ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2013 р. Справа № 804/10107/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді при секретаріСтепаненко В.В. Новченко Є.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до ОСОБА_3 про стягнення коштів у розмірі 240,37 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що внаслідок неповідомлення ОСОБА_3 обставин, що впливають на виплату державної допомоги, відповідачу було надміру виплачено з грудня 2012 року по лютий 2013 року кошти у сумі 240,37 грн., які в добровільному порядку не повернено.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, просив розглянути справу за відсутності уповноваженого представника.
Відповідач надіслав заяву про неможливість прибуття у судове засідання та зазначив, що не може сплатити заборгованість по даній справі у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем, просив відстрочити виконання рішення суду.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Згідно статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
21.03.2012 року ОСОБА_3 звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської райдержадміністрації із заявою про призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги згідно Порядку, затвердженого Постановою КМУ №558 від 29 квітня 2004 року, по догляду за ОСОБА_4, яку відповідач отримувала на підставі рішення управління про призначення компенсації від 08.05.2012 року.
Проведеною перевіркою правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають вказані вище соціальні послуги, було виявлено, що відповідачем порушено вимоги Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №558 від 29 квітня 2004 року, а саме управлінням отримано 14.02.2013 року копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого виконавчим комітетом Верхівцевської міської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області від 03 січня 2013 року, в якому зазначено, що ОСОБА_4 - особа похилого віку, якому відповідач надає соціальні послуги, зареєстрована померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 Про цей факт відповідач не повідомила орган та продовжувала отримувати зазначену вище компенсацію до лютого 2013 року.
Рішенням Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації виплата допомоги відповідачу була припинена. Внаслідок несвоєчасного повідомлення обставин, що впливають на виплату державної допомоги, відповідачу було надміру виплачено кошти у сумі 240,37 грн. з грудня 2012 року по лютий 2013 року включно.
Посадова особа позивача 11 квітня 2013 року зверталась за місцем проживання ОСОБА_3 з проханням повернути переплату, але нею в добровільному порядку сума переплати не повернена.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №558 «Про затвердження порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» встановлено, що непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Згідно пункту 15 вищевказаного Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги факт неповідомлення відповідачем про смерть ОСОБА_4, суд приходить до висновку про правомірність стягнення з відповідача надміру виплаченої суми державної допомоги в розмірі 240,37 грн.
Щодо заяви відповідача про відстрочення терміну сплати заборгованості суд зазначає наступне. Підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі визначені у статті 263 Кодексу адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження може звернутися до суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Таким чином, питання щодо відстрочення виконання судового рішення у даній справі може бути вирішено після прийняття судового рішення та за наявності обставин, що ускладнюють його виконання.
З огляду на зазначене, суд не знаходить підстав для задоволення заяви відповідача про відстрочення виконання рішення у даній справі, оскільки вважає його передчасним.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму відповідач добровільно не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів її погашення або оскарження станом на день розгляду справи не надано, а судом самостійно на виконання вимоги статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України не виявлено, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Керуючись статтями 11, 70-72, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення коштів задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації (51660, Дніпропетровська область, м.Верхньодніпровськ, пл.Щербицького, буд.5, код ЄДРПОУ 03192261) суму переплати державної компенсації у розмірі 240,37 грн. (двісті сорок гривень тридцять сім копійок) на рахунок №35416082007710 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.В. Степаненко