ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 вересня 2013 рокуСправа №827/2185/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя до ОСОБА_1 про стягнення переплати по пенсії в розмірі 13 880,30 грн.,
в с т а н о в и в:
Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення переплати по пенсії в розмірі 13 880,30 грн. Вказує, що 20 березня 2013 року комісія управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя з питань призначення (відмови в призначенні) пенсії розглянула документи ОСОБА_1 та вирішила: в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовити; відмінити протокол № 4187 від 09.06.2011 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 02.06.2011 року. Отже на час звернення позивача до суду є переплата пенсії відповідачу в сумі 13 880,30 грн.
Просить стягнути переплату по пенсії в розмірі 13 880,30 грн.
Ухвалою від 29 серпня 2013 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 29 серпня 2013 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача до початку судового засідання надала клопотання про розгляд справи за її відсутністю в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.45).
Відповідач, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив (а.с.42-44).
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено наступне: 02.06.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.7). До своєї заяви ОСОБА_2. надав копію посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 році» (а.с.19); трудову книжку (а.с.11); довідку форми 122 № 12 від 18.03.2011 року, що видана ВАТ «Ставищенське Автотранспортне підприємство-13246» (а.с.8); копію довідки № 13 від 18.03.2011 року про перейменування Ставищенського АТП 13246 (а.с.17); довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 5 від 29.04.2011 року, що видана ВАТ «Ставищенське Автотранспортне підприємство - 13246» (а.с.15); архівну довідку про періоди роботи ВАТ «СМЗ» № 012-154 від 11.04.2011 року (а.с.12); історичну довідку ВАТ «СМЗ» № 012-ОК від 11.04.2011 року (а.с.16); історичну довідку ТОВ НТП «Ківі» № 6 від 29.04.2011 року (а.с.15); копію військового білету НОМЕР_2 від 23.01.1987 року (а.с.13); копію диплома НОМЕР_3 від 14.07.1979 року виданого СПТУ № 3 м. Севастополь (а.с.14); копію паспорту; копію ідентифікаційного номеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,
які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років; які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя відповідно до вимог статі 55 Закону № 796 ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком з 02.06.2011 року, що підтверджується протоколом № 4187 від 09.06.2011 року (а.с.6).
14.03.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя, на підставі вимоги державної фінансової інспекції в м. Севастополя від 05.03.2012 року № 27-03-14-14/907, було видано розпорядження № 99022 (а.с.21), на підставі якого ОСОБА_1 було зупинено виплату пенсії до з'ясування по результатах виявлених ревізією державною фінансовою інспекцією в м. Севастополя (а.с.21).
11.03.2013 року Управлінням праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації на адресу заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя було направлено лист з відомостями про те, що справа по ОСОБА_1 розглянута на Комісії зі спірних питань при Мінсоцполітики та не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження (а.с.22).
Зі змісту витягу з протоколу № 57 від 30.01.2013 року Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, як брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Мінсоцполітики вбачається, що комісією було вирішено на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії ОСОБА_1. Також не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження (а.с.23).
20.03.2013 року (протокол № 1/06 від 20.03.2013 року) комісія управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя з питань призначення (відмови в призначенні) пенсії прийняла рішення: в призначенні пенсії гр. ОСОБА_1 1961 року народження відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовити; відмінити протокол № 4187 від 09.06.2011 року про призначення гр. ОСОБА_1 пенсії за віком з 02.06.2011 року; направити протокол засідання про відмову в призначенні пенсії гр. ОСОБА_1 (а.с.24). Протокол було отримано відповідачем особисто 27.08.2013 року (а.с.25).
Зі змісту довідки УПФУ у Нахімовському районі м. Севастополя № 2878 від 20.08.2013 року вбачається переплата пенсії ОСОБА_1 в розмірі 13 880,30 грн. (а.с.5).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата. У солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Статтею 73 Закону № 1058 встановлено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов до висновку, що Управлінню Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя був причинений матеріальний збиток в сумі 13 880,30 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону № 1058, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
З огляду на зазначене, переплата надмірної сплачено пенсії ОСОБА_1 в сумі 13 880,30 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, відомості про поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи відсутні) на користь Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя (99001, м. Севастополь, вул. Дзигунського, 19, код ЄДРПОУ 22274979, р/р 25601304351735 в ТВБВ № 10011/0267 філії Кримського республіканського управління ПАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 324805) надмірно виплачу пенсію в сумі 13 880,30 грн. (тринадцять тисяч вісімсот вісімдесят гривень 30 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.І. Майсак