ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 822/2392/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Козачок І.С.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Граб Л.С. Сапальової Т.В.
секретар судового засідання: Сокольвак Ю.В.
за участю представників сторін:
Представника позивача: Мєлєкєсцева О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя Сергія Васильовича та третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс - С" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської міської ради до Державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя Сергія Васильовича, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс - С" про визнання дій протиправними та скасування рішення про державну реєстраційю прав , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець - Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя Сергія Васильовича, третя особа на стороні відповідача - ТОВ "Альянс-С", у якому просить визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець - Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя С.В. щодо прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.05.2013 року, індексний номер 2382441; визнати протиправним з моменту його прийняття та скасувати вище зазначене рішення державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець - Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя С.В.; скасувати державну реєстрацію права власності на 43/100 комплексу будівель по вул. Лесі Українки, 20 в місті Кам'янець - Подільському за ТОВ "Альянс-С", реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 61971968104, номер запису про право власності 976836.
Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року адміністративний позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії, вчинені державним реєстратором реєстраційної служби Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголем Сергієм Васильовичем, з метою реєстрації за ТОВ "Альянс-С" права власності на 43/100 комплексу будівель по вул. Лесі Українки, 20 в м. Кам'янець-Подільському Хмельницької області.
Визнано протиправним з моменту прийняття та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя Сергія Васильовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.05.2013 року номер 2382441, яким проведена державна реєстрація права власності ТОВ "Альянс-С" на 43/100 комплексу будівель по вул. Лесі Українки, 20 в м. Кам'янець-Подільському Хмельницької області. У задоволенні решти вимог позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В свою чергу третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс - С" також подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким позов залишено без задоволення.
В судовому засіданні представник позивача заперечив проти доводів апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Фіголь С.В. будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився , проте 11.09.2013 року надав суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з відпусткою та лікуванням.
Представник третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс - С" в судове засідання також не з'явився, проте 10 вересня 2013 року також надав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із участю представника ТОВ "Альянс - С" в судовому засідання Вищого господарського суду України .
Розглянувши дану клопотання , суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відхилення даних клопотань, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року- без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи та підтвердилось при апеляційному розгляді справи, звертаючись до суду першої інстанції, позивач вказав на те, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 07.02.2013 року, залишеним в силі постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.04.2013 року, за ТОВ "Альянс-С" визнане право спільної часткової власності на 42,6% комплексу будівель, що знаходяться за адресою вул. Л. Українки, 20 в місті Кам'янець - Подільському. Іншим співвласником цього комплексу будівель є Кам'янець - Подільська міська рада.
23.05.2013 року Кам'янець - Подільській міській раді стало відомо про те, що державним реєстратором реєстраційної служби Кам'янець - Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголем С.В. 18 травня 2013 року було прийняте рішення за індексним номером 2382441 про проведення державної реєстрації права власності на 43/100 комплексу будівель по вул. Л. Українки, 20 в місті Кам'янець - Подільському за ТОВ "Альянс-С".
Вважаючи дії відповідача є протиправними, а рішення про проведення державної реєстрації права власності на 43/100 комплексу будівель по вул. Л. Українки, 20 в місті Кам'янець - Подільському за ТОВ "Альянс-С" таким, що підлягає скасуванню, оскільки не відповідає Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703., позивач і звернувся до суду першої інстанції за захистом своїх прав та інтересів.
Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішення про державну реєстрацію права власності за ТОВ "Альянс-С" від 18.05.2013 року не було скасоване, є чинним, однак не відповідає вимогам закону, що попередньо встановлено судом, а відтак є підстави для визнання його протиправним та скасування.
Суд апеляційної інстанції погоджується з даним рішенням суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до абз. 1 п. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № N 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1 наказу Міністерства юстиції України №607/5 від 02.04.2013 року "Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб" державна реєстрація права власності на нерухоме майно загальною площею понад 5000 кв. м проводиться державним реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру.
Ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав. Крім того, у ч. 4 вказаної статті визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Як вбачається зі ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Як встановлено з матеріалів справи, рішенням господарського суду Хмельницької області від 07.02.2013 року, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.04.2013 року, за ТОВ "Альянс-С" визнане право спільної часткової власності на 42,6% комплексу будівель, який знаходиться за адресою вул. Л. Українки, 20 в місті Кам'янець - Подільському. Іншим співвласником цього комплексу будівель є Кам'янець - Подільська міська рада.
Судові рішення обґрунтовані тим, що внаслідок виконання ТОВ "Альянс-С" робіт з реконструкції комплексу будівель, ним створено нову річ в розумінні вимог ст. ст. 331, 778 Цивільного кодексу України. Тому за ТОВ "Альянс" визнане право власності на новостворене нерухоме майно, яке становить собою частку у комплексі будівель.
Державним реєстратором реєстраційної служби Кам'янець - Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголем С.В. 18 травня 2013 року було прийняте рішення за номером 2382441 про проведення державної реєстрації права власності на комплекс будівель по вул. Л. Українки, 20 в місті Кам'янець - Подільському за ТОВ "Альянс-С". відповідно до запису про право власності № 976836 зареєстроване право власності на частку розміром 43\100.
Перевірка та оцінка документів, які подаються для проведення державної реєстрації речових прав, належить до безпосередніх обов'язків відповідача, оскільки від цього залежить подальший порядок державної реєстрації.
Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції на рахунок того, що, державний реєстратор на підставі судових рішень повинен був встановити, що нерухоме майно, стосовно якого здійснюється державна реєстрація, є новоствореним об'єктом внаслідок проведеної реконструкції, а відтак, державний реєстратор повинен був застосовувати порядок його реєстрації відповідно до вимог закону.
Відповідно п.8.1. Тимчасового Положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р № 7/5: оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявкою про оформлення права власності на нерухоме майно: а) органами місцевого самоврядування: фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам
Згідно з абзацом 2 пункту 44 Порядку реєстрації, державна реєстрація прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно щодо новозбудованого або реконструйованого нерухомого майна проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташоване таке майно, за заінтересованою особою.
Пункт 46 Порядку передбачає, що для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Судом першої інстанції встановлено, що для проведення державної реєстрації 17.05.2013 року ТзОВ "Альян-С" подані вищезазначені рішення судів, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, технічний паспорт, виданий 09.01.2001 року Кам'янець-Подільським МБТІ.
Відповідно до пункту 29 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703, для проведення державної реєстрації права власності на новозбудований чи реконструйований об'єкт нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 і 28 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на такий об'єкт.
Серед інших документів для проведення державної реєстрації третьою особою був поданий технічний паспорт на комплекс будівель, відповідно до якого загальна площа комплексу по вул. Л. Українки, 20 в м. Кам'янець - Подільському становила 1362,7 м2. Внаслідок проведеної реконструкції приміщення площа комплексу будівель збільшилась до 1470,7 м2. Новий технічний паспорт на будівлю з урахуванням таких змін не виготовлявся і наданий під час державної реєстрації не був.
За змістом рішення господарського суду Хмельницької області від 07.02.2013 року та постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 04.04.2013 року, на підставі яких проводилась державна реєстрація, у ТОВ "Альянс" були відсутні документи, які відповідно до законодавства України засвідчують прийняття в експлуатацію новоствореного об'єкта. Окрема поштова адреса новоствореному об'єкту нерухомого майна теж не присвоювалась.
Згідно з листом відділу Держземагенства України у м. Кам'янець - Подільському Хмельницької області від 23.05.2013 року №01-05/1250 та довідкою Кам'янець - Подільської міської ради від 23.05.2013 року №4/02-14-1539 ТОВ "Альянс - С" не виділялась у користування або у власність земельна ділянка по вул. Л. Українки, 20 в м. Кам'янець - Подільському.
Отже, як встановлено судом, для проведення державної реєстрації ТзОВ "Альянс-С" не були надані усі передбачені законом документи, при цьому в порушення законодавства, Державний реєстратор не взяв до уваги зазначену обставину.
Суд апеляційної інстанції також не погоджується з доводами третьої особи стосовно того, що статус іншого співвласника майна - Кам'янець-Подільської міської ради не підтверджений належним чином, оскільки те, що вона є співвласником комплексу будівель, встановлено судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Що стосується посилання Фіголя С.В. на рахунок того, що була відсутня технічна можливість провести державну реєстрацію права власності на частку у майні в розмірі 42,6 %, тому відбулось заокруглення в більшу сторону, то суд апеляційної інстанції зазначає, що подальша державна реєстрація відчуження вказаного майна на користь третіх осіб (21/100 та 22/100), яка відбулась вже під час судового розгляду справи в суді першої інстанції, була здійснена також виходячи з розміру частки 43/100, попередньо зареєстрованої за ТОВ "Альянс-С".
Суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання відповідача на те, що згодом ним було виправлено технічну помилку, в результаті чого розміри часток нових правонабувачів були приведені до розмірів, які в сукупності складають 42,6%, як це визначено судовими рішеннями, оскільки факт реєстрації права власності у більшому ніж визначено розмірі, за відсутності усіх необхідних та передбачених законом документів безумовно вказує на протиправність дій державного реєстратора.
Відповідно до статті 26 Закону України про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, що на час розгляду справи в суді право власності ТОВ "Альянс-С" на частину комплексу будівель припинене в результаті подальшого відчуження його на користь інших осіб, що доводиться на підставі інформації з Державного реєстру речових прав, а відтак суд не може скасувати державну реєстрацію права власності, якого не існує.
Оскільки рішення про державну реєстрацію права власності за ТОВ "Альянс-С" від 18.05.2013 року не було скасоване, є чинним, однак не відповідає вимогам закону, що попередньо встановлено судом першої інстанції та підтвердилось при апеляційному розгляді, є підстави для визнання його протиправним та скасування.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, тому ухвала суду першої інстанції підлягає залишенню без змін з урахуванням обставин, викладених в ухвалі суду апеляційної інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Фіголя Сергія Васильовича та третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс - С" , - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 17 вересня 2013 року .
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Граб Л.С.
Сапальова Т.В.