Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2013 р. Справа №805/8520/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:00 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.,
при секретарі Токмаковій Є.А.,
за участю:
представників позивача Нудьга І.Г., Ткаченка В.В., Попової І.С.,
представника відповідача Чипігіної Н.В., Шинкарьової І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 37 вимоги № 05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Донецька залізниця» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року роз'єднані в окремі провадження позовні вимоги Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що відповідно до п. 2.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2012 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.04.2010 по 01.10.2012 року.
За результатами ревізії складено акт від 26.02.2013 року № 05.1-16/01, який підписаний залізницею із запереченнями (№ НЗЕ - 10/643 від 14.03.2013 р.).
09.04.2013 р. відповідач направив Вимогу щодо усунення порушень № 05-05.1-10-14/3915, з якою позивач частково не згодний, оскільки не були враховані надані ним матеріали в обґрунтування своєї позиції, та вважає її такою, що не відповідає діючим нормативним актам.
В частині виділених у цій адміністративній справі позовних вимог позивач зазначив, що у п. 37 спірної вимоги вказано, що внаслідок нарахування та виплати доплати старшим шляховим майстрам в розмірі 12 % до тарифної ставки, без проведення атестації робочих місць Іловайською дистанцією колії проведено зайвих витрат на загальну суму 18 033,09 грн. та перераховано єдиного соціального внеску у сумі 6 782,24 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 24 815,33 грн.
Із зазначеною Вимогою та відповідними висновками акта перевірки у вказаній частині позивач не погодився з наступних причин.
Нарахування та виплата доплати за шкідливі умови праці старшим шляховим майстрам проводилась у розмірі 12% згідно методичних рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці затвердженої Головним державним санітарним лікарем та затвердженої Міністром праці України 01.09.1992 р., постановою № 41 (п.6.4).
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджуваними Мінпраці і МОЗ.
Доплату старшим колійним майстрам у розмірі 12% проводили на підставі та за результатами проведення атестації 2006 року. На підставі наказу начальника Іловайської дистанції колії від 12.10.2005р № 481 була проведена атестація робочих місць за умовами праці. Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці складено наказ від 23.06.2006р № 247. Згідно п. 3 цього наказу затверджено перелік професій та процент доплат за шкідливі та важкі умови праці згідно Положення про умови праці робітників залізничного транспорту від 01.11.2004р № 235-Ц. За результатами цієї атестації монтерам колії було встановлено доплату за шкідливі умови праці у розмірі 12%. Було складено спостережну карту по професії старший шляховий майстер, згідно якої більше 80% свого робочого часу старший шляховий майстер знаходиться з робітниками - монтерами колії, професія яких атестована - зроблена оцінка факторів виробничої середи та виробничого процесу, складена оцінка фактичних стан умов праці на робочих місцях для визначення доплат, складена санітарно - гігієнічна характеристика робочого місця, складено протокол № 747 проведення досліджень повітря робочої зони. На підставі досліджень складена гігієнічна оцінка умов праці згідно якої встановлено доплату монтеру колії за шкідливі умови праці 12%. Атестація проведена на підставі договору Донецьким державним медичним університетом ім. Горького. Тобто старшим колійним майстрам на підставі цього (так як вони є керівниками дільниць) було також встановлено доплату 12%. Також постановою від 25.07.2006 р внесено зміни до колективного договору Іловайської дистанції колії, у додатку № 6 перелічені робочі місця та розмір доплати за шкідливі умови праці, серед котрих є старший шляховий майстер.
Вважає, що керівникам підприємств та організацій залізничного транспорту, за погодженням з профспілковим комітетом, надане право встановлювати майстрам, начальникам дільниць та цехів, бригадирам доплати за шкідливі умови праці у розмірі до 12 % посадового окладу. При цьому доплати вказаним працівникам встановлюються не за результатами атестації їх робочих місць, а за результатами атестації робочих місць їх підлеглих. Визначення розміру доплат старшим майстрам залежить від чисельності підлеглих, які отримують доплати за шкідливі умови праці та часу знаходження цих фахівців в шкідливих умовах праці.
З наведених підстав просив пункт 37 вимоги № 05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 скасувати.
У судовому засіданні представники позивача заявлені вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали, зазначили, що Іловайською дистанцією колії за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р. проводилось нарахування та виплата доплати старшим шляховим майстрам в розмірі 12% до тарифної ставки, без проведення атестації робочих місць (відсутні первинні документи - карти умов праці) що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 24 815,33 грн.
Тому вважають, що п. 37 Вимоги ДФІ в Донецькій області від 09.04.2013 №05-05.1-10-14/3915 прийнятий у відповідності до вимог діючого законодавства та в межах компетенції, визначеної законами України. Просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач - Державне підприємство «Донецька залізниця» є юридичною особою, зареєстроване за кодом ЄДРПОУ 01074957.
Відповідач Державна фінансова інспекція в Донецькій області - є юридичною особою, утворена шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління, набула усіх прав та обов'язків перетвореного органу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області.
ДФІ в Донецькій області здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про Державну фінансову інспекцію в Донецькій області, затвердженого Головою Державної фінансової інспекції в Донецькій області 07.12.2011 року.
Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст. 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", - інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з покладеними на відповідача завданнями та відповідно до п. 2.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2012 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.04.2010 по 01.10.2012 року.
За результатами ревізії складений акт від 26.02.2013 року № 05.1-16/01, який підписаний залізницею із запереченнями (№ НЗЕ - 10/643 від 14.03.2013 р.).
09.04.2013 р. відповідач направив Вимогу щодо усунення порушень № 05-05.1-10-14/3915 у пункті 37 якої (а.с.72) зазначено, що в ході ревізії встановлено, що в порушення п. 4а «Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту», затвердженого наказом Укрзалізниці від 24.03.2011 № 098-Ц, «Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту», затвердженого наказом Укрзалізниці від 12.03.2009 №171-Ц п. 3.6 Колективних договорів на 2009, 2011 роки, п. 1 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442, cm. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, п. 1 cm. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996 внаслідок нарахування та виплати доплати старшим шляховим майстрам в розмірі 12 % до тарифної ставки, без проведення атестації робочих місць Іловайською дистанцією колії проведено зайвих витрат на загальну суму 18 033,09 грн. та перераховано єдиного соціального внеску у сумі 6 782,24 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 24 815,33 грн., у зв'язку з чим:
- стягнути 18 033,09 грн. зайво виплачених виплат, з осіб, яки їх отримали безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 127, 136 КЗпП України;
В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставних виплат коштів на суму 18033,09 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплачені кошти у сумі 6 782,24 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів).
Підставою для винесення вимоги в цій частині є висновки стор.107 акту перевірки (а.с.75), де вказано, що перевіркою обґрунтованості нарахування та виплати доплат за шкідливі умови праці встановлено, що за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р. проводилось нарахування та виплата доплати старшим шляховим майстрам в розмірі 12% до тарифної ставки, без проведення атестації робочих місць (відсутні первинні документи-карти умов праці) на загальну суму 18033,09 грн. Сума єдиного соціального внеску (37,61%) становить - 6782,24 грн.
С урахуванням досліджених у справі доказів суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що вказані в п 37 спірної вимоги суми пов'язані з виплатою доплати за шкідливі умови праці ОСОБА_7. При цьому, суд погоджує доводи позивача про помилкове зазначення відповідачем строку здійснення доплати за шкідливі умови праці ОСОБА_7, як старшому майстру з 01.04.2011 р., оскільки на цю посаду вказаний працівник переведений наказом 125-ос лише 18.07.2011 р. (а.с.154), а до цієї дати він працював на посаді монтера колії. Зазначене свідчить про необґрунтованість оскарженої вимоги в частині встановлення терміну здійснення доплати, яку відповідач вважає неправомірною, та розрахунку відповідних грошових сум.
Також, суд враховує, що Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» атестація робочих місць, зокрема, містить наступні приписи:
6. Атестація робочих місць передбачає:
установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;
санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;
обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці;
визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах;
складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;
аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
7. Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться санітарними лабораторіями підприємств і організацій, атестованих органами Держстандарту і МОЗ за списками, що узгоджуються з органами Державної експертизи умов праці, а також на договірній основі лабораторіями територіальних санітарно-епідеміологічних станцій.
8. Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з МОЗ.
9. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
Позивачем зазначено, що на підставі Положення про державну експертизу умов праці, затвердженого Постановою Ради Міністрів України від 01.19.1990р № 357 експертом з умов праці проведена планова перевірка дотримання законодавства, про що складена довідка № 9 від 11.09.2006 р. Згідно з цією довідкою перевірка якості атестації робочих місць за умовами праці по Іловайській дистанції колії показала, що атестація робочих місць за умовами праці проведена відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» і відповідає вимогам Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 р доплати за шкідливі і важкі умови праці призначені працівникам на підставі розрахунків з урахуванням атестації робочих місць за умовами праці. Відхилень від діючих норм та нормативів не встановлено.
Судом встановлено, що на підставі наказу начальника Іловайської дистанції колії від 12.10.2005р № 481 була проведена атестація робочих місць за умовами праці в порядку, передбаченому постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», про що свідчать надані позивачем документи (а.с.78-80, 86-90). Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці складений наказ від 23.06.2006р № 247. Згідно з п. 3 цього наказу затверджено перелік професій та процент доплат за шкідливі та важкі умови праці. За результатами цієї атестації монтерам колії було встановлено доплату за шкідливі умови праці у розмірі 12%. Під час атестації проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища за договором від 17.11.2005 р. (а.с.86-89) були проведені Донецьким державним медичним університетом ім. Горького, про що складені акти виконання робіт. Матеріали атестації робочих місць складені належним чином (а.с.108-115), що не заперечується сторонами.
Проте, вимога у спірній частині складена відповідачем з підстав того, що атестація робочих місць не охоплювала дослідження умов правці за професією старшого шляхового майстра.
Стосовно підстав виплати доплати за шкідливі умови праці старшому шляховому майстру суд зазначає, що відповідно до статті 9-1 КЗпП України підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально - побутові пільги для працівників.
Статтею 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992р № 2694-ХП встановлено, що працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством. Роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.
Позивачем була складена спостережна карта за професією старший шляховий майстер, згідно якої більше 80% свого робочого часу старший шляховий майстер знаходиться з робітниками - монтерами колії, професія яких атестована - зроблена оцінка факторів виробничої середи та виробничого процесу, складена оцінка фактичних стан умов праці на робочих місцях для визначення доплат, складена санітарно - гігієнічна характеристика робочого місця, складений протокол № 747 проведення досліджень повітря робочої зони. На підставі досліджень складена гігієнічна оцінка умов праці згідно якої встановлено доплату монтеру колії за шкідливі умови праці 12%.
Пунктом 4 Положення про умови оплати праці працівників залізничного транспорту, затвердженого наказом Укрзалізниці № 171-Ц від 12.03.2009 р. «Про вдосконалення організації заробітної плати і введення нових тарифних ставок та посадових окладів працівників залізничного транспорту» (а.с.155-158) передбачено надати право керівникам підприємств, організацій та структурних підрозділів за погодженням із профспілковими комітетами встановлювати майстрам, начальника дільниць та цехів, професіоналам, фахівцям та технічним службовцям при їх роботі на дільницях, у цехах і на виробництвах, де більше половини чисельності робітників отримують доплати за шкідливі умови праці, доплати в розмірі до 12 %, а особливо шкідливі умови праці - до 24 % посадового окладу. Конкретний розмір доплат визначається за результатами атестації робочого місця вказаного працівника.
Аналогічне положення закріплено у Колективному договорі Іловайської дистанції колії (а.с.164-165).
Також, на підтвердження знаходження старшого шляхового майстра в умовах, де більше половини чисельності робітників отримують доплати за шкідливі умови праці, позивачем надані спостережні карти за вказаною професією (а.с.181-183).
Ст. 100 КЗпП України передбачає, що на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я встановлюється підвищена оплата праці.
Пунктом 6.4 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41 (а.с.159) встановлено, що за оцінку умов праці керівників та спеціалістів приймається оцінка умов праці керівних працівників, якщо вони зайняті виконанням робіт в умовах, передбачених Списками № 1 і 2 для їх підлеглих, протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем слід розуміти виконання робіт, передбачених Списками, не менше 80 % робочого часу, що має підтверджуватись відповідними документами.
Тому суд погоджує посилання позивача на те, що керівникам підприємств та організацій залізничного транспорту, за погодженням з профспілковим комітетом, надане право встановлювати майстрам, начальникам дільниць та цехів, бригадирам доплати за шкідливі умови праці у розмірі до 12 % посадового окладу. При цьому доплати вказаним працівникам встановлюються не за результатами атестації їх робочих місць, а за результатами атестації робочих місць їх підлеглих. Визначення розміру доплат старшим майстрам залежить від чисельності підлеглих, які отримують доплати за шкідливі умови праці та часу знаходження цих фахівців в шкідливих умовах праці.
За таких умов суд вважає правомірною здійснення позивачем доплати за шкідливі і важки умови праці старшому шляховому майстру, яка здійснена за результатами атестації робочих місць.
Оскільки доплата за шкідливі і важки умови праці була здійснена правомірно, правомірним є і перерахування єдиного соціального внеску, через що у вказаній частині вимога відповідача також є необґрунтованою.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З наведених підстав суд встановив, що висновки акту перевірки в оскарженій частині, та прийнятий на підставі таких висновків п. 37 вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області № 05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року, в оскарженій частині є необґрунтованими, не відповідають встановленим обставинам справи та приписам законодавства, що регулює спірні відносини. Тому заявлений по цій справі позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 37 вимоги № 05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року - задовольнити.
Скасувати пункт 37 вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області № 05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 30 серпня 2013 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 04 вересня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.