Постанова № 33544426, 17.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
813/5827/13-а
Номер документу
33544426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2013 року 10 год. 13 хв. Справа № 813/5827/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Семеряк М.І.,

представника позивача - Лесняк - Іглінської Н.Ю.,

розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області до Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

в с т а н о в и в :

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» (далі - ВП «Шахта «Великомостівська») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт на головному північному відкотному штреку ВП «Шахта «Великомостівська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення планової перевірки ВП «Шахта «Великомостівська» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт з розбирання породних відвалів №1, № 2 несе ризик загрози життю працівників, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 26.07.2013 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу позивач отримав 20.08.2013 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач заперечив проти позовних вимог та зазначив, що в Акті перевірки № 6.2-09/60 від 16.07.2013 року, на який посилається позивач, як на підставу позовних вимог, не міститься жодних порушень, що могли б спричинити ризик для життя працюючих працівників шахти.

З урахуванням викладеного, судом було призначено справу до судового розгляду.

Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом невідкладного зупинення виконання робіт з розбирання породних відвалів №1, № 2 ВП «Шахта «Великомостівська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. До суду надійшла заява відповідача № 1064-9 від 13.09.2013 року про визнання адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Відповідно до п. 2.1 Положення №826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області від 18.06.2013 року №421 позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації породних відвалів ВП «Шахта «Великомостівська».

В результаті проведеної перевірки складено акт №6.2-09/60 від 16.07.2013 року, в якому зафіксовано факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

1. Не усунені згідно вимог «Робочого проекту експлуатації плоского породного відвалу шахти «Великомостівська» деформації, що відбулись на породних відвалах №1, №2 - наявні тріщини та зсувні деформації, що є порушенням п.3 гл. 7 розд. IX НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010р. за №62, що може призвести до обрушення породи та блокування людей під нею.

Зазначена норма містить наступну вимогу: закладання нових та експлуатація діючих породних відвалів, а також їх гасіння, розробка та розбирання здійснюються відповідно до проектів або розділів проектів будівництва (реконструкції, ліквідації) шахт та збагачувальних фабрик.

2. Допущено самовільне розбирання породних відвалів №1, №2 ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» без відповідного проекту або розділу проекту, що є порушенням п.3 гл. 7 розд. IX НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», через що не передбачена при веденні робіт з розбирання породних відвалів безпечна технологія виконання робіт та протиаварійний захист, в т.ч. не виконані та не доведені до виконавців робіт величини призм самовільного обрушення породи, що може призвести до обвалення призми породи разом з технікою та людьми.

Зазначена норма містить наступну вимогу: закладання нових та експлуатація діючих породних відвалів, а також їх гасіння, розробка та розбирання здійснюються відповідно до проектів або розділів проектів будівництва (реконструкції, ліквідації) шахт та збагачувальних фабрик.

3. Не розроблені, не передбачені технологічною проектною документацією заходи щодо безпечного виконання робіт з розбирання породних відвалів №1, №2 ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» в небезпечних по обваленню породи зонах наявних тріщин та зсувних деформацій, що є порушенням п.11 гл. 1 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що у разі самовільного обвалення або зсуву порід може призвести до травмування або загибелі людей, які перебувають у небезпечній зоні.

Зазначена норма містить наступну вимогу: ведення робіт в небезпечних зонах, а також із усунення НШВЧ (небезпечних та шкідливих виробничих чинників) і ліквідації наслідків аварій здійснюється за затвердженими головним інженером шахти спеціальними заходами, або заходами, передбаченими технологічною проектною документацією.

4. Допущено розбирання породних відвалів №1, №2 ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» прямим вибоєм в укіс від основи, таким чином, що зверху небезпечно нависають куски породи, що є порушенням п.6.1 НПАОПІО.0-5.21-04 «Інструкція із запобігання самозапалюванню, гасіння та розбирання породних відвалів», що може призвести до обрушення породи та блокування людей під нею.

Зазначена норма містить наступну вимогу: розбирання породних відвалів прямим вибоєм в укіс від основи не дозволяється.

5. Не огороджені згідно вимог «Робочого проекту експлуатації плоского породного відвалу шахти «Великомостівська» небезпечні місця тріщин та зсувів, наявних на породних відвалах №1, №2, що є порушенням п.3 гл. 7 розд. IX НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що може призвести до потрапляння людей в межі небезпечної зони обвалів та зсувів породи.

Зазначена норма містить наступну вимогу: закладання нових та експлуатація діючих породних відвалів, а також їх гасіння, розробка та розбирання здійснюються відповідно до проектів або розділів проектів будівництва (реконструкції, ліквідації) шахт та збагачувальних фабрик.

Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля». Із вказаними твердженнями погодився і відповідач.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт з розбирання породних відвалів №1, № 2 ВП «Шахта «Великомостівська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» (вул. Львівська, 61, м. Червоноград, Львівська область, 80100) шляхом зупинення виконання робіт з розбирання породних відвалів №1, № 2 ВП «Шахта «Великомостівська» до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області № 6.2-09/60 від 16.07.2013 року, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

3. Присудити з державного бюджету на користь Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (пл. Міцкевича, 8, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 38008247) судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп. (сорок одна копійка), повернути зайво сплачений судовий збір в сумі 0,59 коп. (п'ятдесят дев'ять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 19 вересня 2013 року.

Суддя В.М. Сакалош