ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1824/13-a
20 серпня 2013 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів
головуючого судді Баранюк А.З., судді Подлісної І.М., судді Бабюка П.М.
при секретарі судового засідання Дудар М.В.
за участю прокурора Матієк Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою прокурора м. Тернополя в інтересах держави в особі Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України в особі Тернопільського національного економічного університету до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. та Державної реєстраційної служби України, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Тернопільській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Тернополя в інтересах держави в особі Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України в особі Тернопільського національного економічного університету звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича про скасувати рішення № 3120149 від 13.06.2013 року та до Державної реєстраційної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії про зобов'язання повторно розглянути заяву про державну реєстрацію права власності за Тернопільським національним економічним університетом на навчальний корпус №2 на майдані Перемоги, 3 в м. Тернополі.
В судовому засіданні прокурор пояснила, що рішенням господарського суду Тернопільської області від 11 квітня 2013 року у справі №921/89/13-г визнано право власності за державою в особі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України на будівлю, що знаходяться на праві оперативного управління Тернопільського національного економічного університету за адресою м. Тернопіль, майдан Перемоги, 3. Тернопільський національний економічний університет звернувся в реєстраційну службу Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області із заявою про реєстрацію права власності на це приміщення, однак рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича №3120149 від 13.06.2013 року у державній реєстрації права власності на навчальний корпус №2 було безпідставно відмовлено. Враховуючи наведене прокурор позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Від представника відповідача - Державної реєстраційної служби України надійшло заперечення на позов в якому відповідач просив або залишити позовну заяву без розгляду, якщо прокурор звернувся до суду в інтересах навчального закладу, або повернути позовну заяву, якщо прокурор звернувся в інтересах міністерства, крім того зазначалося, що Міністерства освіти науки молоді та спорту не існує, а тому неможливо здійснити реєстрацію права державної власності.
Відповідач - Державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв Олексій Олександрович, представник відповідача - Державної реєстраційної служби України та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися хоча про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення учасників про час і місце розгляду судової справи та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів, тому можливо розглянути справу без їх участі, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави у судах.
Згідно статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами, заявами на захист інтересів держави, в тому числі і щодо реєстрації права державної власності.
Позивачем у справі є прокурор міста Тернополя в особі Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України в особі Тернопільського національного економічного університету.
Відповідно до частини 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, зазначений позов прокурора міста Тернополя про реєстрацію права державної власності в собі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України підсудний Тернопільському окружному адміністративному суду.
Крім того, суд звертає увагу на те, що рішенням Конституційного суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 у справі № 1-1/99 роз'яснено положення ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, а не Кодексу адміністративного судочинства України і ним не спростовуються, а підтверджуються обов'язок прокурора представляти інтереси держави в суді.
Судом встановлено, що рішенням господарського суду Тернопільської області від 11 квітня 2013 року у справі №921/89/13-г, яке набрало законної сили, визнано право власності за державою в особі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України на будівлі, що знаходяться на праві оперативного управління Тернопільського національного економічного університету, в тому числі, на навчальний корпус № 2 загальною площею 3 903,6 кв.м., розташований за адресою: м. Тернопіль, майдан Перемоги, 3 балансовою вартістю - 1 087 962,00 грн.
Частиною 5 ст. 124 Конституції України закріплено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд звертає увагу положення ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", згідно якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
25.05.2013 року Тернопільський національний економічний університет звернувся в реєстраційну службу Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області із заявою про реєстрацію права власності на навчальний корпус №2 на майдані Перемоги, 3 в м. Тернополі.
Враховуючи вимоги наказу Міністерства юстиції України №607/5 від 02.04.2013 року "Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб" державною реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції заяву позивача від 22.05.2013 року направлено за належністю до Державної реєстраційної служби України.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича №3120149 від 13.06.2013 року у державній реєстрації права власності на навчальний корпус №2 розташований на майдані Перемоги, 3 в м. Тернополі відмовлено у зв'язку з тим, що документи подані для проведення державної реєстрації прав не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Згідно Статуту Тернопільського національного економічного університету, прийнятого конференцією трудового колективу 05.01.2011 року та затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №355 від 19.04.2011 року, Тернопільський національний економічний університет є правонаступником: Тернопільського фінансово-економічного інституту, Тернопільського інституту народного господарства, Тернопільського державного економічного університету та підпорядковується Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України.
Тернопільський національний економічний університет є юридичною особою, яка включена до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 33680120, форма власності - державна, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АА №076484.
Відповідно до статті 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Суб'єктами управління об'єктами державної власності є міністерства та інші органи виконавчої влади (ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності"). Майно, закріплене за державними установами освіти, є державною власністю.
В судовому засіданні прокурором долучено до матеріалів справи довідку про те, що Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України перебуває у стані припинення. Таким чином твердження Державної реєстраційної служби України про те, що таке Міністерство не існує є безпідставним та не відповідає дійсним обставинам справи.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № N 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1 наказу Міністерства юстиції України №607/5 від 02.04.2013 року "Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб" державна реєстрація права власності на нерухоме майно загальною площею понад 5000 кв. м проводиться державним реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру.
Частиною 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав. Крім того, у ч. 4 вказаної статті визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Як вбачається зі ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Під час розгляду справи судом встановлено, що державний реєстратор відмовив у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно на підставі п. 4 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", однак не зазначив, які саме документи подані на державну реєстрацію права державної власності не відповідають встановленим вимогам, або ж не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують
В силу ч. 2 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703. Пункт. 27 Порядку до таких документів відносить, поряд з іншими, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Крім того, ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Як вбачається з досліджених доказів, державний реєстратор, якщо вважав, що надані не всі документи, вищезазначені дії не вчинив. Вказане також суперечить вимогам п. 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011 р. № 703.
З огляду на п. 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011 р. № 703, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду.
Таким чином, суд, зважуючи на те, що рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. від 13.06.2013 року № 3120149 щодо відмови у проведенні державної реєстрації права державної власності на навчальний корпус № 2 загальною площею 3 903,6 кв.м., розташований за адресою: м. Тернопіль, майдан Перемоги, 3 прийняте з порушенням норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011 р. № 703, вважає за необхідне його скасувати та зобов'язати Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяву про державну реєстрацію права власності за Тернопільським національним економічним університетом на навчальний корпус №2 на майдані Перемоги, 3 в м. Тернополі.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича № 3120149 від 13.06.2013 року.
2. Зобов'язати Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяву про державну реєстрацію права власності за Тернопільським національним економічним університетом на навчальний корпус №2 на майдані Перемоги, 3 в м.Тернополі
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 22 серпня 2013 року.
Головучий судді Баранюк А.З.
суддя Подлісна І.М.
суддя Бабюк П.М.
Копія вірна
суддя Баранюк А.З.