Постанова № 33487924, 11.09.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2013
Номер справи
812/7297/13-а
Номер документу
33487924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 вересня 2013 року Справа № 812/7297/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Твердохліба Р.С.,

за участю

секретаря судового засідання Андріасяна Е.А.,

та

представників сторін:

від позивача - не прибув,

від відповідача - Воронько І.П. (довіреність від 28.08.2013 № 15),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до державного підприємства «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» про стягнення заборгованості по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року у розмірі 91261,60 грн.,

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до державного підприємства «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» про стягнення невідшкодованих сум наукових пенсій в сумі 91261,60 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідач зобов'язаний щомісячно до 25 числа фінансувати виплату різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. Суми, які підлягають відшкодуванню підприємство обчислює самостійно та перераховує органу пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням щомісяця до 25 числа. Позивач зазначає, що станом на 01 червня 2013 року заборгованість державного підприємства «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області за період з 01 травня 2013 року по 01.06.2013 року становить 91261,60 коп.

Враховуючи наведене, позивач просить стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року в сумі 91261,60 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 37).

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, про що надав заперечення, у яких зазначив, що державне підприємство «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» з 20 грудня 2012 року відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» не підпадає під перелік наукових підприємств та не займається науковою діяльністю, а тому не повинно сплачувати зазначену у позові суму заборгованості, яка утворилася з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року. 20 жовтня 2012 року закінчилася дія державного свідоцтва про атестацію наукової установи, виданого Міністерством промислової політики України, отже відповідач не внесений до державного реєстру наукових установ. 27 грудня 2010 року було переведено усіх наукових працівників до ТОВ «Науково-дослідницький інститут хімічних технологій «Хімтехнологія». 22 лютого 2011 року було видано наказ від 22 лютого 2011 року № 7 «Про розпуск наукової ради». Крім того, відповідача не звітував до Управління статистики в м. Сєвєродонецьку за формою № 1 з січня 2011 року по 28 серпня 2013 року, на даний час основний вид діяльності за КВЕД є діяльність з надання в оренду майна.

Таким чином, відповідач взагалі не повинен відшкодовувати різницю між сумою призначеної пенсії за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник.

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні, викладеному у запереченні проти позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач, відповідно до «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року сплачував науковим пенсіонерам відповідача суми витрат на фінансування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право такі особи, що підтверджується відповідними повідомленнями (а. с. 13-32).

Повідомлення про суми витрат на фінансування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право такі особи, були надіслані на адресу відповідача та отримані уповноважено особою підприємства 15 травня 2013 року (а. с. 11-12).

Таким чином, отримавши зазначені повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між науковими пенсіями, призначеними відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-XII (далі - Закон № 1977-ХІІ), та іншими пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів, не надавши на них до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив такі розрахунки.

У зв'язку з тим, що відповідач не сплатив позивачу зазначену в повідомленнях різницю між сумами наукових пенсій та іншими пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів, за відповідачем за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року утворилась заборгованість в сумі 91261,60 грн., що підтверджується розрахунком суми позову (а. с. 6-9) та карткою особового рахунку (а. с. 10).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», метою цього Закону є врегулювання відносин, пов'язаних з науковою і науково-технічною діяльністю, та створення умов для підвищення ефективності наукових досліджень і використання їх результатів для забезпечення розвитку усіх сфер суспільного життя.

Основними завданнями цього Закону є визначення:

- правового статусу суб'єктів наукової і науково-технічної діяльності, матеріальних та моральних стимулів забезпечення престижності та зумовленої суспільними потребами пріоритетності цієї сфери людської діяльності, залучення до неї інтелектуального потенціалу нації;

- економічних, соціальних та правових гарантій наукової і науково-технічної діяльності, свободи наукової творчості;

- основних цілей, напрямів та принципів державної політики у сфері наукової і науково-технічної діяльності;

- повноважень органів державної влади щодо здійснення державного регулювання та управління у сфері наукової і науково-технічної діяльності.

Відповідно до ст. 4 Закону № 1977-ХІІ, суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, громадські організації у науковій та науково-технічній діяльності (далі - громадські наукові організації).

Відповідно до ст. 8 Закону № 1977-ХІІ, державними науковими установами є наукові установи, засновані на державній власності.

Відповідно до п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації. Наприклад:

особі для призначення пенсії як науковому (науково-педагогічному) працівнику необхідно мати стаж наукової роботи не менше ніж 20 років. Фактично вона має стаж наукової роботи 30 років 14 днів, з яких:

у державній бюджетній установі - 5 років 5 місяців 14 днів,

на іншому державному підприємстві - 9 років 11 місяців 20 днів,

у недержавній науковій установі - 14 років 7 місяців 10 днів.

Для визначення частки та джерел фінансування різниці у розмірі пенсії враховується стаж роботи на зазначених підприємствах та в установах:

у державній бюджетній установі - 18,06 відсотка за рахунок коштів державного бюджету;

на іншому державному підприємстві - 33,33 відсотка, з яких 50 відсотків фінансується за рахунок коштів цього підприємства, 50 відсотків - за рахунок коштів державного бюджету;

у недержавній науковій установі - 48,61 відсотка за рахунок коштів цієї установи.

При визначенні частини та джерел фінансування різниці у розмірі пенсії період роботи до 14 днів включно не враховується, а понад 15 днів враховується як повний місяць.

Якщо працівникові до стажу наукової (науково-педагогічної) роботи включено стаж роботи на державній службі, на посадах, зазначених у статті 118 Кодексу законів про працю України, час навчання в аспірантурі чи ад'юнктурі, відповідна частина різниці у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Пунктом 5 Порядку визначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Відповідно до ст. 24 Закону № 1977-ХІІ, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом

Отже, підприємство зобов'язане сплачувати органам Пенсійного фонду витрати на фінансування різниці між науковими пенсіями, призначеними відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-XII (далі - Закон № 1977-ХІІ), та іншими пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів.

Відповідно до п. 8 Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Суд не бере до уваги доводи відповідача стосовно того, що державне підприємство «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» з 20 грудня 2012 року відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» не підпадає під перелік наукових підприємств та не займається науковою діяльністю, а тому не повинно сплачувати зазначену у позові суму заборгованості, оскільки відповідно до п.4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 3-4 рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу 3-4 рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Таким чином, суд зазначає, що законодавством чітко встановлено, що подальша зміна правового статусу юридичної особи - наукової установи не впливає на її обов'язок із фінансування за рахунок власних коштів 50 відсотків різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, для своїх колишніх наукових (науково-педагогічних) працівників.

Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи заборгованість по невідшкодованим сумам наукових пенсій за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року в розмірі 91261,60 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до державного підприємства «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» про стягнення заборгованості по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року у розмірі 91261,60 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» (ідентифікаційний код 33968601, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1) на користь управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (р/р 25605301738 в ЛОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792459) заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи за період з 01 травня 2013 року по 01 червня 2013 року у розмірі 91261,60 грн. (дев'яносто одна тисяча двісті шістдесят одна гривня шістдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 16 вересня 2013 року.

Суддя Р.С. Твердохліб