8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 серпня 2013 року Справа № 812/7073/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Козловській А.О.,
за участю сторін:
представника позивача: Яковлєвої О.Б.,
представника відповідача: Дрьоміної О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків,-
ВСТАНОВИВ:
14 серпня 2013 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 30.04.2003 за №04051945Ю0010253.
Відповідач взятий на податковий облік в позов Державній податковій інспекції у м. Красному Лучі.
Станом на 12.08.2013 заборгованість Державного підприємства «Донбасантрацит» з земельного податку з юридичних осіб складає 166 683,00 грн., що підтверджується податковими деклараціями.
З метою погашення податкового боргу Державного підприємства «Донбасантрацит» податковим органом надіслано відповідачу першу податкову вимогу № 1/127 від 11.07.2003 та другу податкову вимогу № 2/171 від 18.08.2003.
Таким чином, позивач просить суд стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» податковий борг з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у розмірі 166 683,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та пояснив, що у відповідача збільшився розмір податкового боргу, та просив стягнути з ДП «Донбасантрацит» податковий борг з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у розмірі 2 041 249,70 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги у розмірі 2 041 249,70 грн. визнав у повному обсязі, не заперечував проти існуючої заборгованості, просив встановити порядок виконання судового рішення згідно узгодженому з позивачем графіку, посилаючись, що підприємство знаходиться у складному фінансовому стані. Встановлення порядку виконання судового рішення необхідне з метою недопущення банкрутства підприємства.
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Згідно п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборі, зокрема, належить і плата за землю.
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з п.57.1 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
У відповідності до п.250.7, п.250.8 ст.250 Податкового кодексу України звітність про фактичні обсяги радіоактивних відходів, утворених за базовий податковий (звітний) період, календарний квартал (включаючи вже накопичені до 1 квітня 2009 року), та фактичні обсяги радіоактивних відходів, які зберігаються у виробника таких відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк, погоджується територіальними закладами державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України та територіальними органами центрального органу виконавчої влади у сфері використання ядерної енергії, забезпечення додержання вимог ядерної та радіаційної безпеки. Вимоги щодо строків подання та змісту зазначеної звітності встановлюються особливими умовами ліцензії. Копії звітності подаються платниками податків разом з податковою декларацією.
Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до органу державної податкової служби, в якому таке підприємство, установа, організація або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, копії відповідних податкових декларацій.
Згідно п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30 квітня 2003 року за №04051945Ю0010253 (арк. справи 10).
Відповідача взято на податковий облік в ДПІ у м. Красному Лучі.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пунктів 152.1 і 152.9 статті 152 Податкового кодексу України Державне підприємство «Донбасантрацит» подало до Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності від 18.02.2013 за 2013 рік, від 19.02.2013 за 2013 рік, від 29.07.2013 за 2013 рік, податковий розрахунок з плати за користування надрами за видобування корисних копалин від 26.07.2013 за 2 квартал 2013 року та податкової декларації екологічного податку від 26.07.2013 за 2 квартал 2013 року, від 26.07.2013 за 2 квартал 2013 року.
Таким чином, загальна сума податкового боргу, що підлягає стягненню з відповідача, складає 2 041 249,70 грн.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закон України "Про систему оподаткування" втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.
Відповідно до п.п.6.2.1. п.6.2 ст.6 Закону № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п.6.2.3. п.6.2 Закону № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме, 11 липня 2003 року позивачем винесено першу податкову вимогу № 1/127, яку отримано відповідачем 14.07.2003, що підтверджується особистим підписом його уповноваженого представника на корінці першої податкової вимоги. 18 серпня 2003 року позивачем винесено другу податкову вимогу № 2/131, яку отримано відповідачем 18.08.2003, що підтверджується особистим підписом його уповноваженого представника на корінці другої податкової вимоги (арк. справи 13, 14).
Однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст.136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.
Відповідачем позовні вимоги визнані в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
У судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про встановлення порядку виконання судового рішення. Представник позивача не заперечував проти заявленого клопотання.
Відповідно до ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) сторона виконавчого провадження може звернутися до суду першої інстанції, що видав виконавчий лист, із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Підставою для розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим судом способом.
На обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача надав суду документи, а саме, звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за І півріччя 2013 року, з якого вбачається, що підприємство є збитковим; зведені результати інвентаризації дебіторсько-кредиторської заборгованості по ДП «Донбасантрацит» на 30 червня 2013 року, з якого вбачається, що за підприємством лічиться кредиторська заборгованість у сумі 893043000 грн.; акти звірки взаємних розрахунків, за якими заборгованість відповідача перед ДП «Вугілля України» складає 258705363 грн.; постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, основні показники роботи ДП «Донбасантрацит» у 2010-2015 роках.
Крім того, згідно договору №14-13/1-ЕНЦ, укладеного між ДП «Донбасантрацит» та ДП «Вугілля України» планується збільшення обсягу видобутку вугілля відповідачем та його відвантаження, що дозволить підприємству отримувати грошові кошти та сплачувати заборгованість до бюджету.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено та підтверджено доказами, що відповідач на даний час позбавлений фінансової можливості сплатити існуючу заборгованість у повному обсязі та в майбутньому має можливість отримати кошти за укладеним господарським договором, що дасть можливість погасити борг за графіком, який доданий до матеріалів справи.
З урахуванням наданих відповідачем доказів на обґрунтування клопотання, відсутністю заперечень позивача, суд вважає за можливим відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення податкового боргу у розмірі 2 041 249,70 грн. згідно наданого графіку.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків задовольнити повністю.
Стягнути кошти в сумі 2 041 249,70 грн. (два мільйона сорок одна тисяча двісті сорок дев'ять гривень 70 копійок) з Державного підприємства «Донбасантрацит» (94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10; код ЄДРПОУ 32446546) в рахунок погашення податкового з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Встановити Державному підприємству «Донбасантрацит» строки і порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення сплати податкового боргу у розмірі 2 041 249,70 грн., впродовж 10 років рівними частинами:
- з плати за користування надрами в сумі 1 212 067,08 грн.: по 10 100,55 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 10 101,63 грн.;
- надходження від скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти в сумі 190 529,50 грн.: по 1 587,74 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 1 588,44 грн.;
- надходження від скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти в сумі 16 296,90 грн.: по 135,80 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 136,70 грн.;
- надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 149 393,71 грн.: по 1 244,94 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 1 245,85 грн.;
- надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 38 094,58 грн.: по 317,45 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 318,03 грн.;
- надходження від розміщення відходів в сумі 92 077,92 грн.: по 767,31 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 768,03 грн.;
- надходження від розміщення відходів в сумі 176 107,01 грн.: по 1 467,55 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 1 468,56 грн.;
- земельний податок в сумі 111 371,04 грн.: по 928,09 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 928,33 грн.;
- земельний податок в сумі 15 760,21 грн.: по 131,33 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 131,94 грн.;
- земельний податок в сумі 27 195,93 грн.: по 226,63 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 226,96 грн.;
- земельний податок в сумі 11 048,01 грн.: по 92,06 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 92,87 грн.;
- земельний податок в сумі 1 307,81 грн.: по 10,89 грн. з 30.09.2013. по 31.08.2023 щомісячно, зі сплатою останнього платежу в сумі 11,90 грн.;
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області внести відповідні зміни в картку особового рахунку платника податків - Державного підприємства «Донбасантрацит».
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 02 вересня 2013 року.
Суддя Н.В. Кравцова