18.09.2013 18.09.2013
18.09.2013 18.09.2013
Справа №359/1568/13-ц.
Провадження № 2/359/926/2013р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
« 18» вересня 2013 року
Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді: Криворучка І.В.
при секретарі: Бердник О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бориспіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про скасування розпоряджень Бориспільської районної державної адміністрації та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки,
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, який обґрунтувала тим, що 26.07.2012 року головою Бориспільської районної державної адміністрації розпорядженням № 2445 їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га. для ведення особистого селянського господарства на території Старівської сільської ради. В ході розробки проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність позивачка дізналася, що розпорядженнями голови тієї ж адміністрації від 16.11.2012 року відповідачам було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення останнім у власність тієї ж земельної ділянки, на яку претендувала позивачка. В подальшому Бориспільською районною державною адміністрацією вказана земельна ділянка була передана у власність відповідачам. Вважає, що під час передачі спірних земельних ділянок у власність відповідачів було порушено встановлений порядок, передбачений чинним земельним законодавством. У зв'язку з цим просила визнати незаконними та скасувати вказані розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації та визнати недійсними державні акти відповідачів на право власності на земельні ділянки,
Представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити повністю.
Представники відповідачів Бориспільської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проти позову заперечували. Вважають, що позивачка не набула право власності на спірну земельну ділянку, а тому будь-яких її прав не порушено.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу та дослідивши письмові докази суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Як слідує із змісту позовної заяви, позивачем ставиться під сумнів розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації щодо надання відповідачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою, затвердження проекту землеустрою щодо передачі їм у власність земельних ділянок, а також правомірність державних актів на право власності на земельні ділянки, які були видані на підставі спірних розпоряджень.
Встановлено, що 16 листопада 2012 року розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації за № 4249, № 4258 громадянам України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Старівської сільської ради.
Відповідно до п.п. 3 та 4 вказаних розпоряджень проект землеустрою слід розробити відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», а також погодити з органом земельних ресурсів, органом містобудування та архітектури, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічним органом та органом охорони культурної спадщини.
Згідно п. 5 зазначених розпоряджень, проект землеустрою слід подати комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою лише після його погодження органом земельних ресурсів, органом містобудування та архітектури, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічним органом та органом охорони культурної спадщини. Відомості щодо скасування чи внесення змін до вказаних розпоряджень голови Бориспільської райдержадміністрації у матеріалах справи відсутні.
7 грудня 2012 року голова Бориспільської районної державної адміністрації прийняв розпорядження № 4662 про затвердження проекту землеустрою щодо передачі відповідачам у власність земельних ділянок на території Старівської сільської ради, яким було передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 1,2 га., а ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,00 га.. На підставі даного розпорядження відповідачі отримали державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯЙ № 943845 - на ім'я ОСОБА_2 та серії ЯЙ № 943839 - на ім'я ОСОБА_3.
Дослідивши проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3 земельних ділянок вбачається, що останній не погоджувався природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічним органом та органом охорони культурної спадщини. За таких обставин суд приходить до висновку про протиправність розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації № 4662 від 7.12.2012 року про затвердження проекту землеустрою та передачу відповідачам у власність земельних ділянок, оскільки сам проект землеустрою було розроблено з порушенням встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 677 порядку, а також у зв'язку з невиконанням п.4 попередніх розпоряджень голови тієї ж райдержадміністрації від 16.11.2012 року за № 4249, № 4258.
Згідно ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.41 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Згідно ч.3 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено перелік основних способів захисту цивільних прав і інтересів, серед яких припинення правовідношення та визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно із ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
В абзаці другому п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» зазначено, що судам підвідомчі (підсудні) справи за заявами, зокрема, з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками. Отже, державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки. Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому порядку.
За змістом ст. 152 ЗК України, визнання недійсним державного акта на право власності на землю як самого по собі правовстановлюючого документа не передбачено, тому вимога про скасування державного акта на право приватної власності на земельну ділянку є похідною й залежить від доведеності незаконності рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого виданий оспорюваний державний акт.
Як визначено ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
З встановлених судом обставин вбачається, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 набули право власності на земельні ділянки з порушенням встановленого законом порядку. Тому отримані ними державні акти на право власності на земельні ділянки підлягають визнанню недійсними, а оспорювані розпорядження - скасуванню.
Також як вбачається із зведеного кадастрового плану земельних ділянок, виконаного ТОВ «Альянсюстиція», земельні ділянки відповідачів майже повністю накладаються на земельну ділянку позивачки.
Як передбачено ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, як особа, що зацікавлена у безоплатному отриманні у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га. на території Старівської сільської ради, звернулася до голови Бориспільської районної державної адміністрації із відповідним клопотанням про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою. До клопотання додала схему розташування земельної ділянки, копію паспорту та ідентифікаційного коду.
26 липня 2012 року головою Бориспільської районної державної адміністрації прийнято розпорядження № 2445 яким їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність бажаної земельної ділянки. Отже з часу прийняття даного розпорядження позивачка набула право на отримання у подальшому у власність спірної земельної ділянки, а прийняттям спірних розпоряджень її право на отримання у власність конкретної земельної ділянки було порушено.
З проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки вбачається, що станом на 26 липня 2012 року землевпорядна організація ТОВ «Альянсюстиція» склала Відомість вирахування дирекційних і внутрішніх кутів, відстаней між точками повороту меж з контролем, координат та площі земельної ділянки ОСОБА_1. За результатами визначення координат земельної ділянки позивачки складено кадастровий план зовнішніх меж земельної ділянки ОСОБА_1.
31 липня 2012 року Управлінням Держкомзему у Бориспільському районі складено довідку з державної статистичної звітності по формі 6-зем про кількісну характеристику земельної ділянки ОСОБА_1
9 серпня 2012 року Управлінням Держкомзему у Бориспільському районі визначено умови відведення земельних ділянок, у тому числі ОСОБА_1, а також видано висновок про наявні обмеження на використання земельних ділянок. На вказану дату будь-яких обмежень щодо використання земельної ділянки ОСОБА_1 не існувало, у зв'язку з чим того ж дня земельній ділянці на яку претендувала позивачка, як і іншим громадянам, управлінням Держкомзему у Бориспільському районі було визначено кадастровий номер, що підтверджується відміткою управління Держкомзему у Бориспільському районі про визначення кадастрових номерів, яка міститься на титульній сторінці проекту землеустрою ТОВ «Альянсюстиція».
Вказана відмітка про визначення земельній ділянці ОСОБА_1 кадастрового номеру 9.08.2012 року вчинена у відповідності до вимог п. 12, 13, 14 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 749, та свідчить про те, що станом на 9.08.2012 року до автоматизованої системи ДП «Центр державного земельного кадастру» було внесено дані обмінного файлу земельної ділянки позивачки. Обмінний файл, в розумінні п. 11 Тимчасового порядку, це файл обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, який складається на кожну земельну ділянку та оформлюється відповідно до вимог, установлених Держземагенством.
При цьому, відповідно до положень п. 12 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці внесенню даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДП «Центр державного земельного кадастру» передує перевірка територіальним органом Держземагентства документації із землеустрою, наданої проектною організацією. Надані проектною організацією відомості про координати поворотних точок земельної ділянки, документація, що містить графічне зображення земельної ділянки та інші документи щодо особи замовника перевіряються територіальним органом Держземагенства на відповідність умовам надання земельної ділянки щодо її цільового призначення, оцінки, кількісних та якісних характеристик згідно із дозволом на розроблення документації із землеустрою; дані обмінного файла перевіряються на відповідність документації із землеустрою; дані про земельну ділянку - черговому кадастровому плану, який включає в себе графічне зображення земельних ділянок, розташованих у межах кадастрових зон і кварталів, адміністративно-територіальних утворень (село, селище, місто, район), із зазначенням номерів кадастрових зон і кварталів, їх меж, розмірів і кадастрових номерів земельних ділянок, меж земельних угідь та сервітутів, територіальних зон.
За результатами перевірки територіальний орган Держземагентства у разі відповідності даних, визначених абзацом першим пункту 12, визначає кадастровий номер земельної ділянки та вносить до обмінного файла відомості про кадастровий номер земельної ділянки, складає в електронній (цифровій) формі протокол проведення перевірки документації із землеустрою та обмінного файла та передає до державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» - адміністратора автоматизованої системи обмінний файл та протокол проведення перевірки. Після отримання цих документів ДП «Центр державного земельного кадастру» здійснює перевірку обмінного файла на відповідність вимогам п. 13 Тимчасового порядку, приймає обмінний файл і у разі відсутності зауважень до обмінного файла вносить дані обмінного файла до автоматизованої системи, вносить дані про результати перевірки обмінного файла до складеного територіальним органом Держземагентства протоколу проведення перевірки та повертає його через засоби електрозв'язку територіальному органу Держземагентства.
Лише після вчинення цих дій територіальний орган Держземагенства робить на титульному аркуші документації із землеустрою позначку, в якій зазначаються кадастровий номер, дати його визначення та внесення відомостей до автоматизованої системи, прізвище та ініціали посадової особи, що зробила таку позначку, і ставиться її підпис. У разі наявності зауважень до документації із землеустрою та обмінного файла документація із землеустрою повертається без позначки.
Отже, на час визначення кадастрового номеру земельної ділянки територіальний орган Держземагентства не лише перевіряє відповідність місця розташування земельної ділянки її цільовому призначенню, а й перевіряє чи не відбудеться у зв'язку з таким відведенням накладення її меж на межі інших земельних ділянок, які є суміжними. У випадку виявлення накладок меж суміжних земельних ділянок, документація із землеустрою повертається замовнику.
Як вбачається із досліджених судом проектів землеустрою кадастровий номер земельної ділянки позивачки було визначено 9.08.2012 року.
Дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність відповідачам земельних ділянок, межі яких накладаються на земельну ділянку позивачки було надано розпорядженнями голови Бориспільської районної державної адміністрації лише 16.11.2012 року.
Таким чином, розпорядження голови адміністрації про надання відповідачам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення їм у власність земельних ділянок, які накладаються на земельну ділянку позивачки є протиправними, так як вказана земельна ділянки станом на 16.11.2012 року вже мала відповідний кадастровий номер та відносно неї в автоматизованій системі ДЗК містилися відомості про її межі, координати, про її суміжних землевласників та про розробку проекту її відведення у власність позивачки.
З огляду на викладене суд приходить до переконання, що на час надання відповідачам Бориспільською РДА дозволу на розробку проекту землеустрою існували підстави, передбачені ч.7 ст.118 ЗК України, оскільки місце розташування земельних ділянок відповідачів не відповідало вимогам закону, так як межі земельних ділянок на які вони претендували накладалися на межі земельної ділянки відносно якої 26.07.2012 року головою Бориспільської РДА позивачці було надано дозвіл розробити проект землеустрою щодо передачі її у власність останній.
Також суд враховує, що голова Бориспільської районної державної адміністрації повинен був знати про вказані обставини, оскільки проекти спірних розпоряджень про надання відповідачам дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність розроблялися головою комісії з проведення реорганізації управління Держкомзему у Бориспільському районі, який ще з 9.08.2012 року володів інформацією про формування земельної ділянки ОСОБА_1, визначення координат вказаної земельної ділянки, встановлення її меж у натурі, внесення відомостей обмінного файлу земельної ділянки ОСОБА_1 до автоматизованої системи ДЗК та відповідно готуючи проект вказаних розпоряджень, повинен був перевірити ці відомості.
З викладених обставин розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року № 4249, № 4258 підлягають скасуванню.
На підставі викладеного та ст.19 Конституції України, ст.41,43 Зу «Про місцеві державні адміністрації», Постанови КМУ від 26.05.2004 року № 677, ст.116, 118, 152 ЗК України, ст.328 ЦК України, керуючись ст.212-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Бориспільської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про скасування розпоряджень голови Бориспільської районної державної адміністрації та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року № 4249, № 4258 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації від 7.12.2012 року № 4662 про затвердження проекту землеустрою та передачі земельних ділянок у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,2 га., кадастровий номер 3220887600:05:001:0038, надану на ім'я ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) для ведення особистого селянського господарства на території Старівської ради, серії ЯЙ № 943845, зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю 25.12.2012 року.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,00 га. кадастровий номер 3220887600:05:001:0041, надану на ім'я ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_2), для ведення особистого селянського господарства на території Старівської ради, серії ЯЙ № 943839, зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю 25.12.2012 року.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області шляхом подачі апеляційної скарги через Бориспільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Бориспільського
міськрайонного суду І.В. Криворучко