ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" вересня 2013 р. .Справа № 821/3445/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Войтович І.І.,
при секретарі - Сердюк О.О.
за участю:
представника позивача - Кермач А.І.
представника відповідача - Мірошніченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонтрансгруп"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області
про визнання дій протиправними,
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонтрансгруп" (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач) про визнання дії відповідача протиправними щодо проведення зустрічної звірки та складання акта від 18.07.2013 року №1419/21-03-22-05/37631522 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Херсонтрансгруп" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за квітень 2013 року" та визнання дії відповідача протиправними щодо визнання господарських операції нікчемними укладених ТОВ "Херсонтрансгруп" з контрагентами - покупцями та контрагентами - постачальниками за квітень 2013 року.
В судовому засіданні 20.09.2013 року представником позивача подана заява про уточнення позовних вимог згідно якої просить визнати дії відповідача протиправними щодо проведення зустрічної звірки та складання акта від 18.07.2013 року №1419/21-03-22-05/37631522 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Херсонтрансгруп" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за квітень 2013 року"
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві та пояснив, що відповідачем порушено вимоги Податкового кодексу України стосовно порядку проведення перевірок, оскільки податкове законодавство розрізняє порядок проведення зустрічних звірок та документальних невиїзних перевірок. З акту від 18.07.2013 року №1419/21-03-22-05/37631522 неможливо зрозуміти, що проведено відповідачем - зустрічна звірка чи документальна невиїзна перевірка, оскільки назва даного акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки …", а у вступній частині акту вказано, що проведено документальну невиїзну перевірку. За результатами зустрічної звірки складається довідка, а відповідачем складений акт. Проте, якщо відповідачем проводилася документальна невиїзна перевірка, то для її проведення необхідний наказ, який відповідачем не видавався. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що дії відповідача відповідають вимогам податкового законодавства. Зазначив, що відповідачем здійснені заходи щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено акт від від 18.07.2013 року №1419/21-03-22-05/37631522. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонтрансгруп" зареєстроване Виконавчим комітетом Херсонської міської ради 29.04.2011 року, про що видане Свідоцтво Серія А01 №722895.
04.05.2011 року позивач узятий на облік в органах державної податкової служби, що підтверджується Довідкою №2950/18-4-38 від 29.10.2012 року.
З 14.09.2011 року позивач є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом №200000976 НБ №311821.
Згідно Довідки АА №750309 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України видами діяльності позивача за КВЕД-2010 є: інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; неспеціалізована оптова торгівля; вантажний автомобільний транспорт; транспортне оброблення вантажів.
Також, судом встановлено, що посадовою особою відповідача проведена зустрічна звірка ТОВ "Херсонтрансгруп" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками та з контрагентами - покупцями за квітень 2013 року. За результатами даної звірки складено акт №1419/21-03-22-05/37631522 від 18.07.2013 року.
Не погоджуючись з такими діями позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Порядок та умови проведення перевірок визначаються Податковим кодексом України. Зокрема, Податковим кодексом України передбачено проведення зустрічних звірок (п.73.5 ст.73 ПК України) та камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок (ст.75 ПК України), які передбачають дотримання певної процедури їх проведення.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 р., зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до пунктів 6 та 7 вищезазначеного Порядку, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що у разі відсутності в податкового органу інформації, яка необхідна для проведення зустрічної звірки, орган державної податкової служби повинен надіслати або вручити представнику суб'єкта господарювання офіційний запит про надання інформації та її документального підтвердження, і у разі отримання від суб'єкта господарювання необхідної інформації орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку, за результатами якої повинна складатися довідка, яка має бути вручена (надіслана) суб'єкту господарювання.
Представником відповідача в судовому засіданні не надано доказів, які підтверджували факт направлення позивачу запиту про надання інформації та її документального підтвердження.
Суд погоджується із позицією позивача про те, що ні ПК України, ні Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок не передбачено складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки, яким по суті є акт від 18.07.2013 року № 1419/21-03-22-05/37631522 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Херсонтрансгруп" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками та з контрагентами - покупцями за квітень 2013 року".
Також, посилання головного державного ревізор-інспектора в акті № 1419/21-03-22-05/37631522 на те, що позапланову перевірку підприємства не можливо провести в зв'язку з тим, що ТОВ "Херсонтрансгруп" має стан платника відмінний від основного, а саме, стан платника на 18.07.2013 року "9" - направлено повідомлення про встановлення місця знаходження платника податків спростовується дослідженим в судовому засіданні Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Крім цього, суд звертає увагу, що в матеріалах адміністративної справи містяться докази, які підтверджують факт реальності здійснення позивачем господарської діяльності (податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку; податкові декларації з податку на додану вартість за березень, квітень 2013 року; оборотно-сальдові відомості за квітень 2013 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки та складання акта №1419/21-03-22-05/37631522 від 18.07.2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Херсонтрансгруп" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками та з контрагентами - покупцями за квітень 2013 року" є протиправними.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є підставний та обґрунтований, а тому його слід задовольнити.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо проведення зустрічної звірки та складання акта №1419/21-03-22-05/37631522 від 18.07.2013 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Херсонтрансгруп" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками та з контрагентами - покупцями за квітень 2013 року".
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонтрансгруп" (код ЄДРПОУ 37631522) судовий збір в сумі 34, 41 грн. (Тридцять чотири гривні 41 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 вересня 2013 р.
Суддя /підпис/ Войтович І.І.
кат. 8