ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
в порядку письмового провадження
м. Київ
02 вересня 2013 року № 826/4669/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 доВиконкому Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Васильківського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Київській області третя особаВідділ державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у місті Києві прозобов'язання вчинити дії
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до виконкому Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, відділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва, в якому просила:
- визнати дії працівників виконкому Данилівської сільської Ради Васильківського району Київської області неправомірними,
- анулювати актовий запис № 7 від 16.02.1996 р. в книзі реєстрації актів цивільного стану або видати нове свідоцтво про народження громадянина ОСОБА_2 зі змінами, с. Кожухівка на м. Київ,
- зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва зробити відповідний запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року сина позивача ОСОБА_2 в м. Києві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.04.2013 р. відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні суд задовольнив клопотання позивача про оголошення перерви в судовому засіданні та призначення слухання після 05.06.2013 р. з метою підготовки зміни позовних вимог та оголосив наступне судове засідання - 10.06.2013 р.
В судовому засіданні за клопотанням позивача для ознайомлення з наданими відповідачами матеріалами оголошено перерву на два тижні - 26.06.2013 р.
26.06.2013 р. у зв'язку з подачею позивачем зміни позовних вимог та суб'єктного складу відповідачів (заява від 25.06.2013 р.) - суд відклав розгляд справи та оголосив про наступне судове засідання 22.07.2013 р.
Так, позивач виклав позовні вимоги до виконкому Данилівської сільської Ради Васильківського району Київської області та відділу реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції у Київській області, третя особа відділ реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва наступним чином:
- зобов'язати Данилівську сільську раду провести виправлення в актовому записі про народження дитини №7 від 16.02.1996 року, складеному виконкомом Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, громадянина ОСОБА_2,
- зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції в Київській області здійснити запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в м. Києві.
01.07.2013 р. на адресу суду надійшла позовна заява від 01.07.2013 р. з аналогічними позовними вимогами, що були викладені в позовній заяві від 25.06.2013 р. Крім того, в якості додатку позивачем долучено позовну заяву від 01.07.2013 р. з додатками до виконкому Данилівської сільської Ради Васильківського району Київської області та відділу реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва з наступними вимогами:
«прошу Вашої допомоги у вирішенні відповідних дій органом Виконкому Данилівської сільської Ради Васильківського району Київської області щодо анулювання актового запису №7 від 16.02.1996 року в книзі реєстрації актів цивільного стану, або внести зміни щодо фактичного місця народження громадянина ОСОБА_2 (зі змінами, с.Кожухівка на м.Київ).
В разі анулювання актового запису №7 від 16.02.1996 року в книзі реєстрації актів цивільного стану органом Виконкому Данилівської сільської Ради Васильківського району Київської області, прошу Вашої допомоги у вирішенні відповідних дій ВРАЦС Деснянського району м. Києва зробити відповідний запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року мого сина ОСОБА_2 в м. Києві.
(якщо перша частина прохання задовольняється то друга щодо ВРАЦС Деснянського району м. Києва не потрібна)».
З огляду на вищевикладене, суд розглядає позовну заяву від 01.07.2013 р. до виконкому Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області та відділу реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції у Київській області, третя особа відділ реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва про:
- зобов'язання Данилівської сільської ради провести виправлення в актовому записі про народження дитини №7 від 16.02.1996 року, складеному виконкомом Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, громадянина ОСОБА_2,
- зобов'язання відділу реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції в Київській області здійснити запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в м. Києві.
У судове засідання 22.07.2013 р. сторони, належним чином повідомлені про судове засідання, не з'явились, подали клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідно до частини шостої ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.
Позивач позовні вимоги вмотивовує тим, що виконкомом Данилівської сільської ради без згоди позивача та її чоловіка зроблено запис № 7 в книзі реєстрації актів цивільного стану та видано свідоцтво про народження сина ОСОБА_2. Однак, оскільки дійсне місце народження сина є місто Київ, то позивач, вважає, необхідно внести виправлення в актовий запис та здійснити запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в м. Києві.
Відповідач виконком Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області скерував до суду письмові клопотання про розгляд справи без участі його представника та зазначав, що відповідно до законодавства внесення змін до актових записів цивільного стану здійснює відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідач відділ реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції у Київській області подав письмову заяву про розгляд справи без його представника, позицію по суті позову не висловив.
Третя особа відділ реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва заперечує проти позивних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях від 03.05.2013 р., від 30.05.2013 р. та від 18.06.2013 р. Зазначає, що реєстрація народження ОСОБА_2 проведена у повній відповідності до вимог чинного законодавства України за місцем проживання батька - «с. Кожухівка Васильківського району Київської області» та відділом реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва надано Висновок № 461 від 14.02.2013 р. за зверненням позивача про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив, що Данилівською сільською радою 16 лютого 1996 р. складено актовий запис № 7 про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року, графа 6: місце народження - «с. Кожухівка Васильківського району Київської області», графа 10: документи, що підтверджують факт народження дитини - «Довідка про народження, видана 31.01.1996 року Київською обласною клінічною лікарнею», графи 11, 12, 13 відомості про батьків - ОСОБА_3 та ОСОБА_1, графа 17 місце проживання батьків - АДРЕСА_1», графа 19 заявник - ОСОБА_3.
30 січня 2013 р. актовий запис про народження ОСОБА_2 зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану Васильківського міськрайонного управління юстиції у Київській області в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до висновку Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» (рішення від 18 липня 2006 року), - суд аналізує тільки доречні і важливі аргументи особи.
Згідно положень вищевказаної практики Європейського Суду з прав людини, суд оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Данилівської сільської ради провести виправлення в актовому записі про народження дитини №7 від 16.02.1996 року, складеному виконкомом Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, громадянина ОСОБА_2, суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, листом виконавчого комітету Данилівської сільської ради від 18.04.2013 р. № 219 на заяву ОСОБА_1 № 58 від 16.04.2013 року надано відповідь, що Данилівська сільська рада не може внести зміни до актового запису в книзі реєстрації актів цивільного стану щодо місця народження сина ОСОБА_2 з села Кожухівка на місто Київ, оскільки відповідно до правил внесення змін до актових записів цивільного стану їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року № 55/18793 із змінами і доповненнями, зміни проводяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації заявника, у випадку позивача - це відділ державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві.
Закон України від 01 липня 2010 року N 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6).
Виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, смерті (ч. 2 ст. 6).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (ч. 2, 3 ст. 9).
На виконання вимог частини п'ятої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Міністерством юстиції України прийнято наказ від 12.01.2011 р. N 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (далі - по тексту Правила № 96/5).
Пунктом 1.1 Правил № 96/5 визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Таким чином, відповідач виконавчий комітет Данилівської сільської ради не є уповноваженим органом державної влади на внесення змін, у випадку позивача - виправлення помилки в актовому записі щодо місця народження сина.
Щодо підстав внесення змін, суд зауважує, що відповідно до п. 2.1. Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (п. 2.6. Правил № 96/5).
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 (п. 2.12. Правил № 96/5).
Відповідно до п. 2.13. Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є:
2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;
2.13.2 постанова адміністративного суду;
2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України;
2.13.4 заява про визнання батьківства (додаток 3);
2.13.5 заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;
2.13.6 заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;
2.13.7 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
2.13.8 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
2.13.9 актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.
2.13.10 актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;
2.13.11 рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п'ятої статті 148 Сімейного кодексу України.
2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Згідно п. 2.16.14. Правил № 96/5 на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.
Судом встановлено, що питання виправлення місця народження було предметом розгляду відділом реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва за заявою ОСОБА_1, за результатами якого складено Висновок № 461 від 14.02.2013 р. про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану - про народження дитини № 7 від 16.02.1996 року, складеного виконкомом Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, шляхом виправлення місця народження дитини з «с. Кожухівка Васильківського району Київської області» на «м. Київ, Україна».
Так, у Висновку № 461 від 14.02.2013 р. зазначено, що аналіз поданих документів свідчить, що згідно довідки Київського обласного центру від 13.09.2012 року ОСОБА_4 народила хлопчика в м. Києві. Згідно копії актового запису про народження дитини № 7 від 16.02.1996 року значиться місце проживання батька та матері - «АДРЕСА_1. А згідно п. 8 глави II Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в Україні (зі змінами та доповненнями), затвердженої Міністерством юстиції України від 29 грудня 1984, діючої на час реєстрації народження дитини, - реєстрація народження дитини провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Також згідно п. 10 глави ІІ Інструкції, якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, місцем народження дитини в актовому записі вказується місце проживання батьків (чи одного з них), а при реєстрації народження дитини за місцем її народження - фактичне місце народження, що повинно бути роз'яснено особам, які прийшли реєструвати народження дитини.
З огляду на вищевикладене, відділ реєстрації актів цивільного стану Деснянського району міста Києва не знайшов підстав для виправлення місця народження дитини.
Станом на час розгляду справи позивачем не надано доказів оскарження чи скасування в установленому порядку Висновку № 461 від 14.02.2013 р.
Таким чином, на момент внесення запису про народження сина позивача факт народження дитини у місті Києві був відомий відповідачеві виконкому Данилівської сільської ради, однак положення чинного на той час законодавства дозволяли провадити реєстрацію місця народження дитини за місцем проживання її батьків чи одного із них, що власне і було здійснено за заявою батька, що підтверджується графою 19 актового запису про народження дитини № 7 від 16.02.1996 року.
Крім того, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» і на сьогодні дозволено проводити державну реєстрацію народження дитини за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків (ст. 13).
З урахуванням вищезазначеного, вимоги позивача про зобов'язання Данилівської сільської ради провести виправлення в актовому записі про народження дитини №7 від 16.02.1996 року, складеному виконкомом Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, громадянина ОСОБА_2 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відділу реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції в Київській області здійснити запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в м. Києві, суд зазначає, що відповідно до положень частини першої ст. 2, частин першої ст. 6, ст. ст. 11, 17, 162 Кодексу адміністративного судочинства України предметом оскарження в адміністративній справі може бути порушене право особи з боку суб'єкта владних повноважень на час розгляду справи в суді.
Таким чином, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені Відповідачем саме в спірних публічно-правових відносинах.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
При розгляді справи, позивачем не зазначено, якими діями, бездіяльністю чи рішеннями відділом реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції у Київській області порушено її права, свободи чи інтереси в сфері публічно-правових відносин. Відтак, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, які є не обґрунтованими та не підтверджуються обставинами встановленими під час розгляду справи, а, відтак, є такими, що не підлягають задоволенню.
Водночас, суд звертає увагу, що в межах розгляду цієї адміністративної справи судом не досліджується питання встановлення факту місця народження ОСОБА_2 та місце проживання його батьків, що виходить за межі компетенції адміністративного суду. Рішення, дії чи бездіяльність відповідачів переглядається в межах чітко визначених ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, згідно п. 2.13.1 Правил № 96/5 підставою для внесення змін до актового запису є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. Дані справи розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Разом з тим суд враховує, що в рішенні Конституційного суду України від 09.07.2002 у справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Кампус Коттон клаб» щодо офіційного тлумачення положення частини другої ст. 124 Конституції України (справа № 1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) в п. 3 зазначено, що положення частини другої ст. 124 Конституції України треба розглядати у системному зв'язку з іншими положеннями Основного Закону України, які передбачають захист судом прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи, встановлюють юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами (ч. 5 ст. 55 Конституції України). Тобто кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав і свобод, у т.ч. судовий захист. Для забезпечення судового захисту Конституція України у ст. 124 встановила принципи здійснення правосуддя виключно судами. Із змісту частини другої ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції на всі правовідносини, що виникають у державі, випливає, що кожен із суб'єктів правовідносин у разі виникнення спору може звернутися до суду за його вирішенням.
Таким чином, позивач скористався своїм правом на судовий захист і його право не може бути обмежене, однак при встановлених обставинах підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до виконкому Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, відділу державної реєстрації актів цивільного стану Васильківського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Київській області, третя особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у місті Києві про
- зобов'язання Данилівської сільської ради провести виправлення в актовому записі про народження дитини №7 від 16.02.1996 року, складеному виконкомом Данилівської сільської ради Васильківського району Київської області, громадянина ОСОБА_2,
- зобов'язання відділу реєстрації актів цивільного стану Васильківського міжрайонного управління юстиції в Київській області здійснити запис в книзі реєстрації актів цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в м. Києві
відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л. О. Маруліна