Постанова № 33591520, 11.09.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2013
Номер справи
764/1839/13-а
Номер документу
33591520
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 764/1839/13-а

11.09.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Лядової Т.Р.,

суддів Ілюхіної Г.П. ,

Яковенко С.Ю.

секретар судового засідання Щербінін О.О.

за участю сторін:

представник позивача, Прокурора Ленінського району м.Севастополя- Місюра Олексій Миколайович посвідчення № 005793 від 25.09.12 року;

представник відповідача, Ленінської районної у м. Севастополі Ради- Орлов Леонід Євгенович, довіреність № 1-16/7 від 08.01.13;

представник третьої особи, Комунального підприємства "Інфостройсервіс"- Голощепов Іван Валентинович, довіреність № 2 від 19.04.13;

розглянувши апеляційні скарги Ленінської районної у м. Севастополі Ради та Комунального підприємства "Інфостройсервіс" на постанову Ленінського районного суду м.Севастополя (суддя Кукурекін К.В. ) від 02.04.13 у справі №764/1839/13-а

за позовом Прокурора Ленінського району м.Севастополя (вул. Вороніна 11, м.Севастополь,99011)

до Ленінської районної у м. Севастополі Ради (пл. Повсталих, 6,м.Севастополь,99008)

третя особа: Комунальне підприємство "Інфостройсервіс" (пл. Восставших, буд.6,м.Севастополь,99008)

про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2013 року Прокурор Ленінського району м.Севастополя звернувся з адміністративним позовом до Ленінської районної у м. Севастополі Ради, третя особа: Комунальне підприємство "Інфостройсервіс" про визнання незаконним та скасування рішення.

Постановою Ленінського районного суду м. Севастополя від 02.04.2013 року позовні вимоги Прокурора Ленінського району м. Севастополя - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Ленінської районної ради в м. Севастополі № 585 від 30.11.2012 року "Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинку 74,78 по пр.Ген.Острякова".

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач та третя звернулися з апеляційними скаргами, в яких ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апеляційни скарги мотивовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивач у судовому проти апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник відповідача та третьої особи на задоволенні апеляційної скарги наполягали.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, разом з тим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про прокуратуру" систему органів прокуратури становлять: Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя (на правах обласних), міські, районні, міжрайонні, районні в містах. У разі необхідності Генеральний прокурор України може створювати спеціалізовані прокуратури на правах обласних, міських, районних та міжрайонних прокуратур.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про прокуратуру" Прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються такі функції: підтримання державного обвинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом; нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. На прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України і цим Законом.

Судова колегія зазначає, що у розумінні цих норм Прокурор Ленінського району м.Севастополя не є окремим суб'єктом, а є представником державного органу, який здійснює свої повноваження в інтересах держави в системі окремих державних органів.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін-є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Судова колегія зазначає, що Ленінським районним судом м.Севастополя розглянуто зазначену справу із порушенням принципу предметної підсудності, що є безумовною підставою, відповідно до приписів п.4 ч.1 ст.202 КАС України, для скасування судового рішення, оскільки справа вирішена неповноважним судом.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову постанову, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.

Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням відповідача 24 сесії №585 від 30 листопада 2012р. «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 74,78 по пр. Ген.Остяркова» було вирішено організувати на території Ленінського району в м.Севастополі тимчасовий комунальний ринок в районі будинків 74,78 по пр.Ген.Острякова строком на 3 роки, затвердити в районі розміщення тимчасового комунального ринку та передати тимчасовий комунальний ринок на баланс суб'єкту господарювання- комунальне підприємство «Інфостройсервіс» (п.1,2,3).

Прокуратурою Ленінського району в м.Севастополі за вих. №48-7510 вих. № 12 від 20.12.2012р. було винесено подання про скасування рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради №585 від 30.11.2012 «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 24,78 по пр.Ген.Острякова» з вимогою розглянути подання та скасувати це рішення, зобов'язати КП «Інфостройсервіс» - балансоутримувача тимчасового комунального ринку, демонтувати торгівельні павільйони, встановлені на автостоянці кінотеатру «Москва» по пр.Ген.Острякова,70 поблизу будинків 74,78 по пр.Ген.Острякова. (п.1,2).

Рішенням відповідача 26 сесії №634 від 25.01.2013 року «Про подання прокурора Ленінського району м.Севастополя від 20.12.2012р. №43-7510 на рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради від 30.11.2012р. №585 «Про організацію тимчасового комунального ринка в районі будинків 74,78 по пр. Ген.Острякова» подання прокурора Ленінського району м.Севастополя від 20.12.2012р. №43-7510 було відхилено.

Положеннями статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування транспорту і зв1язку належать повноваження організації місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 868 «Про деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків» органам місцевого самоврядування рекомендовано утворити у разі виявлення облаштованих торговельних місць, на яких провадиться торговельна діяльність без відповідних документів, для забезпечення захисту прав споживачів і підприємців на період до трьох років тимчасові комунальні ринки, протягом дії яких провести громадське обговорення генерального плану населеного пункту з метою визначення місць для розташування ринків.

Відповідно до п. 2 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 р. № 868, під терміном "ринок" розуміється об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій даний об'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями (далі - суб'єкт господарювання).

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання, земельних ділянок у користування із земель комунальної власності у власність громадян та

юридичних осіб.

Саме визначення ринку значиться як суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку. Це визначення об'єднує необхідність наявності двох складових: земельної ділянки і закріплення її у встановленому порядку за конкретною юридичною особою та реєстрації ринку як господарюючого суб'єкта у встановленому порядку.

За приписами п.32 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до вимог ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право оренди земельної ділянки, посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до статуту КП «Інфостройсервіс», затвердженого рішенням Ленінської районної в м.Севастополі Ради №513 від 15.04.2005р. КП «Інфостройсервіс» є юридичною особою, що має право на здійснення господарської, виробничої, науково- дослідної, комерційної, консультаційної та іншої діяльності, якщо ця діяльність не заборонена чинним законодавством (п.1.7). Відповідно до п.2.2 статуту вбачається, що мета його діяльності є - будівництво, організація і експлуатація об'єктів соціальної та виробничої сфери, у тому числі житлових будинків, кемпінгів, готелів, санаторно- курортних будинків, автостоянок, автопарків.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 11 лютого 2013 року №000009, вбачається., що на директора КП «Інфостройсервіс» ОСОБА_5 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП, яке виразилось в самовільному встановленні каркасних павільйонів та зайняті землі загального користування у Ленінському районі м.Севастополя на території автостоянки кінотеатру «Москва» по вул. Ген.Острякова,70, тобто без правоустановчих документів на цю земельну ділянку.

Згідно з відповіддю Севастопольської міської Ради від 13.02.2013р. №0315/800 оскаржуване рішення Севастопольською міською радою не приймалось, інформація про прийняття позивачем вказаного рішення відсутня.

Згідно Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.0 6.96 № 23, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 червня 1996 р. за № 314/1339, проектування, будівництво, реконструкція чи капітальний ремонт ринків проводиться за типовими або індивідуальними , проектами, узгодженими в установленому порядку, в тому числі обов'язково з установами державної санітарно-епідеміологічної служби державної ветеринарної медицини та пожежного нагляду (п.1.2).

З матеріалів справи вбачається та було підтверджено у судовому засіданні, що у відповідача та третьої особи відсутні будь-які погодження на створення тимчасового комунального ринка в районі будинків 74, 78 по пр. Ген.Острякова. Також не надано жодних доказів на підтвердження того, що вказаний тимчасовий ринок, відповідає зазначеним вище, вимогам чинного законодавства. Ані відповідачем, ані третьою особою не надано до суду наявності у них документів, які б підтверджували право користування чи право власності на земельну ділянку, на якій розташований вказаний тимчасовий ринок.

Отже враховуючи відсутність фактів на підтвердження законності прийняття оскаржуваного рішення воно має бути визнано протиправним та скасовано, а позовні вимоги задоволені у повному обсязі.

Керуючись ст.195, ст.196, п.3 ч.1ст.198, п.1, п.4 ч.1ст.202, ч.2ст.205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги Ленінської районної у м. Севастополі Ради та Комунального підприємства "Інфостройсервіс" - залишити без задоволення.

2. Постанову Ленінського районного суду м.Севастополя (суддя Кукурекін К.В. ) від 02.04.13 у справі №764/1839/13-а - скасувати.

3. Прийняти по справі нове рішення.

"Позовні вимоги Прокурора Ленінського району м.Севастополя задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ленінської районної в м. Севастополі ради № 585 від 30.11.2012 року "Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 74,78 по пр. Ген.Острякова."

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 16 вересня 2013 р.

Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова

Судді підпис Г.П.Ілюхіна

підпис С.Ю. Яковенко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.Р.Лядова