Копія
Справа № 822/3421/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2013 року 17:42м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Матущака В. В. розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будматеріал" про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
Територіальне управління Держгірпромнагляду по Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Будматеріал" про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час планової перевірки стану промислової безпеки ТзОВ "Будматеріал", контролюючим органом виявлено ряд порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівникам відповідача. Факт виявлення порушень зафіксований в акті перевірки від 15.08.2013 року №64. Виходячи з наведеного, з метою забезпечення безпеки праці, позивач просить застосувати вказані заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити експлуатацію вантажопідіймальних кранів (козлових, реєстраційні №2484, №3278; баштового БКСМ 4-9к, заводський №387), посудин, що працюють під тиском (заводські №3028, №3196), парового котла (реєстраційний №1567).
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, заперечень на позов в визначені терміни не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний слід задовольнити, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що з 13 по 15 серпня 2013 року згідно з графіком планових перевірок територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області (далі - Управління) на серпень 2013 року, затвердженого наказом від 16.07.2013р. №550 головним державним інспектором Управління Гуменним В. А. проведено планову перевірку стану охорони праці та промислової безпеки виробничих об'єктів ТзОВ "Будматеріал", а саме: вантажопідіймальних кранів, посудин, що працюють під тиском, парового котла.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 15.08.2013 року №64, в якому зафіксовано ряд порушень, серед яких виявлені такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
вантажно-підіймальним кранам не проведене експертне обстеження та позачерговий повний технічний огляд у зв'язку із відпрацюванням розрахункового строку служби (порушено п.7.3.5 п.7.4.1.6 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
самовільно та без отримання дозволу пущені в роботу крани, після заборони експлуатації посадовою особою Держгірпромнагляду (порушено п.2.2.11 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
несправні та виведені з ладу прилади безпеки козлових кранів порушено п.7.5.28 13 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
не ведуться вахтові журнали кранів (порушено п.7.4.20 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
не складений графік планово-попереджувальних ремонтів кранів (порушено п.7.4.1 5 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
не розроблений графік періодичних оглядів кранів слюсарями та електромонтерами (порушено п.2.7.4 Типової інструкції для ІТП, відповідальних за утримання вантажопіжіймальних кранів у справному стані НПАОП 0.00-5.07-94);
не проведені виміри опору заземлення та ізоляції електрообладнання кранів (порушено п.4.9.1 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
допускається ремонт кабелів живлення козлового крана реєстр №2484 ізолюючою стрічкою (порушено п.7.4.18 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів НПАОП 0.00-1.01-07);
паровому котлу, реєстр № 1567, посудинам, що працюють під тиском №3028, №3196 не проведені технічні опосвідчення та експертне обстеження (порушено ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.10.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів НПАОП 0.00-1.60-66, п.6.3.1 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском НПАОП 0.00-1.59-87, п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки НПАОП 0.00-8.18-04)
для обслуговування котла призначена недостатня кількість обслуговуючого персоналу (порушено п.9.1.2 Правил будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів НПАОП 0.00-1.60-66);
не проводиться гідравлічне випробування котла адміністрацією підприємства робочим тиском (порушено п.10.2.14в Правил будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів НПАОП 0.00-1.60-66);
оператори котлів та посудин не роблять записів у змінний журнал про результати огляду і перевірки арматури, КВП, запобіжних клапанів, тривалість продувки котлів та інше (порушено п.9.2.8 Правил будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів НПАОП 0.00-1.60-66, п.7.1.12 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском НПАОП 0.00-1.59-87);
котельня не обладнана аварійним освітленням (порушено п.8.4.2 Правил будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів НПАОП 0.00-1.60-66);
відсутні паспорти на повітрозбірники №3028, №3196 (порушено п.4.8.1, п.7.1.75 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском НПАОП 0.00-1.59-87);
не призначений з числа інженерно-технічних працівників працівник, відповідальний з нагляду за технічним станом та безпечною експлуатацією посудин, що працюють під тиском (порушено п.7.1.11 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском НПАОП 0.00-1.59-87);
допускається експлуатація манометрів з відсутнім клеймом з відміткою про проведення перевірки (порушено п.5.3.101 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском НПАОП 0.00-1.59-87;
не проводиться 1 раз на 6 місяців перевірка робочих манометрів контрольним манометром із записом результатів в журнал контрольних перевірок (порушено п.5.3.11 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском НПАОП 0.00-1.59-87).
Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки з боку керівника суб'єкта господарювання не надходили, про що зроблена відмітка в самому акті перевірки від 15.08.2013 р. №64.
На підставі вказаного акта перевірки головним державним інспектором державної інспекції нагляду в промисловості та за об'єктами підвищеної небезпеки Гуменним В.А. було винесено директору ТОВ "Будматеріали" Малінському М.М. припис, згідно якого, в терміни, визначені посадовою особою Держгірпромнагляду України за погодженням з суб'єктом господарювання, з метою усунення недоліків, пропонувалося вжити ряд заходів. Станом на час розгляду справи порушення усунені не були.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом органів щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Згідно з пунктом 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що у зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, є підстави для заборони (зупинення) експлуатації: вантажопідіймальних кранів (козлових, реєстраційні №2484, №3278; баштового БКСМ 4-9к, заводський №387), посудин, що працюють під тиском (заводські №3028, №3196), парового котла (реєстраційний №1567).
Згідно з ч. 5 статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, ухвалою суду по даній справі від 22.08.2013 року на підставі ст. 88 КАС України задоволено клопотання позивача та відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення по справі.
Частиною 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 161 КАС України, під час прийняття постанови суд вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 року за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється збір у розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, з позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 34,41 грн., який підлягав сплаті при зверненні до суду.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
адміністративний позов задовольнити.
Застосувати вказані заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити експлуатацію вантажопідіймальних кранів (козлових, реєстраційні №2484, №3278; баштового БКСМ 4-9к, заводський №387), посудин, що працюють під тиском (заводські №3028, №3196), парового котла (реєстраційний №1567).
Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у м. Хмельницькому; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38045529; банк отримувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області; код банку отримувача (МФО) : 815013; рахунок отримувача: 31217206784002; код класифікації доходів бюджету: 22030001; Хмельницький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35173158) судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/В. В. Матущак"Згідно з оригіналом" Суддя В. В. Матущак