківському районному центрі зайнятості він надав правдиву інформацію, а отже, вважає, що позивач неправомірно просить стягнути з нього отриману допомогу по безробіттю. Розмір отриманої допомоги по безробіттю у сумі 12 690 грн. 53 коп. не оскаржував.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, до суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 р. функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вище вказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до ст. 22 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" мають право на отримання допомоги по безробіттю застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно з п.1 ст. 23 вищезазначеного Закону застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

З матеріалів справи судом встановлено, що вперше ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості 17.11.2008 року, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203912033000014 (а.с.15).

Наказом № НТ081124 від 24.11.2008 року відповідачу було надано статус безробітного з 24.11.2008 року та призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до п.п. 1.3,4 ст. 22 п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 24.11.2008 по 18.11.2009 року.

З 28.08.2009 року ОСОБА_2 був знятий з обліку, у зв'язку з відмовою від двох пропозицій підходящої роботи відповідно до п.п. 1 п. 20 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.

Вдруге, відповідач звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості 18.10.2012 року, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203912101800012 (а.с.23).

Наказом № НТ121025 від 25.10.2012 року відповідачу було надано статус безробітного з 25.10.2012 року та призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до п.п. 1.3,4 ст. 22 п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 25.10.2012 по 18.01.2013 року.

З 18.01.2013 року ОСОБА_2 був знятий з обліку, у зв'язку з набуттям права на пенсію.

Згідно п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» N 5067-VІ від 05.07.2012 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері соціальної політики, державної податкової політики та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звірки даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а в разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Відповідно до ст. 5 Указу Президента України № 19/2013 від 16.01.2013 року зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента України № 90/2013 від 26.02.2013 року, до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Державної служби зайнятості України та її територіальних органів, виконання їх функцій покладено на відповідні органи державної служби зайнятості.

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Судом встановлено, Харківським міським центром зайнятості були проведені розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та складено відповідні акти № 1149 від 29.04.2013 року (а.с. 12) та № 54 від 31.05.2013 року (а.с. 19). Вказані акти були надіслані на адресу відповідача поштою.

З акту № 54 від 31.05.2013 року вбачається, що підставою для проведення перевірки була інформація від управління Пенсійного фонду України в Київському району м. Харкова вих. № 5941/27-02 від 28.03.2013 року, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку в Харківському міському центрі зайнятості, а саме в період з червня 2008 року по травень 2012 року працював на ТОВ «АГРО-ВАД» (а.с. 14 зворот).

На підставі наданих під час перевірки ТОВ «АГРО-ВАД» та УПФУ в Київському району м. Харкова документів встановлено, що ОСОБА_2 на момент першої реєстрації в центрі зайнятості був працевлаштованим на ТОВ «АГРО-ВАД».

Так, судом встановлено, що на підставі наказу № 3-К від 01.06.2008 року ОСОБА_2 був прийнятий на посаду енергетика з 01.06.2008 року з окладом згідно штатного розкладу (а.с. 13).

На підставі наказу № 3-л від 28.04.2012 р. ОСОБА_2 був звільнений з посади енергетика з 01.05.2012 року відповідно до ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням) (а.с. 13 зворот).

Крім того, до матеріалів справи долучено інформацію з пенсійного фонду - індивідуальні відомості про застраховану особу - ОСОБА_2 (номер облікової картки НОМЕР_1) форма ОК-5, відповідно до якої страхувальник відповідача: ТОВ «АГРО-ВАД» (код 32436061) з червня 2008 року по травень 2013 року здійснював відрахування страхових внесків, а саме: суми його заробітку для нарахування пенсії (а.с. 48-49).

На підставі викладеного, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що він не працював на ТОВ «АГРО-ВАД» та не отримував доходу. Крім того, відповідач в судовому засіданні надав копію власної заяви до прокуратури Київського району м. Харкова, яка долучена до матеріалів справи, зі змісту якої вбачається, що ТОВ «АГРО-ВАД» було запропоновано ОСОБА_2 оформити його на посаду енергетика на 0,5 ставки, він погодився». Також в судовому засіданні відповідач пояснив, що дійсно надавав документи до ТОВ «АГРО-ВАД» для оформлення його на посаду енергетика.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 на момент реєстрації його, як безробітної особи, належав до категорії зайнятого населення. Так, відповідно до пп. "а" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які працюють по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб. Доказів зворотнього відповідачем до суду надано не було.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-111 від 02.03.2000 р. (далі - Закон №1533) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок - безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Відповідно до ч. 6 ст.10 Закону № 1533 функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та цього Закону.

Суд зазначає, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до вищезазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що за період з 24.11.2008 року по 28.08.2009 року відповідачем була незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 10249 грн. 51 коп., розмір якої відповідачем в судовому засіданні не заперечувався.

Відповідно до п.п. 6,7 Порядку, Харківським міським центром зайнятості прийнято наказ № 445 від 31.05.2013 року та надіслано відповідачу лист-претензією № ХМЦЗ-02-9951-22/13 від 01.06.2013 року про повернення в добровільному порядку коштів виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 в розмірі 10249 грн. 51 коп. (а.с. 10, 9). Зазначені кошти підлягають поверненню протягом 15 календарних днів з дня отримання листа-претензії та копії вказаного наказу.

Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржено не було та на час розгляду справи судом відповідачем кошти до Харківського міського центру зайнятості не повернуті, що відповідачем в судовому засіданні не заперечувалось.

З огляду на вищезазначене, відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 р. № 198, особа має право перереєструватися у територіальному органі як безробітна у разі, коли після припинення реєстрації залишилася безробітною та належить до категорії осіб, які зазначені у частині першій статті 43 Закону України "Про зайнятість населення". Перереєстрація безробітного здійснюється з дня подання відповідної заяви або не раніше ніж через 90 календарних днів з дня припинення попередньої реєстрації відповідно до абзаців дев'ятнадцятого - двадцять другого підпункту 1 за умови повернення коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, та абзацу другого підпункту 2 пункту 37 цього Порядку.

Частиною 2, 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та наданні соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Отже, оскільки судом встановлено, що відповідач на момент повторного звернення до центру зайнятості для реєстрації як безробітного мав непогашену заборгованість в сумі 10249 грн. 51 коп., яка виникла при попередній його реєстрації в центрі зайнятості, то ОСОБА_2 не мав права на повторну реєстрацію в центрі зайнятості, а, отже, виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 2441 грн. 02 коп. за період з 25.10.2012 року по 18.01.2013 року підлягають поверненню як безпідставно отримані.

Відповідно до п.п. 6,7 Порядку, Харківським міським центром зайнятості прийнято наказ № 444 від 31.05.2013 року та надіслано відповідачу лист-претензією № ХМЦЗ-02-9950-22/13 від 01.06.2013 року про повернення в добровільному порядку коштів виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 в розмірі 2441 грн. 01 коп. (а.с. 18, 17). Зазначені кошти підлягають поверненню протягом 15 календарних днів з дня отримання листа-претензії та копії вказаного наказу.

Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржено не було та на час розгляду справи судом відповідачем кошти до Харківського міського центру зайнятості не повернуті, що відповідачем в судовому засіданні не заперечувалось.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю у загальній сумі 12 690 грн. 53 коп., а тому позовні вимоги Харківського міського центру зайнятості підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ВАД" про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) вартість матеріального забезпечення у загальній сумі 12 690 грн. 53 коп. (дванадцять тисяч шістсот дев'яносто грн. 53 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2013 року.

Суддя К.О. Севастьяненко