Постанова № 33471588, 09.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
826/10878/13-а
Номер документу
33471588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

09 вересня 2013 року 13:54 справа №826/10878/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О. та представників:

позивача: Грицай І.М.;

Леус О.Ю.

відповідача: не з'явились

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомГоловного управління Держаної санітарно-епідеміологічної служби України на залізничному транспортідоТовариства з обмеженою відповідальністю "Мастер Клін"прозупинення надання послугНа підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 вересня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

11 липня 2013 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Головне управління Держаної санітарно-епідеміологічної служби України на залізничному транспорті (далі по тексту - позивач, ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер-Клін" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Мастер Клін"), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення надання послуг ТОВ "Мастер Клін" по прибиранню вагонів відокремленого підрозділу "Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський" ДТГО "Південно-західна залізниця".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 серпня 2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/10878/13-а.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 серпня 2013 року адміністративну справу №826/10878/13-а призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні 09 вересня 2013 року представники позивача позовні вимоги підтримали, відповідач свого представника до суду не направив.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В С Т А Н О В И В:

ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті у період з 10 червня 2013 року по 28 червня 2013 року проведено планову перевірку ТОВ "Мастер Клін", за результатами якої складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 10 червня 2013 року - 28 червня 2013 року (далі по тексту - Акт перевірки).

Під час перевірки встановлено, що згідно договору від 29 травня 2013 року, який укладено між ТОВ "Мастер Клін" та відокремленим підрозділом "Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський" ДТГО "Південно-західна залізниця", відповідач проводить внутрішнє прибирання та дезінфекцію вагонів.

Перевіркою виявлено порушення ТОВ "Мастер Клін" вимог санітарного законодавства: статей 15, 21, 26 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"; ДСП 7.7.2-015-99 "Експлуатація рухомого складу залізничного транспорту для пасажирських перевезень"; Інструкцій із застосування дезінфекційних засобів; наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21 травня 2007 року №246 "Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій"; наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23 липня 2002 року №280 "Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб"; ГОСТу 12.1.005-88 "Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони"; постанови від 23 червня 2003 року №74-ЦСАН "Про термінові заходи щодо посилення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів на об'єктах, які пов'язані з масовими перевезеннями пасажирів"; інструкції по санітарному утриманню приміщень та обладнання виробничих приміщень підприємств від 31 грудня 1966 року №658-66.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що виявлені порушення санітарного законодавства можуть призвести до гострих професійних отруєнь та захворювань працівників ТОВ "Мастер Клін", а також до виникнення і розповсюдження масових епідемічних та інших інфекційних захворювань, що може зашкодити життю та здоров'ю громадян (пасажирів).

Відповідач у письмовому запереченні проти позову зазначив наступне: перевірку проведено із значними порушеннями законодавства України про державний нагляд та контроль у сфері господарської діяльності; недоліки у функціонуванні та відхилення від норм діючого законодавства виправлено.

Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті, виходячи з наступних мотивів.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Частиною четвертою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно Положення про Головне управління Держсанепідемслужби на залізничному транспорті, затверджене наказом Держсанепідемслужби України від 11 червня 2012 року №58, ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті відповідно до покладених на нього завдань застосовує передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства.

Пунктом 11 Положення зокрема встановлено, що начальник ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті за посадою є головним державним санітарним лікарем на залізничному транспорті.

Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні регулює Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення".

Статтею 42 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" передбачено заходи щодо припинення порушення санітарного законодавства, зокрема пунктом "а" встановлено, що головні державні санітарні лікарі (їх заступники) застосовують такі заходи для припинення порушення санітарного законодавства, як обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.

З наведеного вбачається, що у разі виявлення порушень санітарного законодавства, ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті може бути застосовано заходи для припинення таких порушень, у вигляді обмеження, тимчасової заборони чи припинення діяльності підприємств.

Згідно абзацу першого частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Виходячи з наведених правових норм вбачається, що у разі виявлення органом державного нагляду (контролю) за результатами здійснення перевірки порушень вимог законодавства, та за наявності підстав для зупинення виробництва, реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг тощо, орган державного нагляду на підставі відповідного акта, складеного за результатами такої перевірки, звертається з позовом до адміністративного суду.

Проаналізувавши зміст акта перевірки, яким встановлено порушення відповідачем вимог санітарного законодавства, суд приходить до висновку про наявність підстав для повного зупинення надання послуг ТОВ "Мастер Клін" по прибиранню вагонів відокремленого підрозділу "Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський" ДТГО "Південно-західна залізниця", оскільки доказів на спростування зворотного, ніж встановлено в акті перевірки відповідачем не надано, тобто не надано доказів на підтвердження відсутності виявлених порушень санітарного законодавства.

Крім того, слід зазначити, що відповідач проти встановлених в акті перевірки порушень вимог санітарного законодавства не заперечував.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що перевірку проведено із порушеннями норм чинного законодавства, оскільки в межах спірних правовідносин, правомірність проведення перевірки судом не досліджується. У разі, якщо відповідач не погоджується з діями ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті щодо проведення перевірки, за результатами якої складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства, то це є підставою для оскарження дій органу державного нагляду (контролю) щодо проведення перевірки.

Разом з тим, докази на підтвердження оскарження дій ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті щодо проведення планової перевірки дотримання санітарного законодавства ТОВ "Мастер Клін" в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи адміністративного позову, відповідач суду не надав.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ГУ Держсанепідемслужби на залізничному транспорті ґрунтуються на приписах законодавства, та про необхідність їх задоволення.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Головного управління Держаної санітарно-епідеміологічної служби України на залізничному транспорті задовольнити повністю.

2. Застосувати захід реагування у вигляді повного зупинення надання послуг Товариством з обмеженою відповідальністю "Мастер-Клін" (ідентифікаційний код 32425492, 04503, м. Київ, пров. Киянівський, 7-А) по прибиранню вагонів відокремленого підрозділу "Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський" Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця".

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко