Постанова № 33471247, 10.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
801/7303/13-а
Номер документу
33471247
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 вересня 2013 р. Справа №801/7303/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ляшук С.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Начальника Азово - Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України

про визнання неправомірними дій та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, в якому просить визнати протиправними дії начальника Азово - Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо відмови в зарахування йому терміну навчання в Київському військовому ліцеї до загального (безперервного) строку військової служби; зобов'язати начальника Азово - Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України зарахувати йому термін навчання в Київському військовому ліцеї (з 15 серпня 1992 року по 18 червня 1994 року) до загального (безперервного) строку військової служби, внести зміни у відповідні документи (в т.ч. до особової справи), провести перерахунок вислуги років, вважаючи початком військової служби день зарахування до Київського військового ліцею - 15.08.1992 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що протоколом засідання робочої групи Азово-Чорноморського регіонального управління з обрахування вислуги років для виплати відсоткової надбавки за вислугу років військовослужбовцям, який було затверджено відповідачем, ОСОБА_1 було відмовлено у зарахуванні до загального строку військової служби та до строку безперервної служби період його навчання в Київському військовому ліцеї з 15.08.1992 року по 18.06.1994 рік. Позивач вважає, що термін навчання у військових навчальних закладах підлягає зарахуванню до загального терміну військової служби, та зазначає, що після випуску з ліцею він прибув до Одеського інституту Сухопутний військ МО України, де продовжив навчання, а тому вважає, що він безперервно ніс військову службу. ОСОБА_1 стверджує, що Київський військовий ліцеї відносився до системи військової освіти та знаходився на оперативному управлінні МО України, тобто має статус військового навчального закладу, а тому відмова відповідача у зарахуванні до його військового стажу строку навчання у ліцеї являється протиправною.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмові пояснення, в яких зазначив, що діючим законодавством України не передбачено такого виду військової служби як навчання неповнолітніх у військових ліцеях, а тому і порядку щодо зарахування строку такого навчання до строку військової служби також не існує, у зв'язку з чим відмова ОСОБА_1 у зарахуванні строку навчання у ліцеї до загального стажу військової служби є правомірною.

Суд, вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом начальника Київського суворівського військового училища, (з 21 вересня 1993 року - Київського військового ліцею) №46 від 15.08.1992 року "Про зарахування кандидатів курсантами на 1 курс Київського суворівського військового училища», ОСОБА_1 було зараховано на перший курс Київського суворівського військового училища, який він закінчив 18.06.1994 року (а.с.7).

Після закінчення зазначеного ліцею, позивач отримав атестат про середню освіту звичайного зразка, який було видано Міністерством освіти (а.с.20-21) та був направлений для продовження навчання у Одеському інституті Сухопутних військ, про що свідчить Витяг з послужного списку позивача (а.с.9).

01.03.2013 року позивач звернувся з рапортом до начальника Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, генерал-лейтенанта Хортюка А.В., в якому просив зарахувати до стажу військової служби навчання у Київському військовому ліцеї в період з 15.08.1992 року по 18.06.1994 рік (а.с.11).

Протоколом засідання робочої групи Азово-чорноморського регіонального управління з обрахування вислуги років для виплати відсоткової надбавки за вислугу років військовослужбовцям №2 від 19.04.2013 року ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку військового стажу, оскільки згідно з діючим законодавством, на контрактну військову службу приймаються особи віком від 17 до 21 року, в тому числі ті, яким 17 років виповняється в рік зарахування на навчання, а також військовослужбовці та військовозобов'язані у віці до 23 років, які не мають військових звань офіцерського складу, та виявили бажання навчатись у вищих військових закладах. Але, ОСОБА_1 просить зарахувати до його військового стажу термін навчання у військовому ліцей, де він навчався у віці з 15 до 17 років (а.с.12-15).

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 24 Закону України "Про загальний військовий обов'язок та військову службу" № 2232-ХІІ від 25.03.1992 року, в редакції станом на 1992-1994 роки, початком перебування на військовій службі, в тому числі, вважається день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом.

Наведена норма діяла до прийняття Закону України від 18.06.1999 року "Про внесення змін до Закону України "Про загальний військовий обов'язок та військову службу", яким п.4 ч.1 ст. 24 цього Закону було виключено.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок та військову службу" № 2232-XII в редакції 1992-1994 років, військова служба є почесним обов'язком кожного громадянина України, особливим видом державної служби, пов'язаної з виконанням громадянином України загального військового обов'язку і службою на конкурсно-контрактній основі у Збройних Силах України та інших військах, створених відповідно до законодавства України. Встановлюються такі види військової служби: строкова військова служба; військова служба за контрактом на посадах солдатів і матросів, сержантів і старшин; військова служба жінок за контрактом на посадах солдатів і матросів, сержантів і старшин, прапорщиків і мічманів та офіцерського складу; військова служба за контрактом прапорщиків і мічманів; військова служба за контрактом курсантів (слухачів) військово-навчальних закладів і студентів військових кафедр (факультетів військової підготовки, відділень військової підготовки) вищих цивільних навчальних закладів; військова служба за контрактом офіцерського складу.

Відповідно до ст.ст.4, 15, 20 наведеного Закону, Збройні Сили України комплектуються шляхом призову громадян, яким виповнилося 18 років або прийняття на військову службу осіб віком від 17 років.

Згідно п.11 Положення про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад, затверджений Постановою КМУ №660 від 19.08.1993 року, для розвитку природної обдарованості дітей створюються спеціалізовані школи і профільні класи, гімназії та ліцеї: спеціалізована школа і профільні класи забезпечують поглиблене вивчення одного або кількох базових навчальних предметів. Вони можуть діяти в складі шкіл першого - третього та другого - третього ступеня; гімназія - середній загальноосвітній навчально-виховний заклад другого - третього ступеня, що забезпечує науково-теоретичну, гуманітарну, загальнокультурну підготовку обдарованих і здібних дітей; ліцей - середній загальноосвітній навчально-виховний заклад, що забезпечує здобуття учнями освіти понад державний освітній мінімум і здійснює науково-практичну підготовку талановитої учнівської молоді. Термін навчання в ньому може бути таким, як у школі третього ступеня, або на 1-2 роки більше.

З урахування наведеного слідує, що вік громадян, які приймаються на навчання до військового ліцею, є меншим, ніж вік, що передбачений для громадян, які вступають на військову службу; здійснення комплектування Збройних Сил України громадянами, які приймаються на навчання до військового ліцею, відповідно до чинного законодавства є неможливим у зв'язку з їх недостатнім віком.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону в редакції станом на 1992 рік, громадяни України, які призвані або добровільно вступили на військову службу, приймають Військову присягу на вірність народу України і тільки після цього можуть бути направлені на навчання чи для інших військових потреб за межі України.

Судом встановлено, що під час проходження ОСОБА_1 навчання у Київському військовому ліцей у період часу з з 15.08.1992 року по 18.06.1994 рік, військова присяга ним не приймалась. На вірність народу України позивач присягнув під час проходження навчання у Одеському інституті Сухопутних військ 09.10.1994 року.

Окрім цього, відповідно до ст.9 Закону України "Про загальну середню освіту", ст.ст.9, 12 Закону України "Про загальний військовий обов'язок та військову службу" (у редакції, яка діяла у 1992 році), а також чинної ст.12 цього Закону, у військових ліцеях, як у середніх навчальних ліцеях та середніх навчальних закладах, провадиться допризовна підготовка громадян України, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів.

Вищевказаними нормами не передбачено одночасне проведення допризовної підготовки та проходження військової служби.

Приписами ст.3 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) було визначено коло осіб, які відносяться до військовослужбовців: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці строкової і надстрокової служби та військової служби за контрактом Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби національної безпеки України, військ цивільної оборони, а також інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, стратегічних сил стримування, які дислокуються на території України, військовослужбовці-жінки, курсанти військових навчальних закладів.

Законом України "Про вищу освіту" визначено, що курсант - це особа, яка в установленому порядку зарахована до військового вищого навчального закладу і навчається з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів.

У свою чергу ліцеєм слід вважати загальноосвітній навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою (ст.9 Закону України "Про загальну середню освіту").

Суд також вважає за необхідне зазначити, що пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" встановлено наступне. До вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Прикордонних військ, Національної гвардії, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Отже, громадяни, які навчаються у ліцеї, не відносяться до військовослужбовців, а тому період навчання ліцеїстів не може бути зарахований до вислуги років військової служби.

Закон "Про загальний військовий обов'язок та військову службу" не передбачає такого виду військової служби, як навчання у військових училищах (ліцеях), з наданням середньої освіти, у зв'язку з чим, підстав вважати строк навчання позивача у Київському військовому ліцеї військовою службою не вбачається, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

В судовому засіданні 10.09.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. В повному обсязі постанову складено 12.09.2013 року.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167, 267 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Начальника Азово - Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання неправомірними дій та спонукання до виконання певних дій - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кононова Ю. С.