Ухвала суду № 33484336, 16.09.2013, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
16.09.2013
Номер справи
328/3180/13-а
Номер документу
33484336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

328/3180/13-а

16.09.2013

6-а/328/38/13

У Х В А Л А

Іменем України

16 вересня 2013 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Петренко Л.В., при секретарі Фещенко Д.А. розглянувши заяву Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації про заміну способу та порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради про стягнення недоплаченої у 2008-2010 роках щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ІІ групи та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації звернувся до суду з заявою, в якій просив змінити в судовому порядку спосіб і порядок виконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області по адміністративній справі № 2-а-1814/2010 наступним чином: стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену в 2010 році щорічну разову грошову допомогу ветерану війни - інваліду війни у сумі 5168 грн., а саме із зобов'язального характеру на стягувальний.

Заяву мотивує тим, що постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 29.12.2010 року по справі № 2-а-1814/2010 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради про стягнення недоплаченої у 2008-2010 роках щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ІІ групи та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволені частково. Покладено зобов'язання на Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 недоплачену у 2010 році разову щорічну грошову допомогу ветерану війни-інваліду війни у сумі 5168 грн.

Відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України за виконавчим листом по справі № 2-а-1814/2010 року, виданим 24.01.2012 року Токмацьким районним судом Запорізької області, 02.04.2012 року відрито виконавче провадження ВП № 32115659.

З 01.01.2013 року Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації перейменовано на Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації.

Дане рішення суду на сьогодні не виконано, через відсутність у поточному та попередніх роках бюджетних призначень Департаменту на виплату сум стягнень за судовими рішеннями, є причиною невиконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області.

У зв'язку з цим вимушені звернутися до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду.

В судове засідання особи, які беруть участь у справі не з'явилися, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, судом у відповідності до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши заву, дослідивши додані матеріали, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 29.12.2010 року по справі № 2-а-1814/2010 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради про стягнення недоплаченої у 2008-2010 роках щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ІІ групи та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволені частково. Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 недоплачену у 2010 році разову щорічну грошову допомогу ветерану війни-інваліду війни у сумі 5168 грн.

Відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України за виконавчим листом по справі № 2-а-1814/2010 року, виданим 24.01.2012 року Токмацьким районним судом Запорізької області, 02.04.2012 року відрито виконавче провадження ВП № 32115659.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

За приписами ч. 1 ст. 258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст. 263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901, відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Так, за нормами вказаного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що ст. 13 Конвенції гарантує наявність на національному рівні засобу правового захисту для реалізації прав і свобод, у якій би формі вони не забезпечувалися у національному правовому полі. Суд також підкреслив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

За приписами ч. 1 - 3 ст. 4 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року, виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення суд вважає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Виходячи з положень Закону «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901 та приписів Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 03.08. 2011 року № 845 (з наступними змінами та доповненнями), органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.

Кінцевим результатом виконання судового рішення у цій справі є виплата позивачеві коштів Державною казначейською службою України.

Суд, вважає, що, хоча у виконавчому документі зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника, виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання. Питання полягає у можливості здійснити заміну способу та порядку виконання судового рішення із зобов'язання виплатити визначену судом конкретизовану суму на стягнення такої суми. Правових обмежень або перешкод, які б унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено.

В даному випадку, на переконання суду, будь-яких змін предмету або підстав розглянутих судом вимог не відбувається, відбувається лише зміна формулювання обов'язку відповідача - боржника здійснити виплату відповідної суми коштів, які він зобов'язаний був в силу закону проводити в свій час.

З урахуванням приписів ст..263 КАС України, що виконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області від 29.12.2010 року по справі № 2-а-1814/2010 можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення цієї суми, яка складає 5168 грн., та не є спірною між сторонами.

Керуючись ст. ст. 165, 263 КАС України, суд, -

ухвалив:

Заяву Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації про заміну способу та порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради про стягнення недоплаченої у 2008-2010 роках щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ІІ групи та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Змінити в судовому порядку спосіб і порядок виконання постанови Токмацького районного суду Запорізької області по адміністративній справі № 2-а-1814/2010 наступним чином: стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену в 2010 році щорічну разову грошову допомогу ветерану війни - інваліду війни у сумі 5168 грн.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд Запорізької області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.

Суддя: /підпис/

з оригіналом згідно

Суддя