Ухвала суду № 33603292, 20.09.2013, Красноперекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.09.2013
Номер справи
110/3909/13-а
Номер документу
33603292
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 110/3909/13-а

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2013 р.

Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим

в складі: судді Шевченко О.В.

при секретарі: Белковій Н.М.

за участю заявника- ВДВС Красноперекопського МРУЮ в АР Крим - Лутай О.А.

заінтересовані особи - ПФК в Красноперекопському районі АР Крим Бавбекова З.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням відділу державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АР Крим про зміну порядку та способу виконання рішення за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АР Крим про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив

10 вересня 2013 року Відділ державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АР Крим (далі ВДВС Красноперекопського МРУЮ в АР Крим), в порядку ст. 263 КАС України, звернувся до Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим з заявою про зміну способу та порядку виконання виконавчого листа № 2а-6/11, виданого 14.03.2011 року Красноперекопським міськрайонним судом АР Крим шляхом стягнення з Управління пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АР Крим на користь ОСОБА_3 недоотриману державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежно від мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом 1 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.05.2011 року з урахуванням виплачених сум пенсії.

У судовому засіданні заявник представник ВДВС Красноперекопського МРУЮ в АР Крим Лутай А.О. підтримав подання.

Представник Управління ПФУ в Красноперекопському районі АР Крим Бавбеков З.Р. з поданням не згоден.

Заінтересована особа - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, з не відомих причин.

Вислухавши представника заявника представника ВДВС Красноперекопського МРУЮ в АР Крим Лутай А.О., представника Управління ПФУ в Красноперекопському районі АР Крим - Бавбекова З.Р., дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволені подання слід відмовити.

Відповідно до ст. 263 КАС України - за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до ч.2 ст. 263 КАС України, суд у виняткових випадках може відстрочити виконання рішення.

Встановлено, що постановою Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 06.01.2011 року частково задоволено позов ОСОБА_3. Визнано дії УПФУ в Красноперекопському районі АР Крим щодо невиплати у повному обсязі основної та додаткової пенсії відповідно до ст..50,54 ЗУ від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

17.08.2011 року постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим задоволено частково. Постанову Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 06.01.2011 року змінено. Викладено третій абзац резолютивної частини цієї постанови у наступній редакції: Зобов'язати Управління ПФУ в Красноперекопському районі АР рим нарахувати та виплатити ОСОБА_3 недоотриману державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежно від мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.05.2011 року з урахуванням виплачених сум пенсії.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду усунено описку в постанові суду від 17.08.2011 року.

14.03.2013 року Красноперекопським міськрайонним судом видано виконавчий лист № 2а-6/11, яким зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_3 недоотриману державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежно від мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом 1 ч. 1 Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.05.2011 року з урахуванням виплачених сум пенсії.

14.06.2013 року державним виконавцем ВДВС Красноперекопського МРУЮ АР Крим по зазначеному виконавчому листу відкрито виконавче провадження.

Згідно листа від 21.08.2013 року № 4791/08-05 УПФУ в Красноперекопському районі АР Крим повідомило Відділ ДВС Красноперекопського МРУЮ в АР Крим, що не має можливості провести виплату ОСОБА_3 недоотриману державну пенсію, оскільки не внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України" і не збільшено фінансування на реалізацію норм Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Таким чином постанова суду виконано частково в частині нарахування коштів в сумі 19573,59 грн. за трьома виконавчими листами, у тому числі за виконавчим листом № 2а-6/11, виданого 14.03.2011 року у розмірі 7958,24 грн., але виплата не здійснена в зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, оскільки Державним бюджетом України на 2013 рік видатки на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян Міністерству соціальної політики України, як головному розпоряднику бюджетних коштів не передбачено.

В той же час, державний виконавець позбавлений можливості самому організувати виконання рішення без участі боржника у зв'язку з формулюванням рішення зобов'язання «виплатити», тоді як застосування вимоги «стягнути» дозволить виконати рішення.

Проте Порядок виконання судових рішень про стягнення з Державного бюджету України коштів, боржником за якими є державний орган (підприємство, установа, організація), визначено Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року № 4901-VІ.

Управління ПФУ в Красноперекопському районі являється державним органом.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що держава гарантує виконання судових рішень про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (ч.ч.2, 3 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).

Відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до Державної казначейської служби України необхідних для цього документів та відомостей.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч.3 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).

Як встановлено частиною 5 статті 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2 - 4 частини першої статті 47 Закону України "Про виконавче провадження", крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.

У разі відсутності необхідних документів та відомостей кошти перераховуються на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, про порядок виплати коштів з якого державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування.

Згідно ч.6 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» кошти, що надійшли на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей.

Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється Державною казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.

Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на Державну казначейську службу України з одночасним направленням повідомлення такому органу (ч.7 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, унормовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011, № 845 (далі по тексту - Порядок № 845).

Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що безспірним списанням є операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Відповідно до п.п.24, 25 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.

З огляду на наведене, суд зазначає, що Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а також Порядком № 845 встановлено певний механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників - державних підприємств, установ, організацій, яким не передбачено стягнення коштів з вказаних боржників шляхом звернення стягувача або державного виконавця до суду із заявою або, відповідно, з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення.

За змістом вищевикладених норм, для безспірного списання коштів з Державного бюджету України на підставі судового рішення стягувач або державний виконавець повинні звертатись безпосередньо до органів Державної казначейської служби, а не до суду.

Таким чином у задоволені подання слід відмовити з цих підстав.

Крім того, згідно частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою 24.11.2010 року та просив суд зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим перерахувати та виплатити йому пенсію по інвалідності як інваліду ЧАЕС.

Згідно з обраним позивачем способу захисту суд виніс постанову 06 січня 2011 року у відповідності до частини 2 статті 162 КАС України, встановивши вказаний спосіб захисту ВДВС Красноперекопського МРУЮ в АРК просить у своєму поданні, щоб суд встановив спосіб та порядок виконання виконавчого листа Красноперекопського міськрайонного суду АРК.

Оскільки діючим законодавством не передбачена можливість зміни способу та порядку виконання виконавчого листа, то в задоволенні такої заяви повинно бути відмовлено і з цих підстав.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 168, 263 КАС України,

УХВАЛИВ:

В задоволені подання відділу державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції в АРК про встановлення порядку та способу виконання рішення суду по адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АР Крим про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красноперекопський міськрайонний суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст виготовлено 20.09.2013 року.

Суддя: О. В. Шевченко