Справа № 184/2763/13-а
Номер провадження 2-а/184/38/13
П О С Т А Н О В А
20.09.2013м. ОрджонікідзеСуддя Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області Чаплицький В.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Орджонікідзе скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування постанови ВП №33587742 від 15.03.2013 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду, -
В С Т А Н О В И В:
Скаржник звернувся до Орджонікідзевського міського суду зі скаргою до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування постанови ВП №33587742 від 15.03.2013 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду, посилаючись на обставини, викладені у скарзі.
Представник відповідача надав заперечення на скаргу, в яких просив відмовити в задоволенні скарги, посилаючись на обставини, що викладенні в письмових запереченнях.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено при дослідженні матеріалів справи, постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Понікаровою А.О. від 15.03.2013 року на позивача - Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області за невиконання рішення суду було накладено штраф у розмірі 680, 00 гривень на користь держави. Підставою накладення штрафу було те, що 25.07.2012 року виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Відповідно до змісту постанови та безпосередньо виконавчого документу від боржника вимагалось здійснити наступні дії, спрямовані на виконання чинного рішення суду, а саме:
- здійснити перерахунок пенсії стягувачеві за період з 21 червня 2010 року по день набрання постановою суду законної сили ( в даному випадку рішення суду набрало законної сили 16.05.12, про що міститься у виконавчому документі);
- здійснити виплату перерахованої суми.
Боржник був повідомлений про те, що у разі невиконання рішення в самостійному порядку до останнього будуть застосовані заходи примусового характеру, передбачені ЗУ «Про виконавче провадження».
Листом з вих.№5323/08-30 від 27.08.12 УПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області надало повідомлення про часткове виконання рішення, а саме: гр. ОСОБА_2 здійснено перерахунок підвищення пенсії за період з 09 липня 2003 року по 21 червня 2010 року у сумі 2 238,42 грн. Виплата не здійснена в зв'язку з відсутністю фінансування.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, боржником не здійснено перерахунок пенсії за повний період, який визначений безпосередньо виконавчим документом, а саме з 21.06.10 по 16.05.12.
Рішення суду станом на 15.03.13 залишається невиконаним.
Разом з тим, 13.05.2013 року постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Понікаровою А.О. про повернення виконавчого документа стягувачеві виконавчий лист №2-а-76/11, виданий 19.07.2012 року Орджонікідзевським міським судом Дніпропетровської області про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе здійснити перерахунок і забезпечити виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року за період з 21 червня 2010 року по дату набрання постановою законної сили, з урахуванням фактично виплаченої суми такого підвищення - повернуто стягувачу.
Вирішуючи питання про поважність невиконання рішення суду боржником суд зазначає.
Сам старший державний виконавець при винесенні постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві вказує на те, що згідно листа боржника №2593/08/34 від 23.04.2013 року УПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області проведено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_2 у відповідності до рішення в сумі 3 412, 98 грн., з якої частково виплачено 1 174, 56 грн., додатково боржник повідомив відділ примусового виконання рішень, що виплати сум по перерахунку за рішенням судів на користь стягувачів не здійснюються у зв'язку з тим, що кошти, які призначені на виконання рішень судів не були перераховані на розрахункові рахунки управління, виплата буде здійснена додатковими відомостями при надходженні грошових коштів на рахунки управління. Залишок невиплаченої суми за рішенням суду - 2 238, 42 грн.
Згідно з Конституцією України державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь - які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п.2 ст.72 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню. Відповідно до ст.63 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.7 ЗК «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пенсійний фонд України розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня може здійснювати видатки в межах доведених до нього обсягів бюджетних асигнувань для фінансування пенсії, допомоги на поховання та інших виплат, які, згідно із законодавством здійснюються управлінням, на ім'я управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області відкритий розрахунковий рахунок, кошти для зазначених вище потреб на цей рахунок надходять з рахунків головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Крім того, згідно ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення « від 5 листопада 1991 року №1788-XII виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Перерахунки та нарахування недоплачених сум пенсій проводяться Управлінням за додатковими відомостями, які в свою чергу фінансуються Пенсійним фондом України за рахунок призначень державного бюджету.
Так, на цей час відсутнє фінансування Пенсійного фонду України додаткових відомостей виплат за рішеннями суду, а їх проведення з інших фондів (бюджетних призначень) є неможливе, оскільки ст..1 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2004 року №1477 «Про заходи щодо підвищення ефективності управління державними коштами» установлено, що суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, перераховані на рахунки органів Пенсійного фонду України в уповноваженому банку, щодня централізовано зараховуються на рахунок Пенсійного фонду України, відкритий у Державному казначействі, і використовуються виключно для фінансування пенсій та інших витрат, що відповідно до законодавства здійснюються з Пенсійного фонду України. Враховуючи вищевказане фінансування даних виплат здійснюється на централізованому рівні - Пенсійним фондом України.
Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України . Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області не являється розпорядником коштів, а фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.
У відповідності до рішення Конституційного суду України №20-рп/2011 від 26.12.2011 року по справі №1-42/2011 Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належать і Пенсійний фонд України . Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі, за рахунок коштів Державного бюджету України. У Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально - економічних можливостей держави.
Конституцією України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, звітує перед Верховною Радою України про його виконання. Ефективне здійснення Кабінетом Міністрів України цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової та податкової політики.
Рішенням Конституційного суду України №3-рп/2012 від 25.01.12 по справі №1-11/2012 установлено, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в п.п.2,3 ст.116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
У відповідності до рішення Конституційного суду України №3-рп/2012 від 25.01.12 по справі №1-11/2012 повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі, щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до Конституції та законів України.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VI, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» , та особливості їх виконання.
Зокрема, визначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:
- державний орган;
- державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство);
- юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Зазначеним законом визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Так, статтею 3 визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до відповідного органу Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження» із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до відповідного органу Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування коштів згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 ЗУ «Про виконавче провадження» визначено порядок виконання рішень іншими органами, зокрема, ч.2 зазначеної статті передбачено, що виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державної казначейської служби України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Боржник за виконавчим провадженням підпадає під поняття, визначені ст.2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» як державний орган.
Таким чином, суд вважає, що у боржника - Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, не було фактичної можливості виконати рішення суду та постанова від 15.03.2013 року про накладення штрафу на боржника - Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області за невиконання рішення суду в сумі 680, 00 гривень підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 6, 7, 8, 9, 10-15, 17, 69, 159-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.82 ЗУ « Про виконавче провадження», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування постанови ВП №33587742 від 15.03.2013 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду - задовольнити.
Постанову серії ВП№33587742 від 15.03.2013 року, ухвалену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Понікаровою Альоною Олександрівною про накладення штрафу за невиконання рішення суду на боржника - Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області у розмірі 680,00 гривень - скасувати.
Суддя Орджонікідзевського міського суду В. В. Чаплицький