Справа №: 398/5757/13-аПОСТАНОВА
Іменем України
"10" вересня 2013 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі суду: головуючого судді Тимченко Л.М.
при секретарі Міщенко С.А.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрія цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання призначити достроково пенсію за віком,-
встановив:
ОСОБА_2 (надалі - Позивач) 12 липня 2013 року звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі ( надалі - Відповідач або Управління) про визнання дій неправомірними щодо відмови у призначенні достроково пенсії за віком на пільгових умовах та щодо зобов'язання призначити, нарахувати та здійснити виплату достроково пенсію за віком як дружині військовослужбовця яка не взяла повторний шлюб, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01 липня 2013 року, мотивуючи свої умови тим, що її чоловік - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3. Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті за № 278 від 14 травня 2013 року захворювання, що призвело смерті її чоловіка пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вона має страховий стаж понад 20 років та звернулась до Управління із заявою про призначення достроково пенсії за віком, однак їй було відмовлено по тій причині, що чоловік не має статусу військовослужбовця, а є військовозобов'язаним, який перебував на військових зборах. Вважає таке рішення відповідача помилковим, оскільки не було враховано ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що до військовослужбовців належать в тому числі і військовозобов'язані, призвані на військові збори. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач та його представник на позовних вимогах наполягають, посилаючись на викладені обставини та просять суд задовольнити вимоги в повному обсязі.
Інтереси позивача в суді представляла адвокат ОСОБА_1
Представники відповідача позов не визнали, пояснивши суду, що позивач зверталась до Управління із заявою про призначення їй пенсії, управлінням її заява була розглянута та 11 липня було відмовлено, пенсійна справа на позивача не була сформована. Після перевірки головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області рішення про відмову в призначенні пенсії було визнано таким, що відповідає вимогам діючого законодавства, а тому вважають, що дії Управління були правомірними.
Інтереси відповідача в суді по довіреності представляли Скакун М.М. та Згурко С.В.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у сукупності з іншими матеріалами справи, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, чи заперечень, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень органів державної влади.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
У відповідності до вимог ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За змістом ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі , та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Правовідносини сторін щодо порядку призначення та перерахунку пенсії врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно п. 3 абз. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дружини, якщо вони не взяли повторний шлюб, військовослужбовців які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення жінками 50 років за наявності страхового стажу не менше 20 років для жінок.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 не перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі як пенсіонер. Її чоловік - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3. Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті за № 278 від 14 травня 2013 року захворювання, що призвело смерті її чоловіка пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Суд також приймає до уваги, що Згідно довідки Олександрійського військового комісаріату № 1\900 від 15 травня 2013 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 був призваний на спеціальні збори у військову частину 61753 та знаходився там з 02.08.1986 року по 18.09.1986 року згідно даних Журналу обліку військовозобов'язаних які повернули з спец зборів по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п. 3 абзацу п'ять Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, які померли (загинули) у_ період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінки, - до 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Судом також встановлено, що позивач має страховий стаж понад 20 років, що підтверджується записами в трудовій книжці. У липні 2013 року, зважаючи на те, що позивач має страховий стаж понад 20 років та вік 50 років вона звернулася до Управління Пенсійного фонду в м. Олександрія та Олександрійському районі з відповідною заявою про призначення їй достроково пенсії за віком, в чому їй було відмовлено, по причині того, що її чоловік не має статусу військовослужбовця, а є військовозобов'язаним, який перебував на військових зборах.
Суд приймає до уваги пояснення позивача, що вона особисто зверталась із заявою про призначення пенсії до Управління в липні 2013 року.
Поняття та правовий статус військовослужбовців визначений Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року із змінами, згідно якого військовослужбовці, це громадяни України, які проходять військову службу у складі Збройних сил України та інших військ відповідно до Закону, а військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконанні робіт із забезпечення оборони держави.
Суд також приймає до уваги, що в ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (із змінами та доповненнями) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. При цьому, в законі зазначено, що у вказаній статті та надалі в законі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Тобто, в спеціальному законі особи, що призвані на військові збори прирівняні до військовослужбовців.
Таким чином, суд дійшов висновку, що за вказаних обставин у суду є всі підстави визнати дії Управління неправомірними щодо відмови у призначенні достроково позивачу пенсії за віком з 01 липня 2013 року та задовольнити позовні вимоги.
Суд приймає до уваги, що до судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, відносяться також і витрати на судовий збір. Витрати, пов'язані з оплатою судового збору несуть сторони. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно задоволених вимог (ч.3 ст. 94 КАС України).
Судові витрати суд відносить на рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення» Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та ст.ст. 3, 4-15, 17-21, 23,99,100, 104,158 -163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання призначити достроково пенсію за віком - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Олександрія та Олександрійському районі призначити , нарахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01 липня 2013 року пенсію за віком, як дружині військовослужбовця, яка не взяла повторний шлюб, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду Л.Тимченко