Постанова № 33583721, 19.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
813/6705/13-а
Номер документу
33583721
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2013 року № 813/6705/13-а

11 год. 00 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І., розглянув в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тригал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тригал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом припинення виконання робіт підвищеної небезпеки на Східній частині Ясинецького кар'єру пісків, а саме: виконання відкритих гірничих робіт та маркшейдерських робіт до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки ТзОВ "Тригал" на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною виявлено факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт підвищеної небезпеки (відкриті гірничі роботи, маркшейдерські роботи) та експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих, які виконують роботи на Східній ділянці Ясинецького родовища піску, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 04.09.2013 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу відповідач отримав 11.09.2013 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення. У строк, зазначений судом (до 16.09.2013 року) від відповідача письмового заперечення та доказів на спростування вимог позовної заяви, якщо останні заперечуються або заяви про визнання позову, суду не надходило. Відтак, суд вважає за можливе розглядати справу в скороченому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України справу розглянуто в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.

Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.06.2013 року №489 та направлення на проведення перевірки від 18.07.2013 року №263/06-01 позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною. За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 27.08.2013 року № 06-01-2/68.

В акті перевірки зазначено наступні порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки:

- підприємство проводить відкриті гірничі роботи та маркшейдерські роботи, а також експлуатує устаткування для видобутку та транспортування корисних копалин відкритим способом(екскаватори, бульдозери) на Східній ділянці Ясинецького родовища піску за відсутності Дозволу Держгірпромнагляду (його територіальних органів) на виконання робіт підвищеної небезпеки, одержаного відповідно до п.6,7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затв. Постановою КМУ від 26.10.2011 року за № 1107 (дія раніше отриманого Дозволу № 1711.08.30-14.21.0 закінчилась 08.06.2013 року);

- бульдозер ДЗ-110 В, номерний знак Т2321ЛВ, не укомплектовано засобами пожежогасіння (наявний на бульдозері вогнегасник перебуває в непрацездатному стані), що є порушенням вимог п. 2.7 Розділу VIII Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;

- на бульдозері ДЗ-110 В, номерний знак Т2321ЛВ, не утеплено кабіну з метою підготовки його до роботи в осінньо-зимовий період, чим порушено вимоги п. 1.1 Розділу Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;

- на екскаваторі ЕО-5124, номерний знак Т2324ЛВ, пошкоджена (порвана) обшивка сидіння машиніста екскаватора, чим порушено вимоги п. 1.1 Розділу Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;

- на екскаваторі ЕО-5124, номерний знак Т2324ЛВ, не поновлено таблицю сигналів відповідно до п.2.11 Розділу Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом.

Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю "Тригал".

Примірник акта перевірки вручено директору ТзОВ "Тригал" ОСОБА_1, який підписався про його отримання, без жодних зауважень.

Так, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт на Східній частині Ясинецького кар'єру пісків підвищеної небезпеки (відкриті гірничі роботи, маркшейдерські роботи) та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (устаткування для видобутку та транспортування корисних копалин відкритим способом), визначених додатками 2,3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затв. Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107.

Відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 27.08.2013 року № 06-01-2/68.

При прийнятті постанови суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Як зазначалось, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт на Східній частині Ясинецького кар'єру пісків підвищеної небезпеки (відкриті гірничі роботи, маркшейдерські роботи) та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (устаткування для видобутку та транспортування корисних копалин відкритим способом), визначених додатками 2,3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затв. Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107. Однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 27.08.2013 року № 06-01-2/68.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження робіт підвищеної небезпеки та експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих, які виконують роботи на Східній ділянці Ясинецького родовища піску, ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 27.08.2013 року № 06-01-2/68, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом припинення виконання робіт підвищеної небезпеки на Східній частині Ясинецького кар'єру пісків, а саме: виконання відкритих гірничих робіт та маркшейдерських робіт до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст. 94 КАС України у розмірі 34 грн. 41 коп. присуджується з Державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тригал" (місцезнаходження: 79069, м. Львів, вул. Ковалика, 12б, ідентифікаційний код 13809016) шляхом припинення виконання робіт підвищеної небезпеки на Східній частині Ясинецького кар'єру пісків, а саме: виконання відкритих гірничих робіт та маркшейдерських робіт до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області від 27.08.2013 року № 06-01-2/68 та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

Стягнути з Державного бюджету на користь Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, ідентифікаційний код 38008247) 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп. судового збору.

Постанова суду виконується негайно.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Лунь З.І.