Рішення № 33514753, 09.09.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
914/2600/13
Номер документу
33514753
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2013 р. Справа № 914/2600/13

За позовом: Львівського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова, м. Львів

про стягнення 3 708 043, 10 грн.

Суддя П. Манюк

при секретарі І. Альховська

За участю представників:

від прокурора: Гончар Б.С.

від позивача: Мощинська О.В. - представник

від відповідача: Безушко О.І. - представник

Розглядається справа за позовом Львівського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова про стягнення 3 708 043, 10 грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 04.07.2013 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 16.07.2013 року.

Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду.

Прокурор в судові засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити. 02.09.2013 року прокурор подав заяву в якій просить позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 345 317, 50 грн. залишити без розгляду та стягнути з останнього 3 362 725, 60 грн.

Представник позивача в судові засідання з'явився, уточнені позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача у судові засідання з'явився, проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у їх задоволенні.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне:

Львівський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області (надалі - позивач) звернувся з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова (надалі - відповідач) про стягнення 3 708 043, 10 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що 12.04.2013 року на його адресу надійшли матеріали позапланової перевірки від 15-28.03.2013 року, проведеної Державною екологічною інспекцією у Львівській області про дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами в своїй діяльності, за результатами якої складено акт перевірки № 515/02/496.

Перевіркою встановлено, що відповідачем на території військових містечок:

- № 402 у межах с. Мервичі Жовківського району Львівської області у період з 09.06.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 12570 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 598 709, 10 грн.;

- № 241 у межах смт. Брюховичі у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 2700 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 128 601, 00 грн.;

- № 5 у межах с. Батятичі Кам'яна-Бузького району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 42700 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 2 033 801, 00 грн.;

- № 5 у межах с. Давидів Пустомитівського району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 4481 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 213 430, 00 грн.;

- № 396 у межах с. Зимна Вода Пустомитівського району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 7250 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 345 317, 50 грн.;

- № 3 у межах с. Семенівка Пустомитівського району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 3400 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 161 942, 00 грн.;

- № 188 у межах м. Дубляни Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 4750 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 226 242, 50 грн.

Таким чином, відповідачем здійснено забір підземних вод загальним об'ємом 77 851 метрів кубічних без оформлення дозволу на спецводокористування, що свідчить про самовільне водокористування і є порушенням вимог ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України, внаслідок чого державі завдано збитки в розмірі 3 708 043, 10 грн.

Розрахунок збитків проведено згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 року № 767/16783.

Позивачем на адресу відповідача скеровувалися претензії від 11.04.2013 року № 873, № 874, № 875, № 876, № 877, № 878, № 879 про добровільне відшкодування завданих державі збитків, які залишені останнім без відповіді та задоволення.

Враховуючи наведене, прокурор просить стягнути з відповідача на користь держави суму коштів в розмірі 3 708 043, 10 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушень водного законодавства.

У представленому відзиві та в усних пояснення, наданих в судових засіданнях, представник відповідача позовні вимоги заперечив з мотивів, що шкоди охоронюваним законом суспільним інтересам не спричинено, оскільки дії службових осіб відповідача по забору води є виправданими та крайньо необхідними, адже задоволення господарських, побутових та санітарних потреб мешканців житлових будинків вищенаведених населених пунктів за відсутності інших джерел водопостачання є неможливим.

Забір води без відповідного дозволу здійснювався тому, що відповідач є єдиним постачальником питної води фізичним та юридичним особам вказаних населених пунктів. Всього питною водою із свердловини користуються 5 000 мешканців. Відсутність у відповідача дозволів на спецводокористування призвело б до того, що відповідач мав повністю припинити надання послуг з водопостачання та водовідведення споживачам. У разі припинення такої діяльності можливе виникнення надзвичайних ситуацій місцевого рівня з кодом 10830 «аварії у системах забезпечення населення питною водою» відповідно до Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природнього характеру зі їх рівнями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 368.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи із наступних мотивів:

Згідно ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Приписами ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. При цьому для здійснення виробничої та іншої діяльності громадянам, підприємствам, установам і організаціям природні ресурси надаються у володіння, користування або оренду в порядку спеціального використання природних ресурсів на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату.

Як вбачається з матеріалів справи, 15-28.03.2013 року, Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами в своїй діяльності, за результатами якої складено акт перевірки № 515/02/496, який підписаний представниками відповідача - начальником Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова Максименко Ю.І. та майстром Асаулюк С.В. без зауважень.

Перевіркою встановлено, що відповідачем на території військових містечок:

- № 402 у межах с. Мервичі Жовківського району Львівської області у період з 09.06.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 12 570 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 598 709, 10 грн.;

- № 241 у межах смт. Брюховичі у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 2 700 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 128 601, 00 грн.;

- № 5 у межах с. Батятичі Кам'яна-Бузького району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 42 700 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 2 033 801, 00 грн.;

- № 5 у межах с. Давидів Пустомитівського району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 4 481 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 213 430, 00 грн.;

- № 396 у межах с. Зимна Вода Пустомитівського району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 7 250 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 345 317, 50 грн.;

- № 3 у межах с. Семенівка Пустомитівського району Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 3 400 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 161 942, 00 грн.;

- № 188 у межах м. Дубляни Львівської області у період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно, без наявності відповідного дозволу на спеціальне водокористування забрано 4 750 метрів кубічних підземних вод, чим завдано збитків навколишньому природньому середовищу в сумі 226 242, 50 грн.

Таким чином, відповідачем самовільно забрано та використано з свердловин в загальному об'ємі 77 851 метрів кубічних води, чим завдано державі збитки на загальну суму 3 708 043, 10 грн., що підтверджується розрахунком розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування підземної прісної води без дозволу на спецводокористування.

Статтєю 110 Водного кодексу України встановлено, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

У відповідності до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Прокурор подав заяву від 02.09.2013 року в якій просить позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 345 317, 50 грн. залишити без розгляду та стягнути з останнього 3 362 725, 60 грн.

Враховуючи те, що в провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа № 914/2308/13 за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова про стягнення з останнього 345 317, 50 грн. на підставі акту перевірки № 515/02/496, тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 345 317, 50 грн. у справі № 914/2600/13 слід залишити без розгляду на підставі п.2 ч. 1 ст. 81 ГПК України.

Зважаючи на те, що підставою для відповідальності за порушення водного законодавства, зокрема, є використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів, в тому числі дозволу на спеціальне водокористування, тому суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 3 362 725, 60 грн. в рахунок відшкодування збитків, є обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами, тому підлягають до задоволення.

Доводи представника відповідача про відсутність бюджетних призначень для виготовлення документів, необхідних для отримання дозволу на спецводокористування не можуть бути підставою для звільнення відповідача від сплати збитків, оскільки відсутність коштів не може звільняти від відповідальності за порушення природоохоронного законодавства. Крім цього, оскільки відповідач є господарюючим суб'єктом, бюджетне фінансування не є єдиним джерелом його доходів.

Оскільки, спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, судові витрати покладаються на нього.

На підставі наведеного та керуючись 49, п.2 ч. 1 ст. 81, 82-85 ГПК України, суд , -

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги в частині стягнення 345 317, 50 грн. залишити без розгляду.

2. Позовні вимоги задоволити частково.

3. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 3а, код ЄДРПОУ 07638027) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98, код ЄДРПОУ 38057086) збитки в загальному розмірі 3 362 725, 60 грн., заподіяні державі, внаслідок порушень природоохоронного законодавства, зокрема на спеціальні рахунки місцевого бюджету:

- Куликівської селищної ради Жовківського району Львівської області (МФО 825014, р/р 33115331700290, ЄДРПОУ 36762986, банк УК у Жовківському районі Львівської області, код платежу 24062100) в розмірі 598 709, 10 грн.

- Батятицької сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області (МФО 825014, р/р 33116331700233, ЄДРПОУ 36767790, банк УК у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області, код платежу 24062100) в розмірі 2 033 801, 00 грн.

- Брюховицької селищної ради смт. Брюховичі (р/р 33112331700011, УДКСУ у Шевченківському районі м. Львова/смт. Брюховичі, ЗКПО 38007662, банк ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, код платежу 24062100) в розмірі 128 601, 00 грн.

- Давидівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (МФО 825014, р/р 33119331700401, ЄДРПОУ 38047883, банк УК у Пустомитівському районі Львівської області, код платежу 24062100) в розмірі 213 430, 00 грн.

- Семенівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (МФО 825014, р/р 33111331700421, ЄДРПОУ 38047883, банк УК у Путомитівському районі Львівської області, код платежу 24062100) в розмірі 161 945, 00 грн.

- м. Дубляни Львівської області (МФО 825014, р/р 33116331700288, ЄДРПОУ 36762986, банк УК у Жовківському районі Львівської області, код платежу 24062100) в розмірі 226 242, 50 грн.

.

4. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 3а, код ЄДРПОУ 07638027) в дохід Державного бюджету України 67 254, 51 грн. судового збору.

5. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Повне рішення складено 16.09.2013 року.

Суддя Манюк П.Т.