Постанова № 33500869, 27.08.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
822/3198/13-а
Номер документу
33500869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3198/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретаріБесарабі І.А. за участі:представника позивача Коханського М.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Будіндустрія" до Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати протиправним та скасувати прийняте на підставі акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки №554/160/23846410 від 17.07.2013 року податкове повідомлення-рішення Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції від 29.07.2013 року №0001901500, яким збільшена сума грошового зобов»язання з податку на додану вартість за основним платежем в сумі 21144,0 грн. і штрафними санкціями в сумі 10572,0 грн.

На думку позивача, зазначене податкове повідомлення-рішення є неправомірним, оскільки базується на безпідставних висновках відповідача про відсутність реальних наслідків договорів, укладених позивачем з ТОВ"Арсаон", ТОВ"Акопт" та ТОВ"Дайкор-Торг" на купівлю товару.

Вважає, що має всі первинні документи, оформлення яких передбачене Податковим кодексом України (надалі - ПК України) та Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», необхідні для формування податкового кредиту за вказаними господарськими операціями.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з"явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Докази, які ухвалою від 13.08.2013 року Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у відповідача, та заперечень до суду не надав.

Заслухавши представника позивача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з урахуванням викладеного нижче.

Суд встановив, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Будіндустрія" зареєстроване 10.10.1997 року Хмельницькою райдержадміністрацією, перебуває на облік як платник податків з 10.10.1997 року в Хмельницькій ОДПІ.

Основним видом діяльності позивача є виробництво сухих будівельних сумішей.

В період з 04.07.2013 року по 10.07.2013 року на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.76 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та відповідно до наказу Хмельницької ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області №5 від 02.07.2013 року працівниками податкового органу проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань підтвердження взаємовідносин з ТОВ «Арсаон» (код ЄДРПОУ 37867421) за лютий 2012 року, ТОВ «Акопт» (код ЄДРПОУ 37999413) за травень 2012 року та ТОВ «Дайкор-Торг» (код ЄДРПОУ38211929) за серпень 2012 року. За результатами перевірки складений акт №554/160/23846410 від 17.07.2013 року, на підставі якого відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0001901500 від 29.07.2013 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 21144,00 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 10572, 00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки №554/160/23846410 від 17.07.2013 року висновках відповідача щодо порушення позивачем п.198.1, п.198.3, ст.198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 21144 грн., в т.ч. в лютому 2012 року на 6213 грн., травні 2012 року на 7073 грн. і серпні 2012 року на 7858 грн.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Суд встановив, що у лютому, травні та серпні 2012 року позивач заключив з ТОВ «Арсаон» (код ГДРПОУ 37867421), ТОВ «Акопт» (код ЄДРПОУ 37999413) та відповідно з ТОВ «Дайкор-Торг» (код ЄДРПОУ38211929) ряд договорів купівлі-продажу.

Відповідно до договору №45 від 01.02.2012 року ТОВ «Арсаон», м. Кіровоград, на умовах самовивозу поставило позивачеві LGP пластифікатор в кількості 220 кг. та GLF модифікатор в кількості 80 кг. на загальну суму 37279,68 грн. в тому числі ПДВ 6213,28 грн. Факт придбання зазначеного товару від ТОВ «Арсаон» підтверджується заявкою на відвантаження товару, рахунком №464 від 15.02.2012 року, накладною №464 від 15.02.2012 року і податковою накладною від 15.02.2012 року №464.

Придбаний товар позивач оплатив платіжним дорученням №53 від 16.02.2012 року на суму 37279,68 грн.

Відповідно до договору №25/05 від 25.05.2012 року ТОВ «Акопт», м. Харків, на умовах самовивозу поставило позивачеві Vinavil FLux в кількості 150 кг. та GLF-117 в кількості 75 кг. на загальну суму 42438,60 грн. в тому числі ПДВ 7073,10 грн. Факт придбання зазначеного товару від ТОВ «Акопт" підтверджується заявкою на відвантаження товару, рахунком №819 від 25.05.2012 року, накладною №819 від 25.05.2012 року і податковою накладною від 25.05.2012 року №819. Придбаний товар позивач оплатив платіжним дорученням №297 від 13.06.2012 року на суму 42438,60 грн.

Відповідно до договору №97/27 від 01.08.2012 року ТОВ «Дайкор-Торг», м. Кіровоград, на умовах самовивозу поставило позивачеві згідно Vinavil FLux в кількості 200 кг. та GLF-117 в кількості 75 кг. всього на загальну суму 47148,00 грн. в тому числі ПДВ 7858,00 грн. Факт придбання зазначеного товару від ТОВ «Дайкор-Торг" підтверджується заявкою на відвантаження товару, рахунком №464 від 15.02.2012 року, накладною №464 від 15.02.2012 року і податковою накладною від 15.02.2012 року №464. Придбаний товар позивач оплатив платіжним дорученням №53 від 16.02.2013 року на суму 57279,68 грн.

Перевезення товару від його постачальників (ТОВ"Арсаон", ТОВ"Акопт" та ТОВ"Дайкор-Торг") на замовлення та за рахунок позивача здійснювало ПП "Промприлад" відповідно до договору на транспортне обслуговування №3/01 від 12.01.2012 року. Вказане підтверджується товарно-транспортними накладними №СН/1200005 від 17.02.2012 року, №СН/1200017 від 25.05.2012 року і №СН/1200005 від 17.02.2012 року, актами здачі-прийняття транспортно-експедиційних послуг, податковими накладними, виписками з банківського рахунку.

Придбаний товар позивач використав у власній господарській діяльності як складову будівельних сумішей, що підтверджується актами переробки товарно-матеріальних цінностей, та оборотними відомостями по рахунку 5 "матеріали".

Отримавши від постачальників (ТОВ"Арсаон", ТОВ"Акопт" та ТОВ"Дайкор-Торг") видаткові та податкові накладні, які засвідчують факт придбання товару, та оплативши його вартість, позивач відніс до валових витрат витрати на придбання зазначеного товару, а податок на додану вартість, сплачений в його ціні - до податкового кредиту відповідних звітних періодів.

Досліджуючи правомірність формування позивачем податкового кредиту по операціях з придбання товару від зазначених контрагентів, суд враховує наведене нижче.

В силу п.198.2 ст.198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Пунктом 198.3 ст.198 ПК України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Всупереч ч.2 ст.71 відповідачем не спростований факт використання позивачем товарів, придбаних від ТОВ"Арсаон", ТОВ"Акопт", ТОВ"Дайкор-Торг", у власній господарській діяльності.

За змістом п.201.10 ст.201 ПК України підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, що видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням викладених вище положень ПК України право на нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту звітного періоду у випадку придбання товарів та послуг виникає у їх покупця за умови отримання від їх постачальника належним чином оформленої податкової накладної, яка підтверджує факт поставки товару (послуг).

В силу п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.

Суд враховує, що факт поставки товарів від ТОВ"Арсаон", ТОВ"Акопт", ТОВ"Дайкор-Торг", їх оплати, факт сплати позивачем податку на додану вартість в ціні товару та факт використання позивачем зазначених товарів у господарській діяльності підтверджені дослідженими в судовому засіданні первинними документами та не спростовані відповідачем.

Відтак, суд вважає, що наявність у позивача зазначених податкових накладних, оформлених з дотриманням вимог чинного законодавства, постачальником товару, які засвідчують факт придбання товару, є достатньою підставою для віднесення сплаченого в їх ціні ПДВ до податкового кредиту.

Відповідач не подав та суд не встановив будь-яких доказів, які б могли свідчити про недобросовісність позивача як платника податків або про наявність обставин, що виключають обґрунтованість заявленої ним податкової вигоди як-от безтоварний та/або фіктивний характер здійснених операцій, завідоме придбання товарів у осіб, діяльність яких має ознаки фіктивного підприємництва, спрямування операцій на одержання прибутку виключно за рахунок податкової вигоди тощо. Суд не встановив також порушення позивачем вимог податкового законодавства щодо формування валових витрат та податкового кредиту.

Досліджені судом докази свідчать про те, що сторони договорів: позивач та його контрагенти виконали укладені договори в повному обсязі. Зазначене підтверджується наявними у позивача первинними документами, оформленими сторонами з дотриманням вимог ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та звітність в Україні».

Відповідно до вимог ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Суд також враховує, що всупереч вимогам гл.8 ПК України та Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 984, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 р. за №34/18772, акт перевірки №554/160/23846410 від 17.07.2013 року, на підставі якого прийняте спірне податкове повідомлення-рішення, базується не на дослідженні первинних або інших документів, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку позивача, що підтверджують фактичне здійснення господарських операцій, а на акті №131/1520/37867421 від 08.02.2013 року Кіровоградської ОДПІ «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки "Арсаон"», акті №401/22/417/37999413 від 24.09.2012 року Західної МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС "Про результати невиїзної перевірки ТОВ «Акопт»" та акті №137/1520/38211929 від 08.02.2013 року Кіровоградської ОДПІ "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Дайкор-Торг»" в процесі яких не досліджувались первинні документи контрагентів позивача.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків відмовлено у наданні податкових вигод, презюмується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

В свою чергу ПК України, не ставить право платника податку на віднесення до складу валових витрат або податкового кредиту сплаченого податку на додану вартість при придбанні товару в залежність від отримання документального підтвердження щодо належного виконання усіма постачальниками у ланцюгу постачання своїх податкових зобов'язань зі сплати ними сум податку, дотримання правил ведення господарської діяльності тощо.

Чинним законодавством України на одну із сторін цивільно-правової угоди - покупця товару (робіт, послуг), яка є платником податків, не покладено обов'язку здійснення контролю за дотриманням усіма постачальниками по ланцюгу постачання вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, сплати податку і в подальшому за можливі будь-які неправомірні дії будь-кого з постачальників або через відсутність висновків зустрічних перевірок таких постачальників зазнавати певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на відображення витрат та податкового кредиту.

Відповідно до ч.2 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Позбавлення платника податку права на формування податкового кредиту у зв'язку з невиконанням своїх обов'язків його контрагентами (контрагентами контрагентів позивача), в тому числі не нарахування і несплата податкових зобов'язань останніми, порушує право особи мирно володіти своїм майном, що міститься у Першому Протоколі до Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини від 20.03.1952 р. (надалі - Протокол 1 до Конвенції), яка є частиною національного законодавства згідно із ст.9 Конституції України. Зокрема, ст.1 Протоколу до конвенції так визначає підстави, за яких особа може бути позбавлена свого майна: "Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права".

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 09.01.2007 року у справі "Інтерсплав проти України", якщо державні органи мають інформацію про зловживання в системі оподаткування конкретною компанією, вони повинні застосовувати відповідні заходи саме до цього суб'єкта, а не розповсюджувати негативні наслідки на інших осіб при відсутності зловживання з їх боку. Таким чином, ЄСПЛ чітко визначає правило індивідуальної відповідальності платника податків. Тобто, добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення з боку його контрагентом.

Платник податку на додану вартість (покупець товару) на час здійснення господарської операції з придбання товару не має обов'язку та повноважень здійснювати контроль за дотриманням усіма постачальниками товару у ланцюгу постачання вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, дотримання вимог податкового законодавства тощо і в подальшому зазнавати певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на податковий кредит чи бюджетне відшкодування за можливу неправомірну діяльність будь-якого з контрагентів.

Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначені обставини не є підставою для позбавлення платника податку права на формування валових витрат та податкового кредиту у зв»язку з придбанням товарів та робіт у випадку, коли останній має необхідні документальні підтвердження розміру таких витрат і податкового кредиту (рішення Верховного Суду України від 31.01.2011 у справі № 21-47а10).

Відповідач не надав жодних доказів на підтвердження того, що позивач, як платник податку, діяв без належної обачності й обережності і йому було відомо про можливі порушення, які допускав його контрагент, або що самостійною діловою метою здійснення господарських операцій з даними підприємствами було одержання позивачем податкової вигоди.

Тому, порушення контрагентами позивача вимог податкового законодавства щодо відображення господарських операцій в податковому обліку та сплати податків спричиняє негативні наслідки саме для них, а не для позивача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене відповідач не довів правомірність спірних податкових повідомлень-рішень. В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

З урахуванням положень ст.94 КАС України понесені позивачем судові витрати слід стягнути з Державного бюджету України.

Керуючись Конституцією України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України та ст.ст. 11, 70, 71, 94, 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області від 29.07.2013 року №00019001500.

Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Будіндустрія" 317,16 грн. судового збору шляхом безспірного списання з розрахункового рахунку Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 30 серпня 2013 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя