Рішення № 33540955, 17.09.2013, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
520/7707/13-ц
Номер документу
33540955
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Київський районний суд м. Одеси

65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3б тел. (факс): (048) 718-99-17

_____________________

Справа № 520/7707/13-ц

Провадження № 2/520/4246/13

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2013 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого-судді: Брайловської А.І.;

за участю секретаря Непомнющого М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1, третя особа Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» «про зобов'язання знесення самочинно збудованої будівлі та звільнення земельної ділянки»»,

ВСТАНОВИВ:

17.06.2013 року позивач надав до суду позов до відповідача, в якому просить суд зобов'язати ОСОБА_1 звільнити та привести у придатний до використання стан земельну ділянку площею 46 кв.м., яка розміщена за адресою: АДРЕСА_2, шляхом знесення за його власний рахунок самочинно збудованої будівлі №140, а також вилучити вищевказану земельну ділянку та повернути її Одеській міській раді. Позивач обґрунтовував свої вимоги тим, що відповідач ОСОБА_1 самочинно, без наявності відповідних дозвільних документів, побудував будівлю №140 на самовільно зайнятій земельній ділянці, яка належить Одеській міській раді, тим самим порушивши законодавство України.

Представник прокуратури Одеської області у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник ОМР у судове засідання з'явився, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у судове засідання з'явилася, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник третьої особи Громадської організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, відповідно до якої просив розглядати справу за їх відсутності, у задоволені позову просив відмовити.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, будь-яких заяв та клопотань на адресу суду не надсилав.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Як встановлено у судовому засіданні, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області за дорученням прокуратури області проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності в ході якої встановлено, що ОСОБА_1 здійснив самочинне будівництво будинку рибалки № 140, розташованого на земельній ділянці 46 кв. м. за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З огляду на викладене вбачається, що земельна ділянка, на якій самовільно побудовано спірний об'єкт нерухомості, використовується відповідачем самовільно, що свідчить про неможливість оформлення права власності на об'єкти нерухомості та у відповідності до ст. 120 Земельного кодексу України відведення її під вже збудовані об'єкти.

За результатами перевірки, інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.05.2013, протокол про адміністративне правопорушення від 29.05.2013 та направлено відповідачу припис від 29.05.2013 № 469 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, який останніми не виконано.

За наслідками розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення, 07.06.2013 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 97 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме за самовільне будівництво.

Згідно з частиною 7 статті 376 Цивільного кодексу України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим, або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати втрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Частиною 2 статті 38 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що за рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України „Про основи містобудування" особи винні у: виконанні будівельних робіт без дозволу та затвердженого у встановленому порядку проекту або з відхиленням від нього; недотриманні екологічних і санітарно-гігієнічних вимог, встановлених законодавством при проектуванні, розміщенні та будівництві об'єктів несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством.

Враховуючи те, що будівництво здійснено відповідачем взагалі без документа, який дає право виконувати будівельні роботи та затвердженого проекту на земельний ділянці, яка не відведена відповідачу у користування, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.

Слід зазначити, що рішенням Одеської міської ради від 14.04.2010 № 5864-У надано дозвіл ГО „Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2.

Таким чином, здійснення відповідачем самочинного будівництва на зазначеній земельній ділянці впливає на права та обов'язки ГО „Водно- моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів".

Згідно з частинами 1 та 2 статті 41 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Державний архітектурно - будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно - будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.201 1 № 553 передбачено, що Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Згідно з підпунктом 8, пункту 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011 Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за дотриманням: юридичними і фізичними особами державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, перепланування та реконструкції (дообладнання) житлового фонду, будівель громадського призначення, елементів упорядження територій для задоволення потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення.

Таким чином, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в Одеській області, як територіальний орган Держархбудінспекції України, є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Окрім того, відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно з статтею 1 Земельного кодексу України - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, пункту 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань у сфері регулювання земельних відносин на території м. Одеси є винятковою компетенцією Одеської міської ради, а саме: розпорядження землями територіальної громади міста Одеси; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; передача земельних ділянок комунальної власності в користування і власність громадянам і юридичним особам.

Згідно з пунктом 1 статті 10, пункту 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" ради представляють інтереси територіальної громади. Відповідно до статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", земля в межах м. Одеси є комунальною власністю, належить територіальній громаді міста.

Відповідно статті 83 Земельного кодексу України землі, що належать на праві власності територіальним громадам міст, є комунальною власністю, в комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції щодо розпорядження наведеною земельною ділянкою є Одеська міська рада.

Відповідно до вимог статті 121 Конституції України, статті 36-1 Закону України „Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Статтею 45 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. З, 15, 118, 119 ЦПК України, ст. 376 ЦК України ,Законом України «Про основи містобудування», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.12,83, 125 Земельного кодексу,-

ВИРІШИВ :

Позов Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1, третя особа Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» «про зобов'язання знесення самочинно збудованої будівлі та звільнення земельної ділянки» - задовольнити в повному обсязі..

Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити та привести у придатний до використання стан земельну ділянку площею 46 кв.м., яка розміщена за адресою АДРЕСА_2, шляхом знесення за його власний рахунок самочинно збудованої будівлі № 140.

Вилучити у ОСОБА_1 самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 46 кв.м., яка розташована за адресою АДРЕСА_2 та повернути її Одеській міській раді.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 114,70 гривень.

Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.

Суддя Брайловська А. І.

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ОДЕСИ

65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3 «б»

телефон: 7189924

№ С26

______ 2013 року

Заступник прокурора Одеської області

м. Одеса, вул. Пушкінська, 3 в інтересах

ОМР

м. Одеса, пл. Думська, 1

ІДАБК

м. Одеса, пр.-т Адміральський, 33а

ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче

товариство рибалок-любителів»

м. Одеса, вул. М. Арнаутська, 111

Київський районний суд м. Одеси надсилає на Вашу адресу копію заочного рішення суду від 17.09.2013 року.

Додаток: на _ аркушах.

Суддя Брайловська А. І.