Постанова № 33553376, 17.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
805/12598/13-а
Номер документу
33553376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2013 р. Справа № 805/12598/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлена у нарадчій кімнаті о 12 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Маслоід О.С.

розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та

промислової безпеки України у Донецькій області

до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (м. Донецьк)

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Донецько – Макіївська Державна регіональна Гірничотехнічна інспекція) (надалі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (Шахта «Щегловська-Глибока») (надалі – відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації стрічкових конвеєрів 1Л80 №1 та №2, вентиляційного хідника центральної частини пл.1.1.

Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, через канцелярію суду 17.09.2013 року надав клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги обґрунтовує наступним. Відповідно до направлення на перевірку посадовою особою позивача проведено планову перевірку відповідача на предмет виконання вимог законодавства з охорони праці. Під час перевірки вентиляційного хідника центральної частини виявлено 11 порушень нормативно – правових актів з охорони праці, з яких 11 створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Враховуючи зазначене, у зв’язку з виникненням загрози життю та здоров’ю людей є підстави для зупинення експлуатації стрічкових конвеєрів 1Л80 №1 та №2, вентиляційного хідника центральної частини пл.1.1.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, через канцелярію суду 11.09.2013 року надав лист, яким повідомляє суд, що порушення ним не усунені та просить справу розглядати без його участі.

Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

22.07.2013 року позивачем складено наказ № 15 про проведення планової перевірки та видано направлення № 100 на проведення перевірки, відповідно до яких проведено планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно – правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами вказаної перевірки позивачем був складений акт планової перевірки виробничого об’єкта від 28 серпня 2013 року № 025ІІ-2/275.

Відповідно до припису від 28.08.2013 року № 025ІІ-2/275 та вказаного акту перевірки позивачем виявлені одинадцять порушень законодавства, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:

- Заштибована привідна станція стрічкового конвеєра 1Л80 № 1 в місці пересипу гірничої маси на стрічковий конвеєр 3Л100У. 6.6.VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Біля привідної станції стрічкового конвеєра 1Л80№1 відсутні датчики сходу стрічки (КСЛ). 1.6.VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Відсутній один з трьох теплових датчиків автоматичної пожежотушащей установки УВПК, на привідній станції стрічкового конвеєра 1Л80 № 1. 6.3. ІХ. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Відсутні три форсунки автоматичної пожежотушащей установки УВПК на привідній станції стрічкового конвеєра 1Л80 №1. 6.3. ІХ. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Біля натяжної станції стрічкового конвеєра 1Л80 № 1 відсутні датчики сходу стрічки (КСЛ). 1.6. VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Біля привідної станції стрічкового конвеєра 1Л80 № 2 відсутні датчики сходу стрічки (КСЛ). 1.6.VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- На ПК6-7, вентиляційного ходка центральної частини пл. 1.1 заштибовані нижні ролики стрічкового конвеєра 1Л80 №2. 6.6.VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- На ПК 10, вентиляційного ходка центральної частини пл. 1.1 біля відводу пожежно-зрошувального трубопроводу немає воротка. 3.1.ІХ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- На ПК18, 12,8 вентеляційного ходка центральної частини пл. 1.1 відсутні ролики в верхній гілці стрічкового конвеєра 1Л80 №2. 6.6.VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Біля натяжної станції стрічкового конвеєра 1Л80 №2 відсутні датчики сходу стрічки (КСЛ). 1.6. VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

- Протягом ПК13-15, вентиляційного ходка центральної частини пл. 1.1 не підвішений кабель-трос лінії екстреної зупинки стрічкового конвеєра 1Л80 №2. 1.6. VІІ. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" (надалі – Закон № 2694).

Відповідно до ст. 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (надалі – Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення./P>

П. 6 Положення № 408 передбачено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (надалі - Положення № 186). Згідно п. 1 якого, територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується. Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (надалі - територіальне управління) є правонаступником прав та обов’язків територіального управління Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області. Територіальне управління не залежить від будь-яких господарських органів, суб’єктів підприємництва, об’єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітне та не підконтрольне.

Згідно із вимогами пп. 7 п. 4 Положення № 186 територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

У відповідності ч. 1 ст. 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Згідно ст. 27 Закону № 2694 при цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Ст. 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (надалі – Положення № 826) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно з п. 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

П. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Таким чином, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей у позивача виникли підстави для звернення до суду щодо зупинення експлуатації стрічкових конвеєрів 1Л80 №1 та №2, вентиляційного хідника центральної частини пл.1.1.

Відповідачем не заперечується факт правомірності проведення позивачем планової перевірки, рівно як і факт, виявлених під час її проведення та відображених в акті, порушень.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов’язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову. Згідно ухвали суду від 02 вересня 2013 року про відкриття провадження в даній справі судом було задоволено клопотання позивача про відстрочку сплати судового збору до ухвалення рішення. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Законом України «Про охорону праці», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 № 186-к, Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, ст. 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Донецько – Макіївська Державна регіональна Гірничотехнічна інспекція) до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (Шахта «Щегловська-Глибока») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації стрічкових конвеєрів 1Л80 №1 та №2, вентиляційного хідника центральної частини пл.1.1 задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (Шахта «Щегловська-Глибока») (місце розташування: 86131, Донецька область, м. Макіївка, вул. Тичини, 1) шляхом зупинення експлуатації стрічкових конвеєрів 1Л80 №1 та №2, вентиляційного хідника центральної частини пл.1.1.

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 34,41 грн.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Маслоід О.С.