Рішення № 33514639, 09.09.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
914/2308/13
Номер документу
33514639
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2013 р. Справа № 914/2308/13

За позовом: Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова, м. Львів

про стягнення 345 317, 50 грн.

Суддя П. Манюк

при секретарі І. Альховська

За участю представників:

від прокурора: Телюк Г.В.

від позивача: Мощинська О.В. - представник

від відповідача: Безушко О.І. - представник

Розглядається справа за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова про стягнення 345 317, 50 грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 12.06.2013 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.07.2013 року.

Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду, в судовому засіданні оголошувалися перерви.

Прокурор та представник позивача в судові засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та усних поясненнях.

Представник відповідача у судові засідання з'явився, проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у їх задоволенні.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне:

Прокурор Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (надалі - позивач) звернувся з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова (надалі - відповідач) про стягнення 345 317, 50 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області 15.03.2013-28.03.2013 року проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами в своїй діяльності, за результатами якої складено акт перевірки № 515/02/496.

Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює забір води без дозволу на спецводокористування, що свідчить про самовільне водокористування і є порушенням норм водного законодавства. Зокрема, військове містечко № 5, в/ч А2166 КЕВ м. Львова розміщено в с. Зимна Вода по вул. Шкільна, 6, Пустомитівського району Львівської області. Джерелом водопостачання є свердловина глибиною 45 м. Водозабір є джерелом господарсько-питного водопостачання військового містечка. Представлено паспорт свердловини, виданий Міністерством меліорації і водного господарства УССР Львівського СМУ-73, на свердловині встановлено лічильник.

Згідно представлених відповідачем довідок від 20.03.2012 року № 1022 та від 26.03.2013 року № 1101, ним за період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року самовільно забрано та використано з свердловини 7, 250 тис. м3 води.

Таким чином, відповідач здійснював водозабір без дозволу на спецводокористування, що свідчить про самовільне водокористування і є порушенням вимог ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України.

Розрахунком, проведеним згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерством охорони навколишнього природнього середовища України від 20.07.2009 року № 389, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 року № 767/16783, встановлено, що розмір збитків становить 345 317, 50 грн.

Позивачем на адресу відповідача скеровувалася претензія № 875 про добровільне відшкодування завданих державі збитків на суму 345 317, 50 грн., яка залишена останнім без відповіді та задоволення.

Враховуючи наведене, прокурор просить стягнути з відповідача на користь держави суму коштів в розмірі 345 317, 50 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушень водного законодавства.

У представленому відзиві та в усних пояснення, наданих в судових засіданнях, представник відповідача позовні вимоги заперечив з мотивів, що шкоди охоронюваним законом суспільним інтересам не спричинено, оскільки дії службових осіб відповідача по забору води є виправданими та крайньо необхідними, адже задоволення господарських, побутових та санітарних потреб мешканців житлових будинків с. Зимна Вода за відсутності інших джерел водопостачання, є неможливим.

Забір води без відповідного дозволу здійснювався тому, що відповідач є єдиним постачальником питної води фізичним особам в с. Зимна Вода. Всього питною водою із свердловини користуються 50 мешканців с. Зимна Вода. Відсутність в відповідача дозволу на спецводокористування призвело б до того, що відповідач мав повністю припинити надання послуг з водопостачання та водовідведення споживачам. У разі припинення такої діяльності можливе виникнення надзвичайних ситуацій місцевого рівня з кодом 10830 «аварії у системах забезпечення населення питною водою» відповідно до Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природнього характеру за їх рівнями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 368.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи із наступних мотивів:

Згідно з ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Приписами ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. При цьому для здійснення виробничої та іншої діяльності громадянам, підприємствам, установам і організаціям природні ресурси надаються у володіння, користування або оренду в порядку спеціального використання природних ресурсів на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату.

Як вбачається з матеріалів справи, 15-28.03.2013 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами в своїй діяльності, за результатами якої складено акт перевірки № 515/02/496, який підписаний представниками відповідача - начальником Квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова Максименко Ю.І. та майстром Асаулюк С.В. без зауважень.

Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює забір води без дозволу на спецводокористування, що свідчить про самовільне водокористування і є порушенням норм водного законодавства.

Згідно представлених відповідачем довідок від 20.03.2012 року № 1022 та від 26.03.2013 року № 1101, за період з 01.01.2012 року по 26.03.2013 року ним самовільно забрано та використано з свердловини 7, 250 тис. м3 води, чим завдано державі збитки на загальну суму 345 317, 50 грн., що підтверджується розрахунком розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування підземної прісної води без дозволу на спецводокористування.

Статтєю 110 Водного кодексу України встановлено, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

У відповідності до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Зважаючи на те, що підставою для відповідальності відповідача за порушення водного законодавства, зокрема, є використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів, в тому числі дозволу на спеціальне водокористування, тому суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь держави суму коштів в розмірі 345 317, 50 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушень водного законодавства є обгрунтованими та підлягають до задоволення.

Доводи представника відповідача про відсутність бюджетних призначень для виготовлення документів, необхідних для отримання дозволу на спецводокористування не можуть бути підставою для звільнення відповідача від сплати збитків, оскільки відсутність коштів не може звільняти від відповідальності за порушення природоохоронного законодавства. Крім цього, оскільки відповідач є господарюючим суб'єктом, бюджетне фінансування не є єдиним джерелом його доходів.

Оскільки, спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, судові витрати покладаються на нього повністю.

На підставі наведеного та керуючись 49, 82-85 ГПК України, суд , -

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 3а, код ЄДРПОУ 07638027) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98, код ЄДРПОУ 38057086) збитки в розмірі 345 317, 50 грн. на спеціальний рахунок (місцевий бюджет Зимноводівської сільської ради, МФО 825014; р/р 33116331700396, код ЄДРПОУ 38047883; банк - УК у Пустомитівському районі Львівської області; призначення платежу: код платежу 24062100) в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушень природоохоронного законодавства.

.

3. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79016, м. Львів, вул. Шевченка, 3а, код ЄДРПОУ 07638027) в дохід Державного бюджету України 6 906, 35 грн. судового збору.

4. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 16.09.2013 року.

Суддя Манюк П.Т.