Ухвала суду № 33599046, 19.09.2013, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
626.1-2008
Номер документу
33599046
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

УХВАЛА

19.09.2013Справа №2-3/ 626.1-2008

за заявою кредитора: ТОВ «Компанія «Драккар», м. Київ

до боржника ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море», смт. Приморський, м. Феодосія

Про визнання боржником банкрутом

Суддя І.О. Соколова

Сторони не викликались

Обставини справи: З січня 2008 року у провадженні Господарського суду Автономної Республіки Крим (надалі ГС АРК) знаходиться справа про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море", м. Феодосія, оскільки останнє було неспроможно своєчасно виконати зобов'язання перед кредитором - ТОВ «Компанія «Драккар», м. Київ , у сумі 201 951,78 грн.

Ухвалою підготовчого засідання від 05.02.2008 р. відносно боржника - ВАТ «ФСК «Море», м. Феодосія, відкрита процедура розпорядження майном строком на 6 місяців. Розпорядником майна боржника призначений арбітражний керуючий Марченко Р.В.

Ухвалою ГС АРК від 02.07.08 р. відносно боржника - ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» відкрита процедура санації у порядку зі ст. 53 Закону про банкрутство на строк - дванадцять місяців, тобто до 02.07.09 р. Керуючим санацією призначено керівника боржника - Відкритого акціонерного товариства «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» - Кривенка Віталія Віталійовича. Цією ж ухвалою були продовжені повноваження розпорядника майна Відкритого акціонерного товариства «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича на строк здійснення процедури санації.

Строк процедури санації неодноразово продовжувався.

Останньою ухвалою від 11.12.12 року суд продовжив строк процедури санації боржника, повноважень керуючого санацією Кривенко В.В. та розпорядника майна Марченко Р.В. на 12 місяців, тобто до 02.01.14р.

23.05.13 року від Державного Концерну «Укроборонпром» , м. Київ до суду надійшла заява від 18.05.13 року про залучення ДК «Укроборонпром», м. Київ у якості учасника провадження у справі про банкрутство ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море», як органу, уповноваженого управляти корпоративними правами держави та пакетом акції боржника з посиланням на обставини, викладені у заяві . До вказаної заяви було додано акт приймання - передачі від 24.09.12 року за № 522, наказ Президента України від 26.06.12 року за № 416/2012 про призначення геніальним директором ДК «Укроборонпром» Громова С.В.

У зв'язку з цім , ухвалою від 03.06.13 суд залучив до участі по дійсній справі ДК «Укроборонпром», м. Київ , як орган управління боржника.

17.09.13 до суду від представника ВАТ «ФСК»Море» Трохимчука О.І, представника голови комітету кредиторів ТОВ «КУА» Промислові інвестиції» Денисенко О.М. надійшла заява від 09.09.13 р. про дачу роз'яснень ухвали ГС АРК від 03.06.13 у справі №2-3/626.1-08 у порядку ст. 89 ГПК України, а саме : чи здійснює Державний концерн «Укроборонпром» повноваження органу управління ВАТ «ФСК «Море» в процедури санації?

Заява ґрунтується на тому, що повноваження орану управління ВАТ «ФСК «Море» в процедурі санації чітко не визначені, що потребує додаткового роз'яснення.

На підставі ст. 89 ГПК України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту.

Розглянувши вказану вище заяву від 09.09.13 року, суд вважає можливим надати заявникам наступні роз'яснення ухвали ГС АРК від 03.06.13 по справі № 2-3/626.1-08.

Так, з метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств, які проводять господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової спеціальної техніки, боєприпасів та беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1221, було утворено Державний концерн «Укроборонпром».

Особливості та правові основи управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі визначено Законом України «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» від 16.06.2011 № 3531-VI (далі - Закон № 3531-VI).

Відповідно до Закону № 3531-VI, Державний концерн «Укроборонпром» (далі - Концерн) є уповноваженим суб'єктом господарювання з управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі.

Згідно зі статтею 2 Закону № 3531-VI до об'єктів управління державної власності в оборонно-промисловому комплексі належать, зокрема, пакети акцій, що належать державі в статутних капіталах акціонерних товариств, що проводять діяльність в оборонно-промисловому комплексі, та передані в установленому порядку в управління Концерну.

Статтею 7 Закону № 3531-VI визначено, що у процесі управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі, Концерн наділений відповідними повноваженнями та здійснює управління корпоративними правами держави стосовно пакетів акцій, що належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств та передані в управління Концерну.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2012 р. № 716 «Деякі питання управління Державним концерном «Укроборонпром» корпоративними правами держави» був затверджений Перелік акціонерних товариств, управління корпоративними правами держави щодо яких передається Державному концерну «Укроборонпром», до якого включено, зокрема, Відкрите акціонерне товариство «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» (ЄДРПОУ 14309008).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2012 р. № 716 «Деякі питання управління Державним концерном «Укроборонпром» корпоративними правами держави», наказу Фонду державного майна України від 03.09.2012 р. № 3425 «Щодо передачі в управління Державному концерну «Укроборонпром» пакетів акцій акціонерних товариств», 24.09.2012 р. був підписаний акт приймання-передачі № 522, згідно з яким Фондом державного майна України був переданий Державному концерну «Укроборонпром» пакет акцій Відкритого акціонерного товариства «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» у розмірі 100 відсотків статутного капіталу. (т.44 а.с. 20)

Згідно з Обмеженою випискою про стан рахунку в цінних паперах на 24.04.2013 р., виданою Відділом депозитарних операцій АТ «Укрексімбанк» за вих. № 1018 від 24.04.2013 р., депонентом є Держава Україна, керуючим рахунком - Державний концерн «Укробронпром». ( т.44 а.с. 21)

Таким чином, відповідно до положень Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» від 16.06.2011 р. № 3531-УІ, постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2012 № 716 «Деякі питання управління Державним концерном «Укроборонпром» корпоративними правами держави», Концерн є органом, уповноваженим управляти корпоративними правами держави та пакетом акцій, який належить державі у статутному капіталі ВАТ «Феодосійська суднобудівна компанія «Море» (ЄДРПОУ 14309008).

Разом з тим, відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до набрання чинності з 19.01.2013 р. внесених змін, далі - Закон про банкрутство), санація є системою заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів, шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Здійснення санації боржника, як судової процедури, вимагає від учасників провадження здійснення саме таких дій та заходів, які сприятимуть звільненню боржника від боргових зобов'язань та недопущення визнання боржника банкрутом та його ліквідації.

Для досягнення цієї мети Закон передбачає, що арбітражний керуючий зобов'язаний здійснювати заходи щодо захисту майна боржника та виконувати інші повноваження, передбачені цим Законом. При реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.

Частиною 4 ст. 17 Закону про банкрутство, передбачено, що з дня винесення ухвали про санацію припиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи, повноваження органів управління передаються керуючому санацією.

Таким чином, після передачі керуючому санації матеріальних цінностей, документації, печаток та штампів підприємства - боржника, власник (уповноважений їм орган), обмежується у повноваженнях по розпорядженню майном боржника, оскільки вказані функції передані Законом безпосередньо керуючому санацією.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону про банкрутство, керуючий санацією має право розпоряджатися майном боржника з урахуванням обмежень, встановлених даним законом; укладати від імені боржника мирову угоду, цивільно-правові, трудові, інші угоди; подавати заяви про визнання угод, укладених боржником, недійсними.

Згідно частини третьої статті 53 Закону про банкрутство, керуючий санацією - керівник боржника здійснює свої повноваження згідно з Законом про банкрутство з урахуванням обмежень, встановлених частиною тринадцятою статті 13 Закону про банкрутство.

Відповідно до ч. 13 ст. 13 Закону про банкрутство, керівник або орган управління боржника виключно за погодженням з розпорядником майна укладає угоди щодо:

- передачі нерухомого майна в оренду, заставу, внесення зазначеного майна як внеску до статутного капіталу господарського товариства або розпорядження таким майном іншим чином;

- одержання та видачі позик (кредитів), поручительства і видачі гарантій, уступки вимоги, переведення боргу, а також передачі в довірче управління майна боржника;

- розпорядження іншим майном боржника, балансова вартість якого складає понад один відсоток балансової вартості активів боржника.

Частиною 9 ст. 17 Закону банкрутство передбачено, що власник майна боржника (орган управління майном боржника) не може обмежувати повноваження керуючого санацією щодо розпорядження майном боржника.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону про банкрутство, протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом. План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань.

Вказаної статтею Закону про банкрутство також передбачено інші положення , яки стосуються розробки , узгодження, затвердження та виконання плану санації .

Крім того, ч. 5 ст. 18 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» передбачено, що керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків. Господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена в установленому порядку.

Відповідно до ч. 18 ст. 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності», мирові угоди, плани санації та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство господарських організацій з корпоративними правами держави понад 50 відсотків їх статутного капіталу погоджуються з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об'єктами державної власності, Фондом державного майна України (стосовно господарської організації, яка перебуває у процесі приватизації).

Таким чином, Державний концерн «Укроборонпром» залишається органом управління ВАТ «ФСК «Море», однак, його повноваження в процедурі банкрутства - санації, як органа управління, обмежуються Законом про банкрутство. Зокрема, орган управління боржника втрачає повноваження на затвердження річних фінансових планів боржника та проведення моніторингу фінансової діяльності боржника.

Слід також зазначити ,що будь - яки дії органу управління по розпорядженню майном боржника в процедури санації припиняються , оскільки переходять до керуючого санацією.

Керуючий санацією є одноособовим керівником підприємства, а орган управління боржника не має права впливати на рішення, які приймає керуючий санацією.

Керуючись ст.ст. 86, 89 Господарського процесуального кодексу України, суддя -

УХВАЛИВ:

1.Роз'яснити ухвалу Господарського суду АР Крим від 03.06.2013 р. у справі № 2-3/626.1-2008 наступним чином: «ДК «Укроборонпром» був залучений до участі у справі про банкрутство ВАТ «ФСК «Море», як орган управління боржника. Разом з тим, враховуючи, що ВАТ «ФСК «Море» знаходиться в процедурі банкруотсва - санації, повноваження ДК «Укроборонпром», передбачені статтею 7 Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі», які можуть бути застосовані по відношенню до ВАТ «ФСК «Море», є обмеженими, оскільки повноваження керівника підприємства по розпорядженню майном боржника передаються Законом безпосередньо керуючому санації , за виключенням повноважень, безпосередньо пов'язаних з проведенням діяльності із залучення інвесторів, визначення умов санації та погодження плану санації боржника, що передбачено п. п. 27-29 ч. 1 ст. Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі».

Дійсну ухвалу спрямувати рекомендованою поштою

Суддя І.О. Соколова