Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2013 р. Справа № 805/12231/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., при секретарі Кушнерьовій К.В., розглянув у письмовому провадженні позовну заяву Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 3190,88 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Крамоторський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 3190,88 грн.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що позивачем на користь відповідача виплачена допомога по безробіттю у розмірі 3190,88 грн.
Позивачем отримано інформацію про те, що відповідач працював на підставі трудової угоди від 02.04.2012 року укладеної між Центром медичної реабілітації та санаторного лікування «КРИМ» та бригади робітників в кількості 4 осіб зокрема - ОСОБА_1 в особі ОСОБА_2.
Про вказані обставини відповідач не повідомив позивача по справі.
Просив суд стягнути з відповідача на користь Крамоторського міського центра зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття допомогу по безробіттю у розмірі 3190,88 грн.
Представник позивача наполягала на задоволенні позову.
Відповідач в судове засідання не з'явились про дату, час та місце розгляджу справи повідомлені належним чином.
Частиною 6 статті 128 КАС України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта
З урахуванням вищевикладеного суд вважає за можливим розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
ОСОБА_1 отримував допомогу по безробіттю у відповідача за період з 02.04.2012 року по 05.04.2012 року у розмірі 72,53 грн. згідно довідки позивача від 30.05.2013 №1 на підставі заяви від 29.12.2011 де відповідач погодився, що вона у разі подання неправдивих відомостей до центру зайнятості зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
ОСОБА_1 отримував допомогу по безробіттю у відповідача за період з 31.05.2012 року по 21.11.2012 року у розмірі 3118,35 грн. згідно довідки позивача від 30.05.2013 №2 на підставі заяви від 31.05.2012 де відповідач погодився, що вона у разі подання неправдивих відомостей до центру зайнятості зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Актом Алуштинського міського центру зайнятості від 18.05.2013 року № 77 встановлено, що ОСОБА_1 був прийнятий на роботу за трудовою угодою від 02.04.2012 року та звільнений 25.04.2012 року.
Як вбачається з трудової угоди від 02.04.2012 року укладеної між Центром медичної реабілітації та санаторного лікування «КРИМ» та бригади робітників в кількості 4 осіб зокрема - ОСОБА_1 в особі ОСОБА_2 відповідач працював у період з 02.04.2012 року по 25.04.2012 року, крім того, згідно розрахункового листа за квітень 2012 року відповідачу нараховано заробітну плату у розмірі 2038,88 грн. з них ЄСВ для ЦПХ - 53,01 грн., податок на доходи фізичних осіб 305,83 грн.
На підставі матеріалів перевірки та акту обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Крамоторським міським центром зайнятості - робочим орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття винесено наказ від 30.05.2013 про відшкодування коштів з відповідача в загальному розмірі 3118,35 грн.
Позивачем на адресу відповідача надіслано претензію від 03.06.2013 № 01-14/1668, згідно якої відповідачу запропоновано у добровільному порядку повернути незаконно отримані кошти в загальному розмірі 3118,35 грн.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить стягнути кошти, виплачені відповідачу як матеріальне забезпечення на випадок безробіття на підставі ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219 (дійсний на момент спірних правовідносин).
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості.
Тобто позивач у справі орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні повноваження та управлінські функції у сфері зайнятості населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.
Одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 Закону встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно абз. 14, 15 п.п. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219 встановлено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку :
виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під
час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення
державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою
працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку. {Абзац підпункту 1 пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 640 ( 640-2008-п ) від 16.07.2008; в редакції Постанови КМ N 144 ( 144-2009-п ) від 25.02.2009};
Громадяни можуть зареєструватися в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, після закінчення шести місяців з дати зняття їх з обліку за умови, що вони повернули отримані кошти з дати подання недостовірних даних; {Абзац підпункту 1 пункту 20 в редакції Постанови КМ N 144 (144-2009-п) від 25.02.2009; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 538 ( 538-2011-п ) від 25.05.2011}.
В порушення зазначеної норми Закону відповідач не повідомив центр зайнятості - позивача у справі про те, що він працює на підставі трудової угоди від 02.04.2012 року укладеної між Центром медичної реабілітації та санаторного лікування «КРИМ» та бригади робітників в кількості 4 осіб зокрема - ОСОБА_1 в особі ОСОБА_2 відповідач працював у період з 02.04.2012 року по 25.04.2012 року.
Крім того, суд зазначає, що відповідач не мав права зареєструватись 31.05.2012 у позивача і отримувати допомогу по безробіттю, оскільки реєструючись у другий раз у позивача він не повідомив про те, що працював за трудовою угодою і відповідно не повернув незаконно отримані кошти з позивача за період з 02.04.2012року по 05.04.2012 року у розмірі 72,53 грн.
Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 3190,88 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. 2, ст. 8 - 11, ст. 94, ст. 122-150, ст.158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги по безробіттю у розмірі 3190,88 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Краматорського міського центра зайнятості суми переплати допомоги по безробіттю у розмірі 3190,88 грн. (р/р 37173300901059) ГУДКСУ у Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575 з зазначенням «повернення допомоги по безробіттю за ОСОБА_1
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Аканов О.О.