Постанова № 33477425, 05.09.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2013
Номер справи
803/1822/13-а
Номер документу
33477425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2013 року Справа № 803/1822/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,

за участю представників позивача Денісова С.П., Олійника О.В.,

представника відповідача Рущака В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Державного підприємства «Експерементально-дослідне Господарство «Еліта» про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - ДФІ у Волинській області, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Державного підприємства «Експерементально-дослідне Господарство «Еліта» (далі - ДП ЕДГ «Еліта», відповідач) про зобов'язання виконати пункти 2, 3, 4 та 6 вимоги № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року «Про усунення порушень».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Волинській області на ІV квартал 2012 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП ЕДГ «Еліта» за ІІ півріччя 2010 року, 2011 рік та завершений звітний період 2012 року, про що складено акт № 070-22/002 від 21.01.2013 року. Ревізією встановлено фінансові порушення на загальну суму 454664,33 грн., з них втрати в сумі 13790,00 грн. та 16703,97 грн. спричинені неотриманням доходів внаслідок не оприбуткування врожаю картоплі, прострочена кредиторська заборгованість термін позовної давності якої минув в загальній сумі 49127,63 грн., безпідставно списана кредиторська заборгованість в сумі 10994,00 грн., та інші фінансові порушення на суму 357179,73 грн., чим порушено п.1 ст. 42 Господарського кодексу України, п. 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 290 від 29.11.1999 року, п. 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999 року, ст..2 Статуту ДП ЕДГ «Еліта» від 06.01.2011 року, п.п. 12,13 п. 10, п.п. 8 п. 11 Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1040 від 26.11.2008 року та Рекомендації Міністерства юстиції від 15.01.1996 року «Про порядок ведення претензійної та позовної роботи на підприємстві, в установі, організації» , ст. 257 Цивільного кодексу України, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» № 2154-VI від 27.04.2009 року, ст. 11-1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» № 185-V від 21.09.2006 року, п. 1 Порядку відшкодування до Державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2011 року.

Листом від 04.02.2013 року № 03-070-14-14/604 відповідачу направлено вимогу про усунення порушень, в свою чергу ДП ЕДГ «Еліта» листами № 23-1/01-06 від 26.02.2013 року та № 32-1/01/06 від 22.03.2013 року, повідомило ДФІ у Волинській області про заходи, якими частково виконано вимоги, проте пункти 2, 3, 4 та 6 законних вимог залишаються не виконаними. Просить суд адміністративний позов задовольнити.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених в позовній заяві та просять суд зобов'язати відповідача виконати пункти 2, 3, 4 та 6 вимоги № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року «Про усунення порушень».

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, та суду пояснив, що дані пункти 2, 3, 4 та 6 вимоги № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року «Про усунення порушень» на стадії виконання.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні є підставними та підлягають до повного задоволення, з наступних підстав.

Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26 січня 1993 року №2939-XII (Закон № 2939-XII).

Статтею 2 Закону № 2939-XII визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до частини 3 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування.

В силу завдань та функцій Державної фінансової інспекції, іі регіональних управлінь, визначених Конституцією України, Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011, органи Державної фінансової інспекції України мають право проводити ревізії у підконтрольних установах.

Судом встановлено, що відповідно до п 2.22 плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Волинській області на ІV квартал 2012 року та на підставі направлень на проведення ревізії №№ 846 та 847 від 01.11.2012 року, № 910 від 16.11.2012 року та № 27 від 10.01.2013 року виданих начальником ДФІ у Волинській області, головними державними фінансовими інспекторами відділу інспектування в АПК та сфері використання природних ресурсів ДФІ у Волинській області Блощинською Ю.А. та Грицюком Ю.В., старшим державним фінансовим інспектором того ж відділу Леонцем В.В. а також головним спеціалістом відділу оперативного контролю у правління з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Волинській області Омельянчук О.С. з 08.11.2012 року по 21.01.2013 року проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП ЕДГ «Еліта» за період ІІ півріччя 2010 року, 2011 рік та завершений звітний період 2012 року та стан збереження майна за 2004-2009 року та І півріччя 2010 року, у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома в.о. директора Голія О.В. та в присутності головного бухгалтера Швек О.В., про що складено акт ревізії № 070-22/002 від 21.01.2013 року (а.с.10-76), яким зафіксовано ряд фінансових порушень, зокрема:

За 2011 рік:

- у формі № 1 «Баланс» занижено рядок 160 на суму 11541,12 грн.

За 9 місяців 2012 року:

- у формі № 1 «Баланс» занижено рядок 160 на суму 4432,00 грн.;

- у формі № 1 «Баланс» занижено рядок 530 на суму 6272,00 грн. (а.с.75-76).

Акт ревізії № 070-22/002 від 21.01.2013 року було підписано головним державним фінансовим інспекторам відділу інспектування в АПК та сфері використання природних ресурсів ДФІ у Волинській області Блощинською Ю.А., в.о. директора Голій О.В. та головним бухгалтером Швек О.В., (а.с.67), без заперечень та у встановленому законом порядку не оскаржувався.

З метою усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись пунктом 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», ДФІ у Волинській області 04.02.2013 року направлено вимогу № 03-070-14-14/604, пунктами 2, 3, 4 та 6 якої вимагалося відшкодувати втрати в сумі 13790,00 грн. та 16703,97 грн. спричинені неотриманням доходів в наслідок не оприбуткування врожаю картоплі, стягнути прострочену дебіторську заборгованість термін позовної давності якої минув в загальній сумі 49127,63 грн. по розрахунках із Закарпатською державною сільськогосподарською дослідною станцією інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ в сумі 41350,00 грн., ФГ «Оберіг» - 6332,00 грн., підприємцем ОСОБА_10 - 617,00 грн., МПП «Віктор» - 467,00 грн., Миронівським інститутом пшениці ім.. В.М. Ремесла НААНУ - 361,63 грн., поновити в обліку безпідставно списану дебіторську заборгованість в загальній сумі 10994,00 грн., по розрахунках з ТзОВ «Стохід-Агро», шляхом проведення взаємозвірки з вищевказаним суб'єктом господарювання для поновлення термінів позовної давності та стягнення вищевказаної заборгованості, донарахувати та сплатити до Державного бюджету за кодом доходів 21010100 «Частина чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету» на рахунок №31110074700208 девіденди в сумі 5085,00 грн. з прибутку одержаного у 2010-2011 роках, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України та відшкодовані кошти перерахувати в дохід обласного бюджету (а.с.107-108).

Листами № 23-1/01-06 від 26.02.2013 року та № 32-1/01/06 від 22.03.2013 року ДП ЕДГ «Еліта» проінформовано ДФІ у Волинській області про вжиті заходи та часткове усунення виявлених контрольним заходом порушень.

Відповідно до пунктів 7, 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійним управлінням в областях контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно із підпунктом 4 пункту 4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/211, Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що пункти 3 та 4 вимоги № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року виконано, оскільки як вбачається із матеріалів справи ДП ЕДГ «Еліта» надіслало позовні заяви до Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ та ТзОВ «Стохід-Агро» про стягнення коштів за отриману продукцію на загальну суму 41350,00 грн. та 10994,00 грн. (а.с.111), однак доказів про те, що дані позовні заяви були надіслані на адреси Господарських судів Закарпатської та Волинської областей, та про прийняті рішення за результатами розгляду цих заяв суду не надано.

Судом також не приймається до уваги посилання представника відповідача про те, що пункт 3 вимоги щодо стягнення простроченої дебіторської заборгованості з ФГ «Оберіг» на суму 6332,00 грн., підприємця Стаднік І.М. на суму 617,00 грн. та МПП «Віктор» на суму 467,00 грн. перебуває на стадії виконання, оскільки будь-яких доказів в підтвердження даної обставини суду також не надано.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами у судовому засіданні, вимога ДФІ у Волинській області № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року «Про усунення порушень» у встановленому законом порядку не оскаржувалась, та на даний є чинною.

Отже, враховуючи те, що відповідач добровільно у зазначений строк не виконав пункти 2, 3, 4 та 6 вимоги ДФІ у Волинській області № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року «Про усунення порушень», тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом прийняття постанови про зобов'язання відповідача виконати пункти 2, 3, 4 та 6 вимоги ДФІ у Волинській області № 03-040-14-14/844 від 12.02.2013 року «Про усунення порушень».

Керуючись ст.ст. 3,11,17,71,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство «Експерементально-дослідне Господарство «Еліта» (45626, Волинська область, Луцький район, селище міського типу Рокині, вулиця Шкільна, будинок 2, код ЄДРПОУ 35495203) виконати пункти 2, 3, 4 та 6 вимоги № 03-070-14-14/604 від 04.02.2013 року «Про усунення порушень».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 09 вересня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський