Постанова № 33532236, 03.09.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
818/815/13-а
Номер документу
33532236
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2013 р. Справа № 818/815/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

суддів - Бондаря С.О., Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Литвиненко М.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Щерба Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/815/13-a

за позовом ОСОБА_3

до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку,

третя особа: Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія Стандарт"

про визнання протиправним та скасувати рішення та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

29.01.2013 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (а.с.2-9), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1032 від 03.09.2009 року в частині:

- зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Газресурсвидобування» та до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», за наслідком вчинення облікових операцій акціонерами/інвесторами у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування»;

- заборони учасникам Національної депозитарної системи вносити зміни до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Газресурсвидобування» та до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», пов'язані з проведенням облікових операцій на рахунках їх клієнтів та депонентів, а саме акціонерів/інвесторів у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування».

2.) зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку:

- оприлюднити у встановленому чинним законодавством порядку інформацію про відновлення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Газресурсвидобування» та до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», за наслідком вчинення облікових операцій акціонерами/інвесторами у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування»;

- направити учасникам Національної депозитарної системи у встановленому чинним законодавством порядку інформацію про відновлення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Газресурсвидобування» та до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», за наслідком вчинення облікових операцій акціонерами/інвесторами у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване ОСОБА_3 рішення Комісії №1032 від 03.09.2009 року порушує його права як інвестора у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування», оскільки між ним та Спільним українсько-російським товариством з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія АССА» був укладений договір доручення №4584-БД від 22.08.2012 року, на виконання якого повірений знайшов продавця - Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Стандарт», у власності якого перебували прості іменні акції у бездокументарній формі ВАТ «Газресурсвидобування», що підтверджувалося випискою про стан рахунку у цінних паперах. З продавцем до укладення договору купівлі-продажу цінних паперів була досягнута згода з усіх істотних умов придбання простих іменних акцій та 22.08.2012 року за участю повіреного укладений договір купівлі-продажу №4584-БВ. На виконання п.4.1 та п.4.3 зазначеного договору 23.08.2012 року для забезпечення переходу прав власності на цінні папери зберігачу - ТОВ «ФК «Ініціатива» були надані розпорядження на виконання облікових операцій по списанню та зарахуванню простих іменних акцій ВАТ «Газресурсвидобування» в кількості 1 535 475шт. з рахунку у цінних паперах продавця та на рахунок покупця відповідно. Проте, зберігач листами №105 від 27.08.2012 року та №106 від 28.08.2012 року відмовив у виконанні даного розпорядження у зв'язку з призупиненням обігу цінних паперів, емітентом яких є ВАТ «Газресурсвидобування», на підставі Рішення Комісії №1032 від 03.09.2009 року. Тобто, на думку позивача, прийнятим рішенням порушуються його права, оскільки він є інвестором у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування», а тому внаслідок прийняття оскаржуваного рішення порушено його право власності, адже він позбавлений можливості користуватися та розпоряджатися належними йому акціями.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав пояснення в їх обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та пояснив, що вважає рішення законним та обґрунтованим, оскільки підставою для його прийняття були виявлені в діях ВАТ «Газресурсвидобування» порушення вимог пункту 4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині розкриття річної інформації емітента. У зв'язку з чим оскаржуване рішення прийнято для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами (а.с.124-129).

Представник третьої особи - Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Стандарт», належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.123), в судове засідання не з'явився, надіслав письмові пояснення (а.с.112-115), в яких підтримав заявлені ОСОБА_3 позовні вимоги в повному обсязі, у зв'язку з чим просив суд позов задовольнити. Крім того, від представника третьої особи надійшла заява (а.с.152), в якій справу просить розглядати у його відсутність.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 03.09.2012 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення № 1032 щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування» (а.с.20).

Як зазначено у рішенні, воно прийнято у зв'язку виявленням в діях ВАТ «Газресурсвибодування» порушення вимог пункту 4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині розкриття річної інформації емітента, та з метою захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери, відповідно до пункту 30 частини 1 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Згідно з зазначеним рішенням Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, в тому числі, вирішила:

1. зупинити внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Газресурсвидобування» та до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», на строк до усунення порушень;

2. заборонити реєстратору, який здійснює ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Газресурсвидобування», вносити зміни до системи реєстру власників іменних цінних паперів вказаного емітента;

3. заборонити ВАТ «Міжрегіональний фондовий союз» або ВАТ «Національний депозитарій України» та зберігачам, які здійснюють облік прав власності на цінні папери, випущені ВАТ «Газресурсвидобування», вносити зміни до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», пов'язані з проведенням облікових операцій на рахунках їх клієнтів та депонентів.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі по тексту - Закон).

Відповідно до абзацу другого статті 1 зазначеного Закону державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів відповідно до статті 3 Закону здійснюється, у тому числі, у формі регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів.

Згідно зі статтею 5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.

Одними з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, які закріплені у статті 7 Закону, є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування та захист прав інвесторів шляхом застосування заходів запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення (пункт 30 частини 1 статті 8 Закону).

Проаналізувавши вищезазначені норми можна дійти висновку, що оскаржуване рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1032 від 03.09.2009 року є запобіжним заходом з метою захисту прав та інтересів держави та інвесторів у розумінні пункту 30 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів".

Як вбачається з копії оскаржуваного рішення (а.с.20), підставою для його прийняття стало порушення ВАТ «Газресурсвидобування» пункту 4 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», відповідно до якого річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, ідлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

На даний час ВАТ «Газресурсвидобування» не усунуло зазначених порушень вимог законодавства, що підтверджується копіями відповідей Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.09.2012 року №13/04/15537/ИК та від 11.12.2012 року №13/04/21780/ИК (а.с.27-28).

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що в пункті 30 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" відсутні посилання щодо обов'язковості порушення норм законодавства про цінні папери та прийняття таких рішень тільки за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Тобто, в разі наявності порушень в частині розкриття річної інформації емітента, відповідач, завданням якого є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування та захист прав інвесторів шляхом застосування заходів запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, мав право приймати рішення щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених певним емітентом.

З приводу посилань позивача на порушення його прав як інвестора у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування», внаслідок укладення ним договору купівлі-продажу цінних паперів №4584-БВ від 22.08.2013 року з приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Стандарт (а.с.14) суд зазначає наступне.

22.08.2012 року між ОСОБА_3 (довіритель) та Спільним українсько-російським товариством з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія АССА» (повірений) укладений договір доручення №4584-БД, згідно якого повірений зобов'язався від імені довірителя, за його дорученням, за його рахунок та за його участі укласти договір купівлі-продажу простих іменних акцій у бездокументарній формі, емітованих ВАТ «Газресурсвидобування» (а.с.13).

На виконання даного договору 22.08.2012 року між Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Стандарт» (продавець) та Спільним українсько-російським товариством з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія АССА» (повірений) за дорученням ОСОБА_3 (покупець) укладений договір купівлі-продажу простих іменних акцій у бездокументарній формі ВАТ «Газресурсвидобування», у кількості 1 535 475 грн. (а.с.14).

Оскільки відповідно до пункту 4.6 договору право власності на акції переходить до покупця з моменту їх зарахування на рахунок в цінних паперах покупця, то зберігачу - ТОВ «ФК «Ініціатива» були надані розпорядження на виконання облікових операцій по списанню та зарахуванню простих іменних акцій ВАТ «Газресурсвидобування» в кількості 1 535 475шт. з рахунку у цінних паперах продавця та на рахунок покупця відповідно (а.с.15-16).

У виконанні наданих розпоряджень зберігач відмовив листами №105 від 27.08.2012 року та №106 від 28.08.2012 року (а.с.17-18), посилаючись на призупинення обігу цінних паперів, емітентом яких є ВАТ «Газресурсвидобування», на підставі Рішення Комісії №1032 від 03.09.2009 року.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» фондовий ринок (ринок цінних паперів) - це сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).

При цьому, твердження позивача про те, що він є інвестором у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування» суд вважає необґрунтованими, оскільки в ч.2 ст. 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначені учасники фондового ринку як емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку.

Зокрема, інвесторами в цінні папери є фізичні та юридичні особи, резиденти і нерезиденти, які набули права власності на цінні папери з метою отримання доходу від вкладених коштів та/або набуття відповідних прав, що надаються власнику цінних паперів відповідно до законодавства.

Отже, з системного аналізу вищевикладених норм законодавства слідує, що інвесторами є певне коло фізичних та юридичних осіб, які вже набули права власності на цінні папери, і тому саме ці особи з метою захисту своїх інтересів мають право оскаржувати рішення щодо усунення порушень законодавства про цінні папери, прийняті Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно ч.3, ч.4 ст.5 Закону України „Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача. Підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.

Оскільки в матеріалах справи відсутні відповідні виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах, то у даному випадку перехід права власності на придбані цінні папери за договором купівлі-продажу до ОСОБА_3 не відбувся, внаслідок чого позивач не є інвестором у цінні папери ВАТ «Газресурсвидобування» у розумінні норм ст.2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Також суд звертає увагу, що договір купівлі-продажу цінних паперів від 22.08.2012 року був укладений пізніше, ніж винесено рішення Комісії № 1032 від 03.09.2009 року. Тому до моменту укладення договору купівлі-продажу цінних паперів №4585-БВ від 22.08.2012 року позивач міг дізнатися про відомості, розміщені в офіційному друкованому виданні, та ситуацію, яка склалася з системою реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ „Газресурсвидобування" (а.с.43, зворотній бік). Тобто, приймаючи оскаржуване рішення, Комісія зобов'язана була врахувати права та інтереси реальних, а не потенційних інвесторів, які ще тільки мають намір придбати цінні папери, емітентом яких є ВАТ „Газресурсвидобування", на фондовому ринку.

Відтак, ОСОБА_3 не був і не є учасником правовідносин, що виникають на фондовому ринку, а тому не може вимагати скасування рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, прийнятими під час здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України.

Окрім того, оскаржуване рішення не є санкцією за правопорушення на ринку цінних паперів, які передбачені статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», та стосується безпосередньо ВАТ «Газресурсвидобування» як юридичної особи - емітента цінних паперів. Вказане рішення є застосованим відповідачем у межах наданих йому повноважень заходом запобігання і припинення порушень на ринку цінних паперів, яке спрямоване на захист інтересів держави і інвесторів у цінні папери.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підстави викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3В про визнання частково протиправним та скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1032 від 03.09.2009 року щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «Газресурсвидобування», є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Крім того, враховуючи, що позовні вимоги, зазначені в п. 2.1 та п.2.2 позовної заяви, безпосередньо випливають з позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1032 від 03.09.2009 року (п.1.1 та п.1.2 позовної заяви), то позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сторін не стягуються.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасувати рішення та зобов'язання вчинити дії -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

Судді О.С. Бондар

О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови складено та підписано 06.09.2013 року.