копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2013 р. Справа № 804/9028/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року в розмірі 12168,49 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 170,00 грн., загальна сума заборгованості складає 12338,49 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. за №2464-VІ відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску за квітень 2013 року в розмірі 12168,49 грн. та за сплати штрафними санкціями у розмірі 170,00 грн., загальна сума заборгованості складає 12338,49 грн. У добровільному порядку заборгованість відповідач не сплачує, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою про отримання 13.08.2013 року повістки по справі. 30.07.2013 року та 05.09.2013 року надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника управління - в порядку письмового провадження.
На адресу відповідача зазначену в ЄДРПОУ направлялись повістки про виклик у судове засідання по справі, що підтверджується витягом з реєстру вихідної поштової кореспонденції суду, яка міститься в матеріалах справи. На адресу суду 29.08.2013 року повернувся конверт з позначкою поштового відділення про причину невручення адресату «за закінченням терміну зберігання». Жодних заперечень проти позову чи будь-яких доказів відповідач до суду не надав.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
У відповідності зі статтею 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464-VI) Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Статтею 13 Закону України № 2464-VI встановлено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають, зокрема, право: вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску; порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску.
Вищенаведені положення кореспондуються із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України "Про Положення про Пенсійний фонд України" від 06.04.2011 року № 384/2011, згідно якого Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська відноситься до структури Пенсійного фонду України.
Відповідно до зазначеного Указу Президента України Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Статтею 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Отже, Пенсійний фонд України та його територіальні органи при реалізації ними прав, передбачених Законом № 2464-VI, є суб'єктами владних повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» зареєстровано Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, код ЄДРПОУ 21944656.
Згідно ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI платником єдиного внеску визнаються роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Товариство з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» є платником страхових внесків і зареєстровано в Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 ЗУ № 2464-VІ від 08.07.2010 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VІ від 08.07.2010 р., Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010р., Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-2 від 08.10.2010 р., на відповідача покладено обов'язки по своєчасному та в повному обсязі нарахуванню, обчисленню і сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Встановлено, що підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами здійснюють обчислення єдиного внеску на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.05.2013 року відповідачем подано до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за квітень 2013р. В таблиці 1 зазначених звітів відповідачем були зазначені самостійно обчислено суму єдиного внеску у розмірі 12168,49 грн. Строки сплати єдиного внеску було встановлено до 20.05.2013, але у зв'язку з тим, що відповідачем не було сплачено зазначеної суми, у нього виникла прострочена заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто недоїмка, на загальну суму 12168,49 грн., яка не погашена на момент розгляду справи, що підтверджується довідкою про стан заборгованості перед Управлінням ПФУ в Індустріальному районі Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтехкомп» (міститься в матеріалах справи).
Частиною 8 статті 9 Закону України № 2464-VI встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч.12 ст. 9 вищевказаного закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Проте, відповідачем заборгованість у встановлений законодавством строк та станом на момент розгляду справи сплачена не була. Докази щодо її оскарження в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до пункту 4 частини 11 статті 25 Закону України №2464, який діяв на момент подання відповідачем звітності за квітень 2012 року, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.14 ст.25 вищезазначеного закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
19.02.2012 року позивачем було складено акт №70 про виявлення факту порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування з питань неподання, несвоєчасного подання звіту «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування» за дод.№4 у строки, визначені законодавством, відповідно до якого встановлено, що звіт за квітень 2012 року відповідачем було надано з порушенням визначеного законодавством строку, а сааме 28.05.2012 року, з тим, що його необхідно було надати до 20.05.2012 року включно. На виконання вищезазначених норм, за несвоєчасне подання відповідачем звітності позивачем було винесено рішення №143 від 19.02.2013 року, яким накладено штраф у розмірі 170,00 грн. Рішення було направлено на адресу відповідача зазначену в ЄДРПОУ, проте на адресу позивача повернувся конверт з позначкою поштового відділення про причину невручення адресату «За закінченням терміну зберігання».
Відповідачем заборгованість у встановлений законодавством строк не сплачена. Докази щодо її оскарження відсутні.
Відповідно ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
На виконання вищенаведених норм позивачем було сформовано щодо відповідача вимога №Ю-19У від 03.06.2013 року про сплату заборгованості (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка була направлена на адресу відповідача зазначену в ЄДРПОУ та отримана ним 11.06.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштової кореспонденції, копія якого містяться в матеріалах справи.
Відповідачем заборгованість у встановлений законодавством строк не сплачена. Докази щодо її оскарження відсутні.
Абзацом сьомим частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI встановлено, що у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем у повному обсязі добровільно не сплачена, не оскаржена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Промтехкомп» заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 12338 (дванадцять тисяч триста тридцять вісім) грн. 49 коп. на користь управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Дніпропетровська.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст.186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили станом на 10.09.2013 року Суддя І.В. Юхно І.В.Юхно