Постанова № 33508303, 04.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2013
Номер справи
805/11846/13-а
Номер документу
33508303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2013 року Справа № 805/11846/13-а

приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Толстолуцької М.М., розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу № 805/11846/13-а за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Є.Т. Абакумова».

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Є.Т. Абакумова».

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2013 було відкрито скорочене провадження у даній справі.

Ухвала про відкриття скороченого провадження отримана відповідачем 27.08.2013 року що підтверджується його підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. Надав суду заяву про визнання адміністративного позову щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Є.Т. Абакумова»

За таких обставин, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

13.08.2013 року Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Є.Т. Абакумова».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для застосування заходів реагування шляхом зупинення робіт у гірничих виробках є виявлення порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме розузгодження позиції № 79 Плану ліквідації аварії по шахті та невиконання графіку монтажу протипожежного трубопроводу.

Відповідач надав до суду заяву про визнання позову в якій він не заперечував щодо правомірності проведення позивачем позапланової перевірки, рівно як і факт, виявлених під час її проведення та відображених в акті, порушень.

Судом встановлено, що позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області. Статус Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, її функції та правові основи діяльності визначаються Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженим Указом Президента України від 06.04. 2011р. № 408/2011.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (надалі - Положення № 186). Згідно п. 1 якого, територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується. Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (надалі - територіальне управління) є правонаступником прав та обов'язків територіального управління Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області. Територіальне управління не залежить від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітне та не підконтрольне.

Згідно із вимогами пп. 7 п. 4 Положення № 186 територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до направлення на перевірку №205-3/130 від 23.07.2013 року 09 серпня 2013 року посадовими особами теруправління проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання (об'єкта) ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та виконання Плану ліквідації аварії.

За результатами проведеної перевірки посадовими особами теруправління складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 09 серпня 2013 року № 025р-12/163 яким зафіксовано два порушення законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- розузгоджено позицію №79 Плану ліквідації аварії по шахті (приємна площадка 2-го східного конвеєрного похилу пласту 18, трансформаторна камера на приємній площадці 2-го східного конвеєрного похилу пласту 18, водозбірник східного крила пласту 18, ходок 1 східної лави пл. 18, конвеєрна збійка 2-ї східної лави пласту 18, обхідний штрек, конвеєрний квершлаг на пласту 18, від конвеєрної збірки 2-ї східної лави пл. 18, до конвеєрної збійки з конвеєрного квершлагу на пласту 18, на головний східний конвеєрний квершлаг горизонту 561 м, конвеєрна збійка з конвеєрного квершлагу на пласт 18, на головний східний конвеєрний квершлаг горизонту 561 м).

- не виконується графік монтажу протипожежного трубопроводу. Згідно з графіком у липні 2013 року при плані прокладки протипожежного трубопроводу на приємній площадці 2-го східного конвеєрного похилу пл. 18-100 м., на водозбірнику східного крила пл. 18-55 м. фактично роботи з монтажу трубопроводу не виконані.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд погоджується з висновками позивача та зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" (надалі - Закон № 2694).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

У відповідності ч. 1 ст. 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Згідно ст. 27 Закону № 2694 при цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Ст. 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (надалі - Положення № 826) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно з п. 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Згідно приписів . 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Отже, аналізуючи норми законодавства, суд дійшов висновку, що у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для зупинення робіт в виробках по яким розузгоджено позиції плану ліквідації аварії.

Ч. 3, 4 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, що є підставою для прийняття судом визнання позову та можливості прийняття постанови про задоволення заявлених позивачем вимог.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову. Згідно ухвали суду від 30 липня 2013 року про відкриття провадження в даній справі судом було задоволено клопотання позивача про відстрочку сплати судового збору до ухвалення рішення. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Конституцією України, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Законом України «Про охорону праці», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 № 186-к, Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, ст. 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Є.Т. Абакумова», шляхом зупинення робіт у гірничих виробках по яким розугоджено позиції плану ліквідації аварії (приємна площадка 2-го східного конвеєрного похилу пласту 18, трансформаторна камера на приємній площадці 2-го східного конвеєрного похилу пласту 18, водозбірник східного крила пласту 18, ходок 1 східної лави пл. 18, конвеєрна збійка 2-ї східної лави пласту 18, обхідний штрек, конвеєрний квершлаг на пласту 18, від конвеєрної збірки 2-ї східної лави пл. 18, до конвеєрної збійки з конвеєрного квершлагу на пласту 18, на головний східний конвеєрний квершлаг горизонту 561 м, конвеєрна збійка з конвеєрного квершлагу на пласт 18, на головний східний конвеєрний квершлаг горизонту 561 м) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» (місце розташування: 83020, м. Донецьк, вул. Кірова, 292) шляхом зупинення робіт у гірничих виробках по яким розугоджено позиції плану ліквідації аварії (приємна площадка 2-го східного конвеєрного похилу пласту 18, трансформаторна камера на приємній площадці 2-го східного конвеєрного похилу пласту 18, водозбірник східного крила пласту 18, ходок 1 східної лави пл. 18, конвеєрна збійка 2-ї східної лави пласту 18, обхідний штрек, конвеєрний квершлаг на пласту 18, від конвеєрної збірки 2-ї східної лави пл. 18, до конвеєрної збійки з конвеєрного квершлагу на пласту 18, на головний східний конвеєрний квершлаг горизонту 561 м, конвеєрна збійка з конвеєрного квершлагу на пласт 18, на головний східний конвеєрний квершлаг горизонту 561 м) у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 34,41 грн.

Дана постанова набирає законної сили у момент постановлення та підлягає негайному виконанню.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Толстолуцька М.М.