Постанова № 33544334, 12.09.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2013
Номер справи
812/5840/13-а
Номер документу
33544334
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.3

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2013 року Справа № 812/5840/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання: Якимчук В.В.,

за участю представників сторін:

позивача: Клиновського Д.В. (довіреність від 01.07.2013 №33/10/10-013),

Семикоза С.М. (довіреність від 13.05.2013 №6211/1/13),

відповідача: Бухонкіна І.В. (довіреність від 28.12.2012 №03/5-703),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування арешту коштів на рахунках платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

02 липня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування арешту коштів на рахунках платника податків, в обґрунтування якого позивачем зазначено, що відповідач взятий на податковий облік в Спеціалізованій державній податковій інспекціі по роботі з великими платниками податків у м.Луганську 06.06.2003, про що видана довідка №58/29-011. Відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видане свідоцтво від 24.06.2003 року № 16033049. На теперішній час у ДП «Луганськвугілля» лічиться податковий борг у розмірі 41 398 847,29 грн., про що свідчить довідка Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби від 26.06.2013. Погашення податкового боргу платників податків передбачено Главою 9 Податкового кодексу України.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби відповідачу було направлено повідомлення про проведення опису майна платника податків у податкову заставу від 25.06.2013 № 18/19-008, яке було отримано 26.06.2013, про що свідчить дата та номер вхідної кореспонденції. Відповідно до вищевказаного повідомлення, Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби з 26.06.2013 по 27.06.2013 на підставі ст. 89 розділу II Податкового кодексу України буде здійснено опис майна ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта Артема» ДП «Луганськвугілля». Також, податковий орган 26.06.2013 повідомив ДП «Луганськвугілля» про проведення з 26.06.2013 по 27.06.2013 перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до повідомлення про проведення опису майна платника податків у податкову заставу від 25.06.2013 № 18/19-008 та повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі від 26.06.2013 № 13, перевірку та опис майна буде здійснено Семікозом С.М., який відповідно до наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби від 13.02.2013 № 48 призначений податковим керуючим ДП «Луганськвугілля».

26.06.2013 ВП «Шахта Артема» ДП «Луганськвугілля» було відмовлено у здійсненні опису майна у податкову заставу та не надано документів, необхідних для такого опису, про що було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 26.06.13 № 1/10/19. До того ж, податковим керуючим було складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим від 26.06.13 № 1/19.

Враховуючи вищезазначене, керівником податкового органу було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 26.06.2013 №1.

Підстави та порядок адміністративного арешту передбачено ст.94 Податкового кодексу України та Порядком застосування адміністративного арешту майна платника податків №1398 від 07.11.2011.

Відповідно до п.7.1 розділу 7 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків №1398 від 07.11.2011, арешт коштів на рахунку платника здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

П.7 розділу 7 Порядку передбачено, що для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку, передбаченому КАС України у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судовому засіданні представники позивача підтримали адміністративний позов у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позові та просили суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.42-44, 58-62), в яких посилається на те, що загальна вартість описаного майна ДП «Луганськвугілля» складає 279 898 318,43 грн., що у шість разів перевищує податковий борг ДП «Луганськвугілля» перед СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську. Також представник відповідача пояснив, що рішення про адміністративний арешт майна прийнято СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську у відношенні майна ВП «Шахта Артема» ДП «Луганськвугілля», тоді як позивач просить суд застосувати арешт коштів ДП «Луганськвугілля».

З урахуванням вищенаведеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з огляду на таке.

Державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року за реєстраційним №1 382 120 0000 000520. (а.с.9)

До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 14.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32473323. (а.с.12)

На податковому обліку Державне підприємство «Луганськвугілля» перебуває в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 06.06.2003 за №13, про що видана довідка. (а.с.11)

Станом на 26.06.2013 ДП «Луганськвугілля» має податковий борг у розмір 41 398 847,29 грн., про що свідчить довідка Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби від 26.06.2013 (а.с.23, 141).

Наявність податкового боргу відповідачем під час судового розгляду не оспорювалася.

Пунктом 88.1 ст.88 ПК України визначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

На підставі п.89.3 ст.89 ПК України опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

На підставі п.89.8 ст.89 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Відповідно до пункту 91.1 ст.91 ПК України керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Згідно п.91.3 ст. 91 ПК України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Відповідно до п.91.4 ст.91 ПК України у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Порядок застосування податкової застави органами державної податкової служби, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 11.10.2011 №1273 (надалі - Порядок №1273), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 року за №1339/20077, регулює порядок здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави:

1.4. З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

2.1. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.

2.4. У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (додаток 4).

2.8. У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису майна до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, згідно з додатком 2.

2.9. У разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для здійснення опису у податкову заставу, опису підлягає майно такої юридичної особи з урахуванням вимог цього Порядку.

2.11. Податковий керуючий здійснює додатковий опис майна у податкову заставу в порядку, визначеному статтею 89 Кодексу ( 2755-17 ), у разі якщо сума коштів, отримана в результаті продажу майна платника податків, є недостатньою для погашення податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.3.1 розділу III Порядку №1275 орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі у п'ятиденний строк з дня складення акта опису майна.

З матеріалів справи вбачається, що рішення про опис майна ДП «Луганськвугілля» Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби прийнято 23 лютого 2011 року за №8 (а.с.15).

Відповідно до акту опису майна від 04.04.2011 №13/24-036 податковим керуючим проведено опис майна відповідача, в тому числі ВП «Шахта ім.Артема» ДП «Луганськвугілля» на загальну суму 9 702 641,00 грн. Вказаний акт підписано відповідачем (а.с.64-110).

Повідомленням від 26.06.2013 №13 до відома відповідача доведено, що з 26.06.2013 по 27.06.2013 податковим керуючим Семикоз С.М. буде здійснено перевірку збереження майна ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта Артема» у податковій заставі, яке отримано відповідачем 26.06.2013 за вхідним номером №147 (а.с.16).

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби відповідачу також було направлено повідомлення про проведення опису майна платника податків у податкову заставу від 25.06.2013 № 18/19-008, яке було отримано відповідачем 26.06.2013, про що свідчить дата та номер вхідної кореспонденції№147 від 26.06.2013. (а.с.17)

26.06.2013 посадовими особами ВП «Шахта Артема» ДП «Луганськвугілля» було відмовлено у здійсненні опису майна у податкову заставу та не надано документів, необхідних для такого опису, про що було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 26.06.13 № 1/10/19. (а.с.19)

Також, податковим керуючим було складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим від 26.06.2013 №1/19. (а.с.18).

Згідно п.94.1 ст.94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

На підставі п.п.94.2.6 та п.п. 94.2.7. п.94.2 ст.94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; 94.2.7. платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу.

Відповідно до п.94.5 ст.94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним. Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного органу державної податкової служби на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном.

На підставі п.94.6 ст.94 ПК України керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

Пунктом 94.10 статті 94 ПК України визначено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

26.06.2013 о 17 год. 45 хв. СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську Державної податкової служби, головою Комісії з проведення реорганізації СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську Державної податкової служби прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ДП «Луганськвугілля», що перебуває на ВП «Шахта Артема» ДП «Луганськвугілля» (а.с.22).

Відповідно до п.7.1 розділу 7 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків №1398 від 07.11.2011, арешт коштів на рахунку платника здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Пунктом 7 розділу 7 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків №1398 від 07.11.2011 передбачено, що для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку, передбаченому КАС України у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Також у судовому засіданні встановлено, що у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську подано до Луганського окружного адміністративного суду позовну заяву про застосування арешту коштів на рахунках ДП «Луганськвугілля». (а.с.5)

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2013 року по справі №812/5746/13-а за поданням СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» про підтвердження обґрунтованості умовного арешту майна платника податків, підтверджено обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323), що перебуває на Відокремленому підрозділі «Шахта Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 33846738, Перевальський район, м.Артемівськ, вул.9 травня, 1), який застосований рішенням голови Комісії з проведення реорганізації Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби, заступником начальника, про застосування адміністративного арешту №1 від 26 червня 2013 року. (а.с.143-146) ?

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2013 року постанова Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2013 року по адміністративній справі №812/5746/13-а залишена без змін. (а.с.157-160)

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За таких обставин, суд доходить до висновку, що позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування арешту коштів на рахунках платника податків є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 12 вересня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 17 вересня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Луганськвугілля» про застосування арешту коштів на рахунках платника податків задовольнити.

Застосувати арешт коштів на поточних банківських рахунках Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323, місцезнаходження: 91022, м.Луганськ, вул.Лермонтова, 1в):

- №26002619947600, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26005619947599, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26006619947598, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26007619947597, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26008619947596, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26009619947595, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26049619992801, відкритий у ПАТ Промiнвестбанк, МФО 300012 (українська гривня);

- №26003042442002, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (українська гривня);

- №26004042442001, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (російський рубль);

- №26004042442001, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (долар США);

- №26004042442001, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (євро);

- №26004042442001, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (українська гривня);

- №26047042442002, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (українська гривня);

- №26048042442001, відкритий у АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249 (українська гривня);

- №26003011719901, відкритий у ПАТ "Альфа-банк" у м.Києві, МФО 300346 (російський рубль);

- №26003011719901, відкритий у ПАТ "Альфа-банк" у м.Києві, МФО 300346 (долар США);

- №26003011719901, відкритий у ПАТ "Альфа-банк" у м.Києві, МФО 300346 (євро);

- №26003011719901, відкритий у ПАТ "Альфа-банк" у м.Києві, МФО 300346 (українська гривня);

- №26047011719901, відкритий у ПАТ "Альфа-банк" у м.Києві, МФО 300346 (українська гривня);

- №2600001004520, , відкритий у філії АТ "Укрексімбанк" м.Луганськ, МФО 304289 (українська гривня);

- №260003019190, відкритий у філії Луганське обласне АТ Ощадбанк м.Луганськ, МФО 304665 (українська гривня);

- №260083039190, відкритий у філії Луганське обласне АТ Ощадбанк м.Луганськ, МФО 304665 (українська гривня);

- №260093029190, відкритий у філії Луганське обласне АТ Ощадбанк м.Луганськ, МФО 304665 (українська гривня)

- №260223019190, відкритий у філії Луганське обласне АТ Ощадбанк м.Луганськ, МФО 304665 (українська гривня);

- №26047301919, відкритий у філії Луганське обласне АТ Ощадбанк м.Луганськ, МФО 304665 (українська гривня);

- №2600012100762, відкритий у ПАТ "Укркомунбанк", МФО 304988 (українська гривня);

- №2604412100762, відкритий у ПАТ "Укркомунбанк", МФО 304988 (українська гривня);

- №26004114685001, відкритий у ПАТ "Банк "Київська Русь" м. Київ, МФО 319092 (українська гривня);

- №26048114685001, відкритий у ПАТ "Банк "Київська Русь" м. Київ, МФО 319092 (українська гривня);

- №26009006570001, відкритий у АТ КБ "ТК Кредит", МФО 322830 (українська гривня);

- №26043006570001, відкритий у АТ КБ "ТК Кредит", МФО 322830 (українська гривня);

- №26000300022652, відкритий у ПАТ "АКБ Банк", МФО 331100 (українська гривня);

- №26008480173001, відкритий у ПАТ"АКБ "Капітал", МФО 334828 (українська гривня);

- №260000237902, відкритий у ПАТ "Міський комерційний банк", МФО 339339 (українська гривня);

- №260030237901, відкритий у ПАТ "Міський комерційний банк", МФО 339339 (українська гривня);

- №260070237903, відкритий у ПАТ "Міський комерційний банк", МФО 339339 (українська гривня);

- №26001672, відкритий у філії ПАТ "Кредитпромбанк" м.Луганськ, МФО 364382 (українська гривня);

- №260040672, відкритий у філії ПАТ "Кредитпромбанк" м.Луганськ, МФО 364382 (українська гривня);

- №26045672, відкритий у філії ПАТ "Кредитпромбанк" м.Луганськ, МФО 364382 (українська гривня);

- №26001150150001, відкритий у ПАТ "КБ "Надра", МФО 380764 (українська гривня);

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 17 вересня 2013 року.

Суддя О.О. Цицюра