Постанова № 33611732, 16.09.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2013
Номер справи
819/1895/13-а
Номер документу
33611732
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1895/13-a

"16" вересня 2013 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

Головуючого судді Жука А.В.

при секретарі судового засідання: Порплиці Т.В.

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Машлюк Т.М.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправними дій, зобов'язання ТОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області надати висновок на повернення надміру сплачених податків та зобов'язання ТОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області повернути ОСОБА_1 надміру сплачені кошти в сумі 15411,34 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за наслідками 2012 року ним було отримано інвестиційний збиток від операцій з інвестиційними активами, а отже утримана податковим агентом сума податку на доходи фізичних осіб від операцій з інвестиційними активами в березні 2012 року є надміру сплаченою сумою податку та відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України підлягає поверненню, проте всупереч вимог чинного законодавства Тернопільською ОДПІ було відмовлено у поверненні надміру сплаченої суми податку.

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали, надавши суду пояснення аналогічні позову, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила в позові відмовити. Вказала, що утримана податковим агентом позивача сума податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15411,34 грн. не є надміру сплаченою сумою податку в розумінні Податкового кодексу України, а отже не підлягає поверненню позивачу.

Заслухавши пояснення позивача та його представник, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

30 січня 2013 року ОСОБА_1 подано до Тернопільської ОДПІ податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік, відповідно до якої позивачем протягом 2012 року не отримано доходів у вигляді інвестиційного прибутку (рядок 01.04 "Інвестиційний прибуток") та в якій відображено суму податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з державного бюджету в розмірі 18125,48 гривень, в тому числі 15411,34 гривень надміру сплаченого податку від операцій з інвестиційними активами.

Разом із декларацією позивачем було подано до податкового органу додаток 3 до рядка 01.04 Декларації - Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від операцій з інвестиційними активами, в якому задекларовано загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами в 2012 році у вигляді інвестиційного збитку в розмірі 116486,69 гривень.

За наслідками документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань правильності визначення інвестиційного прибутку (збитку) за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 Тернопільською ОДПІ складено довідку №2472/17-20/НОМЕР_1 від 10.04.2013 відповідно до якої порушень податкового законодавства не встановлено.

11 квітня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільської ОДПІ із заявою про повернення надміру сплачених коштів з податку на доходи фізичних осіб в сумі 15411,34 гривень.

Листом №11047/7/17-110 від 30.04.2013 Тернопільська ОДПІ повідомила, що оскільки податок в сумі 15411,34 грн. перерахований податковим агентом, згідно його інвестиційного прибутку не є помилково або надміру сплаченим податковим зобов'язанням, заява ОСОБА_1 залишена без задоволення.

Відповідно до ст. 164 Податкового кодексу України Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Згідно положень п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначаються п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України, відповідно до якого облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік (п.п. 170.2.1 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України).

Підпунктом 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України визначено, що інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами).

При застосуванні платником податку норм підпункту 170.2.9 цього пункту податковий агент - професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об'єкта оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів.

Відповідно до п.п. 170.2.3 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України якщо в результаті розрахунку інвестиційного прибутку за правилами, встановленими цією статтею, виникає від'ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком.

Згідно з вимогами п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.

Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.

Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення, крім фінансових результатів, зазначених в абзаці першому пункту 29 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Положеннями п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України визначено, що податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з цінними паперами, визначеними у підпункті 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу).

Методика визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, спільно з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Методика визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента, затверджена наказом Міністерства фінансів України №1484 від 22.11.2011 та рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1689 від 22.11.2011 (далі по тексту Методика).

Відповідно до п. 2.1 Методики об'єктом оподаткування для цілей цієї Методики є інвестиційний прибуток, отриманий у розрахунковому періоді платником податку за операціями з інвестиційними активами з використанням послуг торговця цінними паперами, який обчислюється як сума інвестиційного прибутку від операцій з інвестиційними активами, що перебувають в обігу на організованому ринку цінних паперів та деривативів (далі - організований ринок), та інвестиційного прибутку від операцій з інвестиційними активами, що не перебувають в обігу на такому ринку.

Розрахунок загального результату (інвестиційного прибутку або збитку) за операціями з інвестиційними активами, що перебувають в обігу на організованому ринку, здійснюється податковим агентом окремо від розрахунку інвестиційного прибутку (збитку) за операціями з інвестиційними активами, що не перебувають в обігу на такому ринку (п. 2.2 Методики).

Загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або збиток) від операцій з інвестиційними активами визначається як алгебраїчна сума результатів (прибуток або збиток) від операцій з кожним окремим пакетом цінних паперів та загальним результатом (інвестиційний прибуток або збиток) від операцій з деривативами (п. 2.4 Методики).

Якщо в результаті розрахунку інвестиційного прибутку від операцій з цінними паперами чи деривативами виникає від'ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком.

Якщо за результатами звітного податкового року об'єкт оподаткування має від'ємне значення (отриманий інвестиційний збиток), його сума не враховується податковим агентом, а за результатами річного декларування може бути перенесена платником податку у зменшення інвестиційного прибутку, отриманого від операцій з інвестиційними активами (п. 2.6 Методики).

Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік відповідно до підпункту 170.2.1 пункту 170.2 статті 170 розділу IV Податкового кодексу України з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 2.17 цього розділу (п. 2.16 Методики).

Протягом звітного року до складу місячного оподатковуваного доходу включається фактично нарахований (виплачений) інвестиційний прибуток, отриманий платником податку у складі поточної грошової виплати за датою фактичної виплати та/або за датою виконання або розірвання в період до кінця такого року договору, укладеного з платником податку, а сума податку з фактично нарахованого (виплаченого) інвестиційного прибутку, що підлягає сплаті до бюджету, розраховується в усіх випадках, наведених у цьому пункті, із врахуванням утриманих та сплачених сум податку протягом розрахункового періоду до дати фактичної виплати та/або дати виконання або розірвання договору (п. 2.17 Методики).

За результатом звітного податкового року податковий агент здійснює розрахунок інвестиційного прибутку, отриманого платником податку у такому році, та суми податку з такого прибутку, що підлягає сплаті до бюджету, із врахуванням утриманих та сплачених сум податку протягом року. Розрахунок за результатами року не здійснюється у разі, якщо протягом року у зв'язку з виконанням або розірванням договору (договорів), укладеного (укладених) з платником податку, інвестиційний прибуток було розраховано, а податок утримано і сплачено до бюджету в повному обсязі (п. 2.18 Методики).

Податковий агент щороку до кінця січня року, що настає за звітним податковим роком, надає платнику податку довідку про визначення торговцем цінними паперами при виконанні ним функцій податкового агента інвестиційного прибутку платника податку на доходи фізичних осіб за формою, встановленою у додатку до цієї Методики. За результатами звітного податкового року довідка не видається, якщо вона була надана платнику податку у зв'язку з виконанням або розірванням до кінця звітного податкового року договору, укладеного податковим агентом з таким платником податку. Довідка надається для пред'явлення органу державної податкової служби за податковою адресою платника податку з метою визначення загального інвестиційного прибутку та податку з нього у річній податковій декларації (п. 2.23 Методики).

Податок сплачується (перераховується) до бюджету податковим агентом у порядку, передбаченому підпунктами 168.4.1 - 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 розділу IV Податкового кодексу України (п. 2.25 Методики).

Згідно норм п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки №2472/17-20/НОМЕР_1 від 10.04.2013 (а.с. 29) в березні 2012 року при виплаті доходу на користь ОСОБА_1 податковим агентом (професійним торговцем цінними паперами) - ТОВ "Аструм Капітал" при виконанні функцій податкового агента відповідно до вимог Методики та положень ст. 168 Податкового кодексу було утримано та перераховано до Державного бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 15411,34 грн. згідно платіжного доручення №012Р021120800024 від 20.03.2012.

На виконання вимог п. 2.23 Методики ТОВ "Аструм Капітал" видала ОСОБА_1 Довідку про визначення торговцем цінними паперами при виконанні ним функцій податкового агента інвестиційного прибутку платника податку на доходи фізичних осіб, відповідно до якої позивачем за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 отримано інвестиційний збиток від операцій цінними паперами та деривативами в розмірі 87657,61 грн., а сума фактичної переплати податку на доходи фізичних осіб за 2012 рік склала 15411,34 грн.

Таким чином, суд приходить до переконання, що в розумінні Податкового кодексу України ОСОБА_1 за наслідками 2012 року не отримав інвестиційного прибутку від операцій з цінними паперами, а загальний фінансовий результат від операцій з інвестиційними активами ОСОБА_1 є інвестиційним збитком в розмірі 87657,61 грн., що не заперечується і представником Тернопільської ОДПІ, а правильність розрахунку фінансового результату підтверджена Довідкою Тернопільської ОДПІ №2472/17-20/НОМЕР_1 від 10.04.2013.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено, що сума податку на доходи фізичних осіб утримана з ОСОБА_1 ТОВ "Аструм Капітал" при виконанні функцій податкового агента є надміру сплаченою сумою податку на доходи фізичних осіб та підлягає поверненню позивачу з державного бюджету, а отже твердження відповідача про те що сума 15411,34 грн. утримана податковим агентом позивача не є помилково або надміру сплаченим податком не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначено ст. 43 Податкового кодексу України, відповідно до якої Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 11.04.2013 було подано до Тернопільської ОДПІ декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік з додатком №3, заяву на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб в сумі 15411,34 грн., довідку ТОВ "Аструм Капітал" про визначення професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента інвестиційного прибутку платника податку на доходи фізичних осіб тощо, тобто виконано всі умови визначені ст. 43 Податкового кодексу України для повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.

За наведених обставин позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Тернопільської ОДПІ та зобовязання Тернопільської ОДПІ підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових зобовязань є обгрунтованими та підлягають до задоволення.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Тернопільської ОДПІ повернути позивачу надміру сплачені кошти в сумі 15411,34 грн., суд вважає що така позовна вимога не підлягає до задоволення, оскільки нормами Податкового кодексу України не передбачено повноваження та обов'язок податкового органу безпосередньо повертати надміру сплачені кошти з Державного бюджету, а таке повернення здійснюється органами Державної казначейської служби на підставі висновку податкового органу.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідачем - Тернопільською ОДПІ не надано достатніх та беззаперечних доказів, щодо правомірності відмови ОСОБА_1 в поверненні надміру сплаченої ним суми грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15411,34 грн., а судом таких доказів не здобуто.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши наявні матеріали та обставини справи, подані сторонами докази, а також норми чинного законодавства суд прийшов до внутрішнього переконання про протиправність дій Тернопільської ОДПІ, які виразились у відмові в поверненні позивачу надміру сплачених сум грошових зобов'язань, в зв'язку з чим позов підлягає до часткового задоволення, в частині визнання протиправними дій Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області державної податкової служби щодо відмови в поверненні ОСОБА_1 надміру сплачену суму податку на доходи фізичних осіб та зобов'язанні Тернопільської ОДПІ підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 в сумі 15411,34 гривень (п'ятнадцять тисяч чотириста одинадцять гривень 34 копійки) з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному законодавством.

Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області державної податкової служби щодо відмови в поверненні ОСОБА_1 надміру сплачену суму податку на доходи фізичних осіб.

3. Зобов'язати Тернопільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 38739812, вул. Білеціка, 1 м. Тернопіль, 46003) підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 в сумі 15411,34 гривень (п'ятнадцять тисяч чотириста одинадцять гривень 34 копійки) з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному законодавством.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

(постанова виготовлена в повному обсязі 20.09.2013)

Головуючий суддя Жук А.В.

копія вірна

Суддя Жук А.В.