Постанова № 33573188, 18.09.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
822/2980/13-а
Номер документу
33573188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2980/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2013 року 11 год. 15 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівНіколайчука М.Є. Майстер П.М. Блонського В.К. при секретарі за участі:Горячій Д.Л. представника позивача - Пахолкова І.М. представника відповідача - Слободянюк Г.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Шепетівський деревообробний комбінат" до Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі , Пенсійного фонду України про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом про визнання не чинними та скасування рішення Пенсійного фонду України №16281/09-10 від 25.06.2013 та рішення УПФУ в м. Шепетівка та Шепетівському районі №280 від 14.03.2013 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ПАТ "Шепетівський деревообробний комбінат" застосовано штраф у розмірі 605,41 грн. та нараховано пеню у розмірі 2289,79 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 10.11.2011 по справі №3/5025/2088/11 було порушено провадження у справі про банкрутство товариства та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Вказав, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх.

09.08.2013 від Пенсійного фонду України надійшло письмове заперечення (вх. №23599), в якому просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову, а також розглянути справу без участі представника Пенсійного фонду України.

Представник УПФУ в м. Шепетівка та Шепетівському районі в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.№26744 від 18.09.2013) проти позову заперечив, зазначивши, що при винесені рішень відповідачі діяли в межах компетенції відповідно до чинного законодавства, оскільки зобов'язання по сплаті штрафних санкцій та пені у позивача виникло вже після введення Господарським судом Хмельницької області мораторію на задоволення вимог кредиторів.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з таких підстав.

Суд встановив, що ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 10.11.2011 порушено провадження у справі №3/5025/2088/11 про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Шепетівський деревообробний комбінат" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів в порядку ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

14.03.2013 УПФУ в м. Шепетівка та Шепетівському районі на підставі ч.10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" прийняло рішення №280 "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску", яким до позивача застосовано штраф у розмірі 605,41 грн. та нараховано пеню в сумі 2289,79 грн. за період з 20.01.2012 по 01.03.2013.

Вказане рішення відповідача оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Пенсійного фонду України, проте рішенням Пенсійного фонду України №16281/09-10 від 25.06.2013 в задоволенні скарг позивача було відмовлено.

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010, який набрав чинності з 01.01.2011 (далі - Закон №2464-VI), згідно з яким позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. Частинами 8, 12 статті 9 зазначеного Закону встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом. Відповідно до ч. 10 ст. 25 цього ж Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а п. 2 ч. 11 ст. 25 визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно зі ст.ст. 1, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 №2343-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №2343-XII) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів. В той же час, з порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання. А тому дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного і є похідними від нього. Таким чином, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після його введення, то не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Враховуючи те, що строк виконання зобов'язань зі сплати страхових внесків настав у позивача після 10.11.2011, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство, то дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється.

Нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, згідно із ч. 1 ст. 23 Закону №2343-XII припиняється лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що УПФУ в м. Шепетівка та Шепетівському районі правомірно винесло рішення №280 від 14.03.2013 про застосування до ПАТ "Шепетівський деревообробний комбінат" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; рішенням Пенсійного фонду України №16281/09-10 від 25.06.2013 також правомірно відмовлено в задоволенні скарги ПАТ "Шепетівський деревообробний комбінат", а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 19 вересня 2013 року

Головуючий суддя судді М.Є. Ніколайчук П.М. Майстер В.К. Блонський "Згідно з оригіналом" Суддя М.Є. Ніколайчук