ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2013 року № 813/4349/13-а
15 год. 55 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Коморний О.І.,
секретар - Ячмінська Я.О.
з участю:
представник позивача Марусяк В.Я.
представник відповідача Задорожний І.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Громадської організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Личаківському районі міста Львова Львівської області Державної податкової служби.
Обставини справи.
Позивач, Громадська організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя», звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0004022320/17906 та №0004032320/17907 прийнятих 26.11.2012р. відповідачем, Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м. Львова Львівської області ДПС.
Позовні вимоги обґрунтовано безпідставністю прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, оскільки позивач є громадською організацією інвалідів, відтак згідно чинного законодавства звільняється від сплати земельного податку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, подав додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, просить позов задовольнити.
У зв'язку з проведеною реорганізацією відповідача (а.с.115), судом відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративно судочинства України допущено заміну відповідача правонаступником - Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області та роз'яснено, що усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для правонаступника в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки громадська організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» не має право на одержання податкової пільги з нарахування та сплати земельного податку у зв'язку з тим, що в об'єднанні відсутні особливості, які характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності та ін., просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та
встановив:
Позивач, Громадська організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя», зареєстрований 16.09.2009 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.25).
Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.26), позивач за організаційно-правовою формою є громадською організацією.
Згідно свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян №1407 від 07.09.2009 року (а.с.24) та п.2.10 Статуту (а.с.27-33), основною метою діяльності позивача є захист законних прав та інтересів інвалідів та членів їх сімей, сприяння залученню інвалідів до суспільно корисної праці та реабілітації.
Засновниками організації, згідно відповіді реєстраційної служби ГУЮ у Львіській області від 14.08.2013 р. (а.с.86), виступили ОСОБА_3, ОСОБА_4. ОСОБА_5.
ОСОБА_4 на момент реєстрації був головою Правління Організації. ОСОБА_5- членом Правління, ОСОБА_3 - ревізором.
Згідно доказів, що містяться у справі, як засновники (а.с. 83, 47, 48) так і учасники Громадської організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» (а.с.45, 51, 54, 55, 57, 59-60) є особами, яким встановлена інвалідність.
Відповідно до Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою Серії ЯЛ №180238 від 23.03.2010р. (а.с.63), розпорядженням голови ЛОДА від 01.03.2012 №172/0/5-10 позивачеві надано в постійне користування земельну ділянку площею 2,4000 га із категорії земель громадської та житлової забудови у АДРЕСА_2., цільове призначення земельної ділянки - розміщення центру соціальної реабілітації інвалідів та соціально доступного житла для них.
У період з 23.10.2012 року по 29.10.2012 року відповідачем проведено позапланову виїзну документальну перевірку Громадської організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), дотримання вимог валютного законодавства та іншого законодавства за період з 16.09.2009 року по 30.06.2012 року, про що 05.11.2012 року складено акт №1533/194/22-1009/36670162 (а.с.80-108).
На підставі складеного за результатами перевірки акта, відповідачем 26.11.2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0004022320/17906 (а.с.8), про збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 186899,57 грн. (160083,57 грн. - основний платіж, 26816 грн. - штрафна (фінансова санкція) та податкове повідомлення-рішення №0004032320/17907 (а.с.9) про збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб у вигляді штрафної санкції в сумі 510 грн.
Спірні податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем, згідно викладених у акті перевірки висновків, за порушення позивачем п. 3 ст.12, ст. 14, ст.15 Закону України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 р. № 2535-ХІІ п.269.1 ст.269, п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.п.271.1.1 п. 271.1 ст.271, п.274.1 ст.274, п.п. 282.1.7 п. 282.1, п.286.1, п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, п.1 Ухвали від 18.06.2009 № 2712 Львівської міської ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова» із змінами і доповненнями, п.2 Ухвали від 28.01.2010 № 3173 Львівської міської ради 16-ї сесії 5-го скликання «Про втрату чинності ухвали міської ради від 21.10.2009р. № 3021 та внесення змін до ухвали міської ради від 18.06.2009р. № 2712», п.2.2, п.2.3, п.2.4, п.2.8 Ухвали Львівської міської ради від 31.03.2011р. № 369 «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова», п.1.1, п. 1.2 Ухвали від 16.02.2012 № 1224 Львівської міської ради 6-ї сесії 6-го скликання «Про нарахування та сплату до міського бюджету м. Львова на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку», п.1.1, п.1.2 Ухвали від 22.03.2012 року № 1372 Львівської міської ради 6-ї сесії 6-го скликання «Про внесення змін до ухвали міської ради від 16.02.2012 № 1224» - встановлено заниження ГО Інвалідів «Діяльне Милосердя» земельного податку в сумі 160083,57 грн. в т.ч. за період з 23.03.2010 року по 31.12.2010 року в сумі 35563,35 грн., 2011 рік в сумі 83013,48 грн., І півр. 2012 року в сумі 41506,74 грн. та відповідно не подання Податкового розрахунку земельного податку за 2010 рік. 2011 рік, 2012 рік.
Зазначені порушення полягають у тому, що позивач не нараховував, не сплачував земельний податок та відповідно не подавав податковий розрахунок земельного податку в органи ДПС Львівської області та не має право на одержання податкової пільги з нарахування та сплати земельного податку у зв'язку з тим, що в об'єднанні відсутні особливості, які характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності та ін.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Закріплений у ч. 1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку до 1 січня 2011 року визначалися, згідно преамбули, Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. N 2535-XII.
Відповідно до п.3 ч. І ст.12 Закону України «Про плату за землю», від сплати земельного податку звільняються громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів, санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У разі порушення вимог цієї статті зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов'язані сплатити суми земельного податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням рівня інфляції, а також штраф згідно з чинним законодавством України;
Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), який вступив у дію з 01.01.2011р., відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Податковою пільгою відповідно до п.1 ст.30 ПК України є передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є відповідно до п.30.2 ст. 30 ПК Украни особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Платник податків вправі згідно п. 30.3 ст.30 ПК України використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Контролюючі органи здійснюють відповідно до п.30.8 ст.30 ПК України контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі. Податкові пільги, використані не за призначенням чи несвоєчасно повернуті, повертаються до відповідного бюджету з нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.
Відповідно до п. 282.1.7 ст. 282 ПК України, від сплати податку звільняються громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У разі порушення вимог цієї норми зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов'язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством.
Відповідно до положень п.3 ч. І ст.12 Закону України «Про плату за землю» та п. 282.1.7 ст. 282 ПК України, законодавцем як до 01.01.2011р. так і після 01.01.2011 року визначено таких суб'єктів, звільнених від сплати податку:
- громадські організації інвалідів України;
- підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Норма про те, що зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", стосується саме підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, а не громадських організацій інвалідів, як об'єднання громадян.
Порядок отримання дозволу на застосування пільги визначений постановою Кабінету Міністрів України №1010 від 08.08.2007р. «Про затвердження Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів» (надалі - Порядок).
Відповідно до п.1 вказаного Порядку, цей порядок визначає механізм надання підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів дозволу на право користування пільгами з оподаткування.
Згідно п.2 вказаного Порядку, дозвіл підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів (далі - підприємства, організації) надається за умови їх відповідності таким критеріям: 1) середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємствах, в організаціях протягом попереднього звітного (податкового) періоду, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу; 2) фонд оплати праці інвалідів, що працюють на підприємстві, в організації, становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств; 3) сума витрат підприємства, організації з переробки (обробки, інших видів перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів (послуг), які використовуються для виготовлення товарів (надання послуг) безпосередньо підприємствами, організаціями, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів (наданих послуг); 4) розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів, що працюють на підприємстві, в організації, в еквіваленті повної зайнятості повинен бути не менш як законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати; 5) виконання підприємством, організацією рішень Комісії та регіональних комісій (крім підприємств, організацій, які звернулися вперше).
Разом з тим, згідно п. 3 вказаного Порядку підприємство, організація для отримання дозволу подає регіональній комісії: заяву громадської організації інвалідів (далі - засновник про надання дозволу підприємству (філії, відокремленому підрозділу) організації за формою, затвердженою Комісією; виписку або витяг Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо засновника (засновників); виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, копії установчих документів підприємства, організації, а також засновника, крім випадків, коли засновником є всеукраїнська громадська організація інвалідів, яка самостійно подає Комісії копії свої установчих документів. Зазначені документи подаються один раз і поновлюються лише у разі внесення до них змін; копію положення про філію, відокремлений підрозділ підприємства; копію довідки про включення засновника, підприємства (філії, відокремленого підрозділу) організації до ЄДРПОУ; довідку про середньооблікову чисельність інвалідів, що працюють на підприємств і (у філії, відокремленому підрозділі), в організації, видану територіальним відділенням Фонд соціального захисту інвалідів, за період, встановлений законодавством копію державного акта на право постійного користування землею або копію довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у раз звернення за отриманням дозволу на право користування пільгами щодо земельного податку; бізнес-план діяльності підприємства (філії відокремленого підрозділу); розрахунок суми витрат підприємства організації, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів для визначення товарів, які безпосередньо виготовляються підприємством; довідку про розмір середньомісячної заробітної плаї працівників, у тому числі інвалідів в еквіваленті повної зайнятості що працюють на підприємств і (у філії, відокремленому підрозділі), організації, за попередній звітний період, визначений законодавством копії податкових та фінансових звітів (податковий звіт про прибуток що звільняється від оподаткування, підприємств та організацій, майно яких є їх власністю, отриманий від продажу товарів (робіт) послуг крім підакцизних товарів; декларацію з податку на прибуток підприємства; звіт "Про суми пільг в оподаткуванні юридичних осіб фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності" (форма 1-ПП) баланс підприємства, організації (форма 1) та звіт про фінансові результати (форма 2) за попередній звітний період). Зазначений перелік документів для отримання дозволу є вичерпним.
Зазначені положення Порядку теж вказують на те, що механізм надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування стосується саме підприємств та організації громадських організацій інвалідів, а не громадських організацій інвалідів, як об'єднання громадян.
Судом з матеріалів справи встановлено, та не спростовано відповідачем, що позивач є громадською організацією інвалідів, яка заснована фізичними особами, а не організацією організації інвалідів, яку заснувала інша організація інвалідів чи підприємством організації інвалідів. Згідно акта перевірки (а.с.61-62) діяльність позивача в цілому відповідає положенням статуту, а згідно акта перевірки відповідача (а.с.93), позивач у перевірений період не проводив фінансово-господарської діяльності, є неприбутковою організацією (а.с.91) і у позивача відсутні наймані працівники, які мають там основне місце роботи, що спростовує доводи відповідача про необхідність позивачеві для користування пільгою отримувати дозвіл., оскільки позивач згідно п.3 ч. І ст.12 Закону України «Про плату за землю» та п. 282.1.7 ст. 282 ПК України і до 01.01.2011р. і після 01.01.2011 року звільнений від сплати податку за землю так як є громадською організацією інвалідів.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, так як відповідач при проведенні перевірки дійшов помилкового висновку про відсутність у позивача права на пільгу по сплаті податку як громадської організації інвалідів, оскільки не врахував відокремлення законодавцем серед суб'єктів права на пільгу громадських організації інвалідів, як самостійних землекористувачів, від підприємств та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 1874,05 грн. (а.с.14), такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Львівської області ДПС №0004022320/17906 та №0004032320/17907 від 26.11.2012 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Громадської організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» (м. Львів вул. С. Крушельницької 21, кв.1, ЄДРПОУ 36670162) судовий збір в сумі 1874 (одна тисяча вісімсот сімдесят чотири) грн. 05 коп.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні оголошено вступну те резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 16.09.2013 року о 17:00 год.
Суддя Коморний О.І.