Постанова № 33569395, 10.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
826/11699/13-а
Номер документу
33569395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2013 року 11:44 № 826/11699/13-а

За позовомОСОБА_1доДержавної виконавчої служби Українитретя особа без самостійних вимогна предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2про визнання незаконними та скасування постанов, визнання незаконними дій

Головуючий суддя: Кротюк О.В.

Судді: Мазур А.С.

Літвінова А.В.

Секретар судового засідання: Четвертак Я.І.

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до Державної виконавчої служби України, у якому просила суд:

- визнати незаконною, протиправною та скасувати другу постанову Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 30.08.2007р. про відкриття виконавчого провадження №4529908 за підписом старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Абісова Артура Володимировича по виконанню виконавчого документу-рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2007р. по заяві №25476/02 справа „Погребна прози України";

- визнати незаконними дії Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення другої постанови про відкриття виконавчого провадження №4529908 від 30.08.2007р. повиконанню виконавчого документу - рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2007р. по заяві N« 23476/02 справа „Погребна проти України";

- визнати незаконною, протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 20.12.2007р. про закінчення виконавчого провадження №4529908 за підписом старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Абісова Артура Володимировича по виконанню виконавчого документу-рішення Європейського суду з прав людини від 16.02.2007р. по заяві №25476/02 справа „Погребна проти України"';

- визнати незаконною, протиправною та скасувати постанову Державної виконавчої служби України від 10.07.2013 ВП №4529908 про відмову в задоволенні скарги.

Ухвалами суду від 10.09.2013, 10.09.2013 позовну заяву в частині позовних вимог щодо оскарження постанов органу ДВС від 30.08.2007 року про відкриття виконавчого провадження та від 20.12.2007 про закінчення виконавчого провадження ВП 4529908, а також в частині позовних вимог щодо оскарження дій Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення другої постанови про відкриття виконавчого провадження № 4529908 від 30.08.2007 року по виконанню виконавчого документу - рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2007 року по заяві № 25476/02 справа "Погребна проти України" залишено без розгляду.

Таким чином, справа розглядається в частині вимог щодо визнання незаконною, протиправною та скасування постанови Державної виконавчої служби України від 10.07.2013 ВП №4529908 про відмову в задоволенні скарги.

Відповідач проти позову заперечив з підстав правомірності оскаржуваної постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

10.07.2013 начальником відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову ВП №4529908 про відмову в задоволенні скарги.

Аналізуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з урахуванням наступного.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-ХІV (далі - Закон №606).

Статтею 82 Закону №606 передбачено наступне.

Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця подається начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.

Скарга, подана у виконавчому провадженні начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, розглядається у десятиденний строк з дня її надходження. За результатами розгляду скарги начальник відділу виносить постанову про її задоволення чи відмову, яка в десятиденний строк може бути оскаржена до вищестоящого органу державної виконавчої служби або до суду. Скарга, подана без додержання вимог, викладених у частині шостій цієї статті, розглядається начальником відділу в порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян".

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскаржуваною постановою від 10.07.2013 ВП №4529908, зокрема п.1 її резолютивної частини, відмовлено у задоволенні скарг ОСОБА_2 представника ОСОБА_1 на дії державного виконавця по виконанню рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2007 по заяві №25476/02 «Погребна проти України».

При цьому, із змісту зазначеної постанови не вбачається, у задоволенні яких саме скарг відмовлено позивачу та які, у зв'язку з цим, були предметом розгляду уповноваженою особою. Не змогла пояснити конкретно зазначену обставину і представник відповідача у судовому засіданні.

Відсутність інформації про скарги, у задоволенні яких було відмовлено позивачу оскаржуваною постановою, вказує на її необґрунтованість та унеможливлює надання судом об'єктивної оцінки щодо правомірності оскаржуваного рішення. Поряд з цим, відсутність предмету розгляду у оскаржуваному рішенні свідчить про відсутність вирішення звернень заявника у встановленому законом порядку, з дотриманням вимог частини 3 ст. 2 КАС України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо визнання протиправною та скасування постанови Державної виконавчої служби України від 10.07.2013 ВП №4529908 про відмову в задоволенні скарги підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, всупереч положенням ч. 2 ст. 71 КАС України, не довів відповідність оскаржуваного рішення вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною і скасувати постанову Державної виконавчої служби України від 10.07.2013 ВП №4529908 про відмову в задоволенні скарги.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Кротюк О.В.

судді Мазур А.С.

Літвінова А.В.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 17.09.2013.