ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 вересня 2013 рокуСправа №827/1564/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І.,
при секретарі Паздеріної О.М.,
за участю: представника позивача Зінченко С.І. (довіреність № 5 від 16.02.2013 року); представника відповідача Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя Верещаги А.Л. (службове посвідчення №013735); представника відповідача Борзова С.А. (довіреність № 671 від 10.07.2013 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Ариан» до Комунального підприємства «Благоустрій», Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя про визнання протиправними дій,
встановив:
Комунальне підприємство «Благоустрій» Севастопольської міської Ради звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя про визнання неправомірними та скасування подання. Вказує, що 11.06.2013 року КП «Благоустрій» СМР отримало вимогу Гагарінської районної державної адміністрації в м. Севастополі про виконання подання прокурора Гагарінського району м. Севастополя вих. № 45-2912-13 від 07.06.2013 року про усунення порушень закону, причин та умов, які їм сприяють, вих. № 45-2939-13 від 10.06.2013 року про усунення порушень закону, причин та умов, які їм сприяють. Також вказує, що вказані вимоги відповідача безпосередньо впливають на права та законні інтереси позивача, а отже є незаконним, необґрунтованими та підлягають скасуванню.
Просить визнати неправомірними та скасувати подання.
Ухвалою від 13 червня 2013 року відкрито провадження по справі та призначено до попереднього судового розгляду. Ухвалою від 03 липня 2013 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду. Ухвалою від 15 липня 2013 року позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Приватного підприємства «Ариан» до Комунального підприємства «Благоустрій» про визнання протиправними дій було прийнято до провадження у межах розгляду адміністративної справи №827/1564/13-а. Ухвалою від 15 липня 2013 року було об'єднано в одне провадження адміністративну справу №827/1564/13-а за позовом Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради до Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя про визнання неправомірними та скасування подання з адміністративною справою №827/1560/13-а за позовом Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради до Прокуратури Гагарінського району міста Севастополя про визнання незаконною вимоги. Ухвалою від 29 серпня 2013 року розгляд справи було відкладено та визнано явку представника Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради обов'язковою. Ухвалою від 06 вересня 2013 року прийнято заяву Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради про відмову від адміністративного позову по справі №827/1564/13-а в частині позовних вимог Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради до Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя про визнання неправомірними та скасування подання, провадження по справі №827/1564/13-а в частині позовних вимог Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради до Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя про визнання неправомірними та скасування подання закрито, змінено статус сторін. Надано статус позивача Приватному підприємству «Ариан», відповідачів Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради, Прокуратурі Гагарінського району м. Севастополя за позовом Приватного підприємства «Ариан» про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії.
16.07.2013 року від представника позивача ПП «Ариан» надійшла заява про зміну предмету позову (а.с.82-84), відповідно до якої остаточно просить: визнати неправомірними дії Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради по розміщенню на пляжі «Парк Перемоги» тимчасових споруд (кіосків): площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2) для здійснення підприємницької діяльності, розміщених перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» на проїзній частині асфальтованої дороги, а також розміщенню стаціонарної тимчасової споруди кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій, без паспортів прив'язки та на відстані менш 10 м від будівлі кафе - бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, розташованого за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Комунальне підприємство «Благоустрій» Севастопольської міської Ради за власний рахунок демонтувати тимчасові споруди (кіоски): площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2) для здійснення підприємницької діяльності, розміщених перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» на проїзній частині асфальтованої дороги, а також розміщенню стаціонарної тимчасової споруди кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій, що розташовані на пляжі «Парк Перемоги», на відстані менш 10 м від будівлі кафе - бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, розташованого за адресою: АДРЕСА_1; визнати бездіяльність Прокурора Гагарінського району м. Севастополя відносно не звернення з позовом до суду про визнання протиправними дій КП «Благоустрій» СМР по розміщенню на пляжі «Парк Перемоги» тимчасових споруд (кіосків) площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2) для здійснення підприємницької діяльності, розміщених перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» на проїзній частині асфальтованої дороги, а також стаціонарної тимчасової споруди кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій, що розміщені на відстані менш 10 м від будівлі кафе - бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а також без паспортів прив'язки та за відсутністю документів, що посвідчують право на земельну ділянку, та зобов'язання КП «Благоустрій» СМР усунути вищевказані порушення закону шляхом демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд, та зобов'язати Прокурора Гагарінського району м. Севастополя звернутися до суду з позовом до КП «Благоустрій» СМР з вказаними вимогами; визнати неправомірною бездіяльність Прокурора Гагарінського району м. Севастополя, відносно не звернення з позовом до КП «Благоустрій» СМР в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради про зобов'язання повернути самовільно зайняту, тимчасовими торговими спорудами та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій, розташованих на пляжі «Парк Перемоги», земельну ділянку та стягнення з КП «Благоустрій» заподіяної шкоди та зобов'язання Прокурора Гагарінського району м. Севастополя звернутися до суду з позовом до КП «Благоустрій» СМР з вказаними вимогами.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з урахуванням зміни предмету позову підтримав у повному обсязі, просить задовольнити. Вказує, що ПП «Ариан» на праві приватної власності належить кафе бар «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 25.12.2012 року. Проте, у лютому 2013 року КП «Благоустрій» СМР перед входом на територію літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» було встановлено три стаціонарні тимчасові споруди та було закрито суцільною стіною вказаний кафе-бар. Вказує, що вказані об'єкти є тимчасовими спорудами та в порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідачем було встановлено без паспортів прив'язки. Також вказує, що кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» було встановлено з порушенням правил пожежної безпеки, а саме: менше ніж 10 метрів від кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Представник відповідача КП «Благоустрій» СМР з позовними вимогами не погодився повністю, просив у задоволенні відмовити, проте відзив на позов не надав.
Представник відповідача Прокуратури Гагарінського району м. Севастополя з позовними вимогами не погодився повністю, просив у задоволенні відмовити, проте відзив на позов не надав.
Відповідно до п.п. 1.3 п. 3 Статуту Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради № 2705 від 12.09.2007 року, підприємство (КП «Благоустрій» СМР) безпосередньо підкоряється органу, уповноваженому Власником, і іменованому далі «Орган управління». Органом управління є Севастопольська міська державна адміністрація. Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судом встановлено наступне: 25.12.2012 року між ОСОБА_6 (далі - Продавець) та Приватним підприємством «Ариан» (далі - Покупець) було укладено договір купівлі продажу ? частки кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком (а.с.40-42), посвідченого приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу ОСОБА_7, зареєстровано в реєстрі № 2691 та зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно під реєстровим номером №36452688 від 26.12.2012 року. Відповідно до п. 1 Договору, за цим договором Продавець передає у власність (продає) Покупцю, а Покупець в особі представника приймає від Продавця (купує) ? частки кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, що знаходиться в АДРЕСА_1, і оплачує їх вартість за ціною та у порядку, передбаченому договором.
25.12.2012 року між ОСОБА_8 (далі - Продавець) та Приватним підприємством «Ариан» (далі - Покупець) було укладено договір купівлі продажу ? частки кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком (а.с.45-46), посвідченого приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу ОСОБА_7, зареєстровано в реєстрі № 2688 та зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно під реєстровим номером №36452688 від 26.12.2012 року. Відповідно до п. 1 Договору, за цим договором Продавець передає у власність (продає) Покупцю, а Покупець в особі представника приймає від Продавця (купує) ? частки кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, що знаходиться в АДРЕСА_1, і оплачує їх вартість за ціною та у порядку, передбаченому договором.
Відповідно до п. 3 Договорів, згідно з витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно, виданим Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради від 25.12.2012 року за номером 36970372, кафе-бар з літнім майданчиком, ? (одна друга) частки якого відчужується, має такі характеристики: 1) Будівля кафе-бару, позначена за планом земельної ділянки за літ. «А», загальною площею 168,1 кв.м.; 2) ганок; 3) літній майданчик, загальною площею 88,8 кв.м. (за зовнішніми обмірами), позначений за планом земельної ділянки за літ. «І»; 4) інші споруди, позначені за планом земельної ділянки за літ. «П,2»; 5) балкон; 6) сходи.
Судом встановлено, що у лютому 2013 року КП «Благоустрій» СМР перед входом на територію літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, було встановлено три стаціонарні тимчасові споруди: площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2) та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій (а.с.50, 51).
Судом не приймаються до уваги посилання представника відповідача КП «Благоустрій» СМР, що встановлені кіоски на пляжі «Парк Перемоги» перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» є об'єктами благоустрою у зв'язку з наступним.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807) до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Статтею 14 Закону № 2807 встановлено, що об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Згідно зі ст. 15 Закону № 2807, органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів. Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і ремонт об'єкта благоустрою, який перебуває у приватній власності, визначає власник такого об'єкта благоустрою. Підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі. Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем. Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Власник об'єкта благоустрою щодо об'єктів приватної власності, орган державної влади та орган місцевого самоврядування щодо об'єктів благоустрою державної та комунальної власності відповідно до законодавства забезпечує встановлення на об'єкті благоустрою громадських вбиралень. Тарифи на послуги з користування громадськими вбиральнями встановлюються органами місцевого самоврядування відповідно до порядку формування цих тарифів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 Закону № 2807, на об'єктах благоустрою забороняється: 1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом; 2) самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо; 3) вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, траву, гілки, деревину, листя, сніг; 4) складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків; 5) самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо; 6) встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Міністерства внутрішніх справ України; 7) влаштовувати стоянки суден, катерів, інших моторних плавучих засобів у межах територій пляжів; 8) випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у не відведених для цього місцях; 9) здійснювати ремонт, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях (крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці).
Згідно зі ст. 21 Закону № 2807, елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; 9) малі архітектурні форми; 10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами. Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов до висновку про те, що кіоски, яки було встановлено на пляжі «Парк Перемоги» перед входом вздовж літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» в розумінні вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» є не об'єктами благоустрою та малими архітектурними формами, а тимчасовими спорудами, які встановлені для здійснення підприємницької діяльності.
Відповідно до п.п. 1.3. п. 1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 (далі - Порядок № 244) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до п.п. 1.6 п. 1 Порядку № 244, комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з п.п. 2.1. п. 2 Порядку № 244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.п. 2.2. п. 2 Порядку № 244).
Відповідно до п.п. 2.3. п. 2 Порядку № 244 до заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Згідно з п.п. 2.4 п. 2 Порядку № 244, відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.
Відповідно до п.п. 2.5 п. 2 Порядку № 244, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Підпунктом 2.6. пункту 2 Порядку № 244 передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Відповідно до п.п. 2.7. п. 2 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Згідно з п.п. 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, п. 2 Порядку № 244 паспорт прив'язки підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив'язки або електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру. Строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень. Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки або на новий строк.
Згідно з п.п. 2.30, 2.31 п. 2 Порядку № 244 у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладених нормативно-правових актів судом робиться висновок, що відповідачем КП «Благоустрій» СМР було встановлено тимчасові споруди - кіоски на пляжі «Парк Перемоги» перед входом вздовж літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» без паспортів прив'язки, що є порушенням вимог Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Доказів наявності паспортів прив'язки, договорів про надання в оренду кіосків з підприємцями відповідачем надано суду не було, у зв'язку з чим вказані об'єкти підлягають демонтажу.
Відповідно до п.п. 4.1.16 п. 4.1 розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України від 19.10.2004 року № 126 (далі - Правила), тимчасові споруди, кіоски, ларки тощо повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібний більший протипожежний розрив або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін. Інвентарні будівлі мобільного типу, кіоски, інші подібні будівлі допускається розміщувати групами, але не більше 10 у групі і площею не більше 800 м 2. Відстань між групами цих будівель та від них до інших споруд повинна становити не менше 15 м.
Зокрема, зі змісту комплексної схеми по розміщенню тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на пляжі «Парк Перемоги» суд не має можливості встановити на якій самі відстані від кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» встановлено кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2». Доказів встановлення кафе-бару «Жемчужна» з0 дотриманням Правил пожежної безпеки, відповідачем суду не надано.
Позовні вимоги щодо визнання бездіяльності Прокурора Гагарінського району м. Севастополя відносно не звернення з позовом до суду про визнання протиправними дій КП «Благоустрій» СМР по розміщенню на пляжі «Парк Перемоги» тимчасових споруд (кіосків) площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2) для здійснення підприємницької діяльності, розміщених перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» на проїзній частині асфальтованої дороги, а також стаціонарної тимчасової споруди кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій, що розміщені на відстані менш 10 м від будівлі кафе - бару «ІНФОРМАЦІЯ_1» з літнім майданчиком, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а також без паспортів прив'язки та за відсутністю документів, що посвідчують право на земельну ділянку, та зобов'язання КП «Благоустрій» СМР усунути вищевказані порушення закону шляхом демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд, та зобов'язання Прокурора Гагарінського району м. Севастополя звернутися до суду з позовом до КП «Благоустрій» СМР з вказаними вимогами; визнання неправомірною бездіяльність Прокурора Гагарінського району м. Севастополя, відносно не звернення з позовом до КП «Благоустрій» СМР в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради про зобов'язання повернути самовільно зайняту, тимчасовими торговими спорудами та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій, розташованих на пляжі «Парк Перемоги», земельну ділянку та стягнення з КП «Благоустрій» заподіяної шкоди та зобов'язання Прокурора Гагарінського району м. Севастополя звернутися до суду з позовом до КП «Благоустрій» СМР з вказаними вимогам не підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII (далі - Закон № 1789), при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право: 1) безперешкодно за посвідченням, що підтверджує займану посаду, входити у приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, військових частин, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності без особливих перепусток, де такі запроваджено; 2) витребовувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військових частин, державних підприємств, установ та організацій рішення, розпорядження, інструкції, накази та інші акти і документи, одержувати інформацію про стан законності і заходи щодо її забезпечення, мати доступ до відповідних інформаційних баз даних державних органів; 3) вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз; 4) мати доступ до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, у тому числі за письмовою вимогою, і таких, що містять комерційну таємницю або інформацію з обмеженим доступом. Письмово вимагати подання в прокуратуру у визначений ним розумний строк зазначених документів та матеріалів, видачі необхідних довідок, у тому числі щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій, для вирішення питань, пов'язаних з перевіркою. Отримання від банків інформації, яка містить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність"; 5) отримувати від посадових та службових осіб і громадян усні або письмові пояснення, в тому числі шляхом виклику відповідної особи до органу прокуратури. Дії, передбачені пунктами 3, 4 та 5 частини першої цієї статті, можуть бути вчинені виключно під час проведення перевірки в порядку, передбаченому статтею 21 цього Закону. При виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право: 1) вносити подання; 2) у встановленому законом порядку ініціювати притягнення особи до дисциплінарної, адміністративної відповідальності, складати протокол про адміністративне правопорушення та починати досудове розслідування; 3) звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Звернення прокурора з позовом є правом, а не обов'язком, тому зобов'язання Прокурора Гагарінського району м. Севастополя звернутися до суду з відповідним позовом знаходиться поза межами компетенції Окружного адміністративного суду м. Севастополя. Суд в межах своєї компетенції оцінює правомірність щодо прийнятих рішень з боку державних органів та органів місцевого самоврядування, але не може підміняти державний орган щодо прийняття рішення, яке належить до компетенції суб'єкта владних повноважень.
Постанова складена та підписана 16 вересня 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Комунального підприємства «Благоустрій» Севастопольської міської Ради по розміщенню на пляжі «Парк Перемоги» тимчасових споруд (кіосків): площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2), розміщених перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, для здійснення підприємницької діяльності, стаціонарної тимчасової споруди кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій.
3. Зобов'язати Комунальне підприємство «Благоустрій» Севастопольської міської Ради за власний рахунок демонтувати тимчасові споруди (кіоски): площею - 6 кв.м. (3х2), площею - 12 кв.м. (6х2), площею 12,40 кв.м. (6,2х2), яки розміщено перед входом вздовж території літнього майданчика кафе-бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, для здійснення підприємницької діяльності, стаціонарну тимчасову споруду кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» з літнім майданчиком та навісом із металоконструкцій.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.І. Майсак