Головуючий у 1 інстанції - Олішевська В.В.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2013 року справа №805/9941/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Блохіна А.А., суддів Міронової Г.М., Юрко І.В., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представників позивача Макаренко Т.Д., Бубнової О.Л., представника відповідача Радченко А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2013 року у справі № 805/9941/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк, звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, в зв'язку з начебто встановленням затримки сплати позивачем суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, зазначаючи, що товариством 27.03.2013 року платіжним дорученням № 2406 було сплачено суму авансу з податку на прибуток в розмірі 258452 грн. та станом на дату сплати за позивачем рахувалась переплата з вказаного податку.
Позивач зазначає, що згідно з нормами Податкового кодексу України авансові внески з податку на прибуток не є відокремленим податком, а вважається саме податком на прибуток, в зв'язку з чим погашення зобов'язань зі сплати авансових внесків з податку на прибуток може здійснюватися за рахунок будь-яких сплачених сум з податку на прибуток (без заяви платника).
Посилаючись на п. 87.1. ст. 87 Податкового кодексу України, позивач вказує, що відповідач повинен був самостійно без будь-якої заяви товариства зарахувати вказану суму у рахунок сплати авансового внеску з податку на прибуток.
Таким чином, зазначаючи, що ТОВ «Лемтранс» виконало свій обов'язок по сплаті авансового внеску, позивач просив суд скасувати податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4, як таке, що суперечить нормам чинного законодавства.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2013 року у справі № 805/9941/13-а, у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4 - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, через порушення норм матеріального права та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги, просили ії задовольнити. Представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
11.02.2013 року позивачем до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби подано звітну Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2012 рік за № 9087373528, відповідно до якої сума узгодженого авансового внеску з податку на прибуток до сплати по рядку 34 декларації склала 26660408 грн. 29.03.2013 року ТОВ «Лемтранс» подано уточнюючу Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2012 рік за № 9087588913, відповідно до якої сума узгодженого авансового внеску з податку на прибуток до сплати по рядку 34 склала 27471937 грн., тобто збільшена на 811529 грн. 27.03.2013 року платіжним дорученням № 2406 позивачем були сплачені кошти у сумі 258452 грн., призначення платежу: «*;101; аванс. платежи по налогу на прибыль за март 2013 г.; перечисляется в бюджет полн. по сроку 27-03-13 г.», на розрахунковий рахунок - НОМЕР_1 ГУ ДКСУ у Донецькій області. ТОВ «Лемтранс» звернувся до відповідача з заявою № 596 від 18.05.2013 року (вх. № 5775/10 від 22.05.2013 року), відповідно до якої просив помилково сплачену суму авансу з податку на прибуток згідно з платіжним дорученням № 2406 від 27.03.2013 року на суму 258452 грн. за кодом 11021000 перекинути на код 110240000. 14.06.2013 року відповідачем проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої складений акт № 416/25-17-4-306000592. Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України, а саме фактична сплата авансового внеску з податку на прибуток: у березні 2013 року відбулась 05.04.2013 року, граничний термін сплати - 30.03.2013 року (затримка 6 днів); у квітні 2013 року відбулась 17.05.2013 року, граничний термін сплати - 30.04.2013 року (затримка 17 днів); у травні 2013 року відбулась 07.06.2013 року, граничний термін сплати - 30.05.2013 року (затримка 8 днів). На підставі акту камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення за № 0000361540/16656/10115-17-4 від 01.07.2013 року, яким до позивача на підставі ст. 126 ПК України за затримку на 6, 17 та 8 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 518261,82 грн. застосовані штрафні санкції в розмірі 51826,18 грн. За приписами п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. Відповідно до абзацу 9 пункту 57.1 статті 57 Податкового Кодексу України визначено, що у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань. Згідно із п. 87.1. ст. 87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. За приписами п. 126.1. ст. 126 Податкового Кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. З вищевикладеного вбачається, що платник податків зобов`язаний у визначений строк сплачувати податки та збори, за прострочення сплати встановлена певна відповідальність. Крім цього, у рахунок сплати податків також можуть бути зараховані суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів, а саме: без заяви платника - за рахунок надміру сплачених сум такого платежу; за заявою - за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів до відповідних бюджетів. Відповідно до Змін до бюджетної класифікації, які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 17.01.2013 року N 19 класифікацію доходів бюджету, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року N 11 "Про бюджетну класифікацію" було доповнено, зокрема, позицією - 11024000 "Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств". З матеріалів справи вбачається, що фактично авансовий внесок з податку на прибуток у березні 2013 року по коду бюджетної класифікації 11024000 «Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств» сплачено на рахунок 31119165799002: - 07.03.2013 року в сумі 15000000 грн., платіжне доручення № 1845 від 07.03.2013 року на загальну суму 15000000 грн.; - 15.03.2013 року в сумі 11660408 грн., платіжне доручення № 1981 від 15.03.2013 року на загальну суму 11660408 грн.; - 27.03.2013 року в сумі 258452 грн., платіжне доручення № 2407 від 27.03.2013 року на загальну суму 258452 грн.; - 29.03.2013 року в сумі 294625 грн., платіжне доручення № 2485 від 29.03.2013 року на загальну суму 294625 грн.; Платіжним дорученням № 2406 від 27.03.2013 року позивачем були сплачені кошти у сумі 258452 грн. без зазначення коду бюджетної класифікації на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 ГУ ДКСУ у Донецькій області, з призначенням платежу: «*;101; аванс. платежи по налогу на прибыль за март 2013 г.; перечисляется в бюджет полн. по сроку 27-03-13 г.». З облікової картки позивача по коду 110240000 податковим органом зараховано в рахунок авансового платежу суму 258437 грн., сплаченої товариством відповідно до платіжного доручення № 2679 від 05.04.2013 року на загальну суму 20000000 грн. Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, а саме з картки особового рахунку платника по коду 110240000, авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 258437 грн. позивачем сплачено із затримкою на 6 календарних днів від граничного строку сплати податкового зобов'язання (граничний термін сплати у березні 2013 року - 30.03.2013 року). Згідно картки особового рахунку позивача (платіж 11021000 податок на прибуток приватних підприємств) на підставі платіжного доручення № 2406 від 27.03.2013 року зарахована сума 258452 грн. Згідно картки особового рахунку позивача (платіж 11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств) 30.03.2013 року збільшена недоїмка на суму 258437 грн., 05.04.2013 року вказана недоїмка погашена. З наведеного вбачається, що 27.03.2013 року позивачем був здійснений платіж за кодом бюджетної класифікації - 11021000 податок на прибуток приватних підприємств у сумі 258452 грн., замість здійснення вірного платежу за кодом бюджетної класифікації - 11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств, тобто був здійснений не вірний платіж. Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідач повинен був зарахувати переплату з податку на прибуток у рахунок сплати авансових внесків без його відповідної заяви, оскільки авансові внески з податку на прибуток та податок на прибуток це один податок, з огляду на наступне. Відповідно до п. 87.1. ст. 87. ПК України без заяви у рахунок сплати грошових зобов'язань з відповідного платежу може бути здійснено зарахування за рахунок надміру сплачених сум саме такого ж платежу.
У даному випадку мова йдеться про відповідні платежі, а не відповідні податки. 27.03.2013 року ТОВ «Лемтранс» здійснений платіж за кодом бюджетної класифікації - 11021000 податок на прибуток приватних підприємств, тоді як потрібно було здійснити саме інший платіж за кодом бюджетної класифікації - 11024000 авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств. Вказані два платежі, згідно вимог діючого законодавства, є різними, відповідно зарахування одного платежу у рахунок сплати іншого платежу без відповідної заяви позивача не передбачено. Таке зарахування можливо лише за наявності заяви позивача, яку він надав 22.05.2013 року (вх. № 5775/10 від 22.05.2013 року), що не заперечувалося позивачем та було підтверджено представниками сторін у судовому засіданні. Крім цього, 30.05.2013 року на підставі висновку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби № 990-20 від 28.05.2013 року, перераховані кошти в розмірі 258452 грн. з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням ГУ ДКСУ в Донецькій області № 296 від 29.05.2013 року. На підставі вищевикладеного суд першої інстанції прийшов до висновку, що фактична сплата позивачем авансових внесків з податку на прибуток здійснена поза межами граничного строку їх сплати, в зв'язку з чим до позивача і були застосовані відповідні санкції податковим повідомленням - рішенням від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4. Частинами 1 та 2 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З урахуванням викладеного, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність прийняття Податковим органом податкового повідомлення-рішення № 0000361540/16656/10/15-17-4 від 01.07.2013 року, в зв'язку з чим визнав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з чим погоджується колегія суддів. Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має, у зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню. Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2013 року у справі № 805/9941/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2013 року у справі № 805/9941/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемтранс» м. Донецьк до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0000361540/16656/10/15-17-4 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено 16 вересня 2013 року.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді : Г.М. Міронова
І.В. Юрко