Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
s="fs32">І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2013 р. Справа № 805/12012/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлено у нарадчій кімнаті.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:
Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (м. Горлівка)
до
Комунального підприємства «Хімік» (м. Горлівка)
про
стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
15 серпня 2013 року року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Хімік» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Донецькій області 23.10.2012 року на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» відповідачу видано припис № 02/12-04-377/44, яким останнього зобов’язано в термін до 23.01.2013 року виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 07.02.2013 року відповідачем не виконано 14 із 14 пунктів порушень вищезазначеного припису, про що складено акт № 02/12-04-049/007.
Позивач зазначає, що припис № 02/12-04-377/44 від 23.10.2012 року, який отримано та підписано директором Комунального підприємства «Хімік», не оскаржувався та є чинним. Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергонагляду – заступником начальника інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за невиконання припису № 02/12-04-377/44 від 23.10.2012 року, постановою № 02/12-02-38 на КП «Хімік» накладено штраф у сумі 5100 грн. Дана постанова отримана відповідачем 01.03.2013 року. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» строк не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано.
З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у сумі 5100 грн.
Представник позивача у судове засіданні не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи наявні відомості. Частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі –КАС України) передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки процесуальні документи суду по справі були направлені відповідачу рекомендованим листом за адресою його реєстрації, а саме: 84609, Донецька область, м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, 30, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає, що Комунальне підприємство «Хімік» про дату, час і місце проведення судового розгляду повідомлялось належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженому Міністерством палива та енергетики.
Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління об’єднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.
Відповідач – Комунальне підприємство «Хімік» є юридичною особою про що внесено відповідний запис в ЄДРПОУ під №31969100.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.10.2012 року відповідачу видано припис № 02/12-04-377/44, яким останнього зобов'язано в термін до 24.01.2013 року виконати заходи з усунення виявлених порушень з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату. Зазначений припис в той же день отримано директором підприємства відповідача, про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі.
У період з 06.02.2013 року по 07.02.2013 року в присутності представника відповідача державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 07.02.2013 року № 02/12-04-040/007 встановлено невиконання відповідачем пунктів 1-14 припису №02/12-04-377/44 від 23.10.2012 року.
На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 21лютого 2013 року №02/12-02-38 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100 ( п’ять тисяч сто) грн.
Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно зворотнього боку поштового повідомлення, отримав 13 лютого 2013 року.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».
Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідачем, постанову від 05 липня 2012 року №02/12-02-38 про накладення штрафу не оскаржено, штрафну санкцію у розмірі 5100 грн. у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин вина відповідача в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому сума штрафу в розмірі 5100 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача – суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289, ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167,254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Хімік» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Хімік» до Державного бюджету України штраф у розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) грн. 00 коп.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.