ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
19.09.2013 Справа № 5021/321/12
Господарський суд Сумської області у складі судді Спиридонової Н.О.,
при секретарі Балицькому В.В.,
за участю представників сторін:
кредиторів - УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі - Шульга О.О., СОВ ФСЗ інвалідів - Іванова Т.С.
ліквідатор - Пересадько Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №5021/321/12
за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі
про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Нафтопроммаш» (Сумська область, м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 1; ід. код 00378454),
встановив:
В судовому засіданні 17.09.2013р. було оголошено перерву до 10:30 год. 19.09.2013р.
Ухвалою суду від 14.08.2013р. було призначено розгляд заяви УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі про визнання поточних вимог до боржника в сумі 84483,86 грн. в судове засіданні на 17.09.2013р.
Крім того, ухвалою суду від 05.09.2013р. було відкладено розгляд заяви Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поточних кредиторських вимог до боржника в сумі 9704,96 грн. в судове засіданні на 17.09.2013р.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши заяви кредиторів, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Щодо заяви УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі.
У серпні 2013 року до господарського суду звернувся кредитор - УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі із заявою про визнання поточних кредиторських вимог до боржника - Публічного акціонерного товариства «Нафтопроммаш» у розмірі 84483,86 грн., що складається в тому числі:
- із заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2013 року у сумі 23114,46 грн.,
- із заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пільгових пенсій за списком №1 за липень 2013 року у сумі 23340,73 грн.,
- із заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пільгових пенсій за списком №2 за липень 2013 року у сумі 36387,18 грн.;
- із заборгованості по відшкодуванню наукових пенсій в сумі 1641,49 грн.
В судовому засіданні представник УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі зазначені поточні вимоги підтримує та просить суд визнати їх у повному обсязі.
21.08.2013р. від ліквідатора надійшов відзив на заяву УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі в якому ліквідатор відхиляє вимоги в сумі 84483,86 грн. та просить суд відмовити у їх визнанні.
В судовому засіданні лівідатор просить суд відмовити у визнанні поточних вимог УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 06.03.2012р. порушено провадження у даній справі.
Постановою господарського суду Сумської області від 20.09.2012р. боржника було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором було призначено арбітражного керуючого Пересадька Р.І.
Отже, зазначені вище поточні вимоги нараховані кредитором за період після прийняття судом постанови про визнання боржника банкрутом.
Відповідно до ч.3 п.1 статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом України №4212-VI від 22.12.2011р.) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав.
Згідно з листом Вищого господарського суду України від 05.02.2010р. №05-06/520/78 «Щодо деяких питань розгляду справ про банкрутство» відповідно до статті 23 Закону про банкрутство у зв'язку з визнанням боржника банкрутом в такої особи виникає особливий статус, який є значно відмінним від статусу боржника. Виходячи з аналізу положень статей 23, 25, 30, 31 Закону про банкрутство, в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених Законом про банкрутство. Такими випадками є зобов'язання з оплати комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури (ч.9 статті 30 Закону про банкрутство).
Крім того, суд зазначає, що пунктом 2 Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виходячи з викладеного порядку формування джерел (коштів, призначених на оплату праці), з яких підприємства та організації здійснюють внесення до Пенсійного фонду України плати, що покривають фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій та враховуючи, що відповідно до норм п. 1 статті 25 Закону про банкрутство з дня визнання підприємства банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури працівників цього підприємства повідомляється про звільнення в установленому законом порядку, кошти на оплату праці не перераховуються, виплата заробітної плати припиняється, а фонд оплати праці саме з метою оплати праці працівників з вказаного часу припиняє своє формування.
Зазначена правова позиція відображена також в постанові Вищого господарського суду України від 19.06.2013р. у справі №11/Б-5022/1293/2011.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для визнання вимог УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі, які нараховані за період після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі.
Щодо заяви Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, то перевіривши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку про відкладення її розгляду та зобов'язання кредитора та ліквідатора надати суду додаткові документи необхідні для розгляду заяви.
Керуючись статями 1, 23, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними законом №4212-VI від 22.12.2011р.), статтями 65, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
1. У задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі до боржника - Публічного акціонерного товариства «Нафтопроммаш» про визнання поточних кредиторських вимог у розмірі 84483,86 грн. - відмовити.
2. Розгляд заяви Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поточних кредиторських вимог до боржника в сумі 9704,96 грн. відкласти на 24 жовтня 2013 року о 10:00 год. в приміщенні господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Шевченка, 18/1, каб. 210.
3. Зобов'язати Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів та ліквідатора надати суду відомості щодо середньооблікової кількості штатних працівників на підприємстві окремо за кожен місяць з 01.01.2012 по 01.09.2012 року
4. Копію даної ухвали направити кредиторам, ліквідатору.
Суддя (підпис) Н.О.Спиридонова