Постанова № 33469767, 04.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2013
Номер справи
805/11365/13-а
Номер документу
33469767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2013 р. Справа №805/11365/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год.40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі суді Наумової К.Г.

при секретарі судового засідання Березовській Є.Г.

за участю:

представника позивача Федоренко Д. А., за довір.

представника відповідача не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-отель "Марат"

до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни

про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.

за участю представників сторін:

від позивача - Федоренко Д.А. за довір.

від відповідача - не з»явився

Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк-отель Марат» (далі-позивач, товариство) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни (далі- Державний реєстратор) про скасування рішень державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 2604669, № 2605178, № 2605781, № 2606521 від 27.05.2013р. та № 2667893 від 29.05.2013р., та зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Бущенко Євгенію Петрівну Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції АР Крим здійснити державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а саме: мережі водопроводу: безпосередньо мережі водопроводу довжиною 2693 п.м.; дренажне водопостачання (поливальний водопровід) підземний, надземний протяжністю 725 п.м., 2 колодязя мережі дренажного водопостачання (1-приймальний, 1-розподільний); 6 поливальних кранів мережі дренажного водопостачання, 2 колодязя та розподільних камер мережі господарсько-питного водопроводу; 7 гідрантів господарсько-питного водопроводу (6 підземних, 1 надземний); теплові мережі: мережітеплопостачання та гарячого водопостачання довжиною 4280 п.м., 19 камер теплофікацій; мережі каналізації: безпосередньо мережі каналізації протяжністю 1898 п.м.; 138 колодязів мережі господарсько-фекальної каналізації; мережі зовнішнього освітлення довжиною 450 п.м.; електросилові мережі довжиною 6200 п.м.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він звернувся до Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в АР Крим (далі - Реєстраційна служба) з питання реєстрації права власності на нерухоме майно на підставі ухвали Господарського суду Луганської області від 27.08.2012р. по справі №04-14.08/2009. РішеннямиДержавного реєстратора № 2604669, № 2605178, № 2605781, №2606521 від 27.05.2013 року та № 2667893 від 29.05.2013 було відмовлено в державній реєстрації прав на нерухоме майно у зв'язку з поданням неповного пакету документів.

Позивач вважає відмову Відповідача в державній реєстрації права власності на нерухоме майно незаконною, вчиненою з порушенням норм чинного законодавства у зв'язку з тим, що відповідно до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», одним з документів, на підставі якого здійснюється державна реєстрація прав - є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили. Також, позивач зазначив, що відповідно до пункту 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (надалі - Порядок), документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно, зокрема, ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди. Таким документом позивач вважає надану до Державного реєстратора Ухвалу Господарського суду Луганської області про затвердження мирової угоди між ТОВ «Парк-отель «Марат» і ТОВ «Лікувальний комплекс «Марат» від 14.08.2012 по справі №04-14.08/2009 та пояснив, що діючим законодавством не передбачено надання будь-яких інших документів для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Також, позивач зауважив, що відповідно до п.13 Порядку, у разі подання не в повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття. У зв'язку з чим, Відповідач, відмовивши ТОВ «Парк-отель «Марат» у здійсненні державної реєстрації права власності прямо порушив ст. 19 Конституції України, статті 19, 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункти 10, 13, 27, 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав письмові заперечення та просив суд розглянути справу без його участі.Відповідач зазначає, що вказане майно відноситься до мереж обслуговування, які мають виконувати певні функції, тому такі об'єкти не можна визначити як окремі об'єкти нерухомого майна, оскільки вони можуть бути приналежною головної речі та функціонують для її обслуговування. Також, відповідач зауважив, що за відсутності адреси (місцезнаходження), за якою знаходяться зокрема мережі водопроводу, мережі каналізації, мережі зовнішнього освітлення, теплові мережі, електросилові мережі не можливо ідентифікувати їх як окремі об'єкти нерухомого майна та зареєструвати заяву у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Щодо поданих документів на майно для здійснення реєстрації відповідач пояснив, що державній реєстрації підлягає право власності на головну річ (об'єкт нерухомого майна), а витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно має містити інформацію про приналежну річ у розділі «опис нерухомого майна». Тому, відповідач заперечує проти позову, у зв'язку з не можливістю здійснити державну реєстрацію зазначених в позовній заяві об'єктів нерухомості, та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовими нормами, які слід застосувати до спірних відносин, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк-отель «Марат» відповідно до виписки ААВ №818414 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області 13.03.2006р, номер запису 11461020000002292 та включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України за номером 34121601, що підтверджується довідкою АА №903474.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27 серпня 2012 року по справі № 04-14.08/2009 затверджена мирова угода від 14.08.2012р., укладена між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» (боржник) у процесі виконання судового рішення. В затвердженій мировій угоді вказано, що у рахунок погашення боргу боржник передає у власність стягувача наступне нерухоме майно: мережі водопроводу: безпосередньо мережі водопроводу протяжністю 2693 п.м.; дренажне водопостачання (поливальний водопровід) підземний, надземний протяжністю 725 п.м., 2 колодязя мережі дренажного водопостачання (1-приймальний, 1-розподільний); 6 поливальних кранів мережі дренажного водопостачання, 2 колодязя та розподільних камер мережі господарсько-питного водопроводу; 7 гідрантів господарсько-питного водопроводу (6 підземних, 1 надземний); мережі каналізації: безпосередньо мережі каналізації протяжністю 1898 п.м.; 138 колодязів мережі господарсько-фекальної каналізації; мережі зовнішнього освітлення довжиною 450 п.м..; теплові мережі: мережі теплопостачання та гарячого водопостачання протяжністю 4280 п.м., 19 камер теплофікації; електросилові мережі протяжністю 6200 п.м.; пасажирська підвісна канатна дорога, що розташована за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, 19-а; водомірна літ. П пл. 9,1 кв.м., що розташована за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, 60; насосна станція літ. К та мазутосховище, що розташовані за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул.. Алупкінське шосе, 60; 7/100 не житлових приміщень складу та пральні в літ. Д, що розташовані за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, 60. Право власності на зазначене майно переходить до ТОВ «Парк-отель «Марат» з моменту затвердження даної мирової угоди.

Позивач звернувся до реєстраційної служби із заявами про реєстрацію право власності на зазначене майно. Заяви зареєстровані 27.05.2013 за реєстраційними номерами 1317441, 1316532, 1316799,1317118, та 29.05.2013 р. за реєстраційним номером 1348245.

Розглянувши заяви та надані позивачем документи, Державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в АР Крим Бущенко Є.П. прийняла рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень:

від 27.05.2013 р. № 2606521, яким відмовила у державній реєстрації права власності на мережі каналізації;

від 27.05.2013 р. № 2604669, яким відмовила у державній реєстрації права власності на теплові мережі;

від 27.05.2013 р. № 2605178, яким відмовила у державній реєстрації права власності на електросилові мережі;

від 27.05.2013 р. № 2605781, яким відмовила у державній реєстрації права власності на мережі зовнішнього освітлення;

від 29.05.2013 р. № 2667893, яким відмовила у державній реєстрації права власності на мережі водопроводу.

Державний реєстратор у цих рішеннях зазначив, що документи подані не в повному обсязі.

З 01.01.2013 р. державна реєстрація права власності на нерухоме майно здійснюється територіальними органами Укрдержреєстру за процедурою, визначеною Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться уповноваженими органами реєстрації прав на нерухоме майно - структурними підрозділами територіальних органів Міністерства юстиції України (відповідними реєстраційними службами в особі державних реєстраторів) шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі ст.16 зазначеного Закону, державна реєстрація прав до Державного реєстру прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом. Разом із відповідною заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначений вичерпний перелік об'єктів нерухомого майна, стосовно яких проводиться державна реєстрація прав, відповідно до вимог цього закону, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Статтею 181 Цивільного кодексу України,визначені поняття нерухомої та рухомої речі. До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення.

Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Поділ речей на рухомі та нерухомі ґрунтується на їхніх природних властивостях. Нерухомі речі, за загальним правилом, не можуть бути вільно переміщені в просторі є індивідуально визначеними. Рухомі речі здатні вільно переміщатися в просторі, можуть бути як індивідуально визначеними, так і родовими. До нерухомості відносяться об'єкти природного походження - земельні ділянки, ділянки з надрами, водні об'єкти. Крім цього до нерухомості відносяться всі об'єкти, які розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни цільового призначення.

Таким чином, відповідно до вимог зазначеного закону підлягають реєстрації права не на всі речі, які належать до нерухомого майна.

Визначальним ознаками для віднесення речі до нерухомості є розташування на земельній ділянці та неможливість їх переміщення без знецінення та зміни їх призначення.

Позивач просив зареєструвати право власності на мережі каналізації, на теплові мережі, електросилові мережі, мережі зовнішнього освітлення, мережі водопроводу.

В обґрунтування своїх вимог позивач надав суду докази у вигляді технічного паспорту Ялтинського бюро технічної інвентаризації на електричні мережі від 12.05.2011, розташованого за адресою:пгт. Гаспра, Алупкінське шосе, буд.60;19-а; та технічного паспорту Ялтинського бюро технічної інвентаризації на інженерні мережі (водопровід, каналізація, теплові мережі) від 12.05.2011, розташованих за адресою: пгт. Гаспра, Алупкінське шосе, буд.60; 19-а.

У вказаних технічних паспортах відносно водопроводу, каналізації, теплових мереж зазначена глибина залягання цих мереж безпосередньо під землею. Щодо електричних мереж, то у технічному паспорті зазначений метод його прокладки - підземний та надземний.

Зазначені інженерні мережі слугують для переміщення рідких продуктів, а також електроенергії, тобто призначенням цих мереж є переміщення рідких продуктів, а також електроенергії з метою забезпечення потреб будівель.

Таким чином, дані об'єкти хоча й пов'язані з земельною ділянкою але можуть бути переміщені в інше місце без втрати їх цільового призначення, відповідно не можуть вважатися нерухомим майном.

Посилання позивача на ухвалу Господарського суду Луганської області від 27 серпня 2012 року по справі № 04-14.08/2009, якою затверджена мирова угода від 14.08.2012р., не приймається судом до уваги з огляду на наступне. Як вбачається, з даної ухвали, вона стосується встановлення порядку та способу погашення боргу за господарською угодою. Таким чином, дана ухвала не визначає правовий статус майна, що передано у погашення боргу.

Крім цього, право власності на нерухоме майно, відповідно до ст.. 182 ЦК України, підлягає державній реєстрації, тобто укладенню даної мирової угоди повинна була передувати реєстрації права власності на дане майно за попереднім власником. Доказів такої реєстрації суду не надано.

Також слід зазначити, що відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1141 від 26 жовтня 2011 року Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно,з метою проведення державної реєстрації виникнення прававласності державний реєстратор вносить до запису про нерухоме майно такі відомості:

- тип об'єкта нерухомого майна(житловий будинок, будівля, споруда, квартира, житлове приміщення, нежитлове приміщення тощо);

- призначення об'єкта нерухомого майна (житловий або нежитловий);

- площа об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав, суворо зазначається в м2 та га(загальна та (за наявності) житлова). Реєстрація (об'єму та погонних метрів)об'єктів нерухомості з одиницею виміру у м3 та п.м. реєстром не передбачено;

- відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна (найменування та/або присвоєння літера, загальна та (за наявності) житлова площа об'єкта нерухомого майна, який є складовою частиною складної речі та призначений для обслуговування іншої (головної) речі, пов'язаний з нею спільним призначенням та є її приналежністю);

- адреса об'єкта нерухомого майна, в якій повинно зазначатися поштовий індекс, назва міста чи населеного пункту, вулиці та номер житлового будинку, будівлі, споруди, квартири, житлового приміщення, нежитлового приміщення тощо.

Таким чином, подані позивачем для реєстрації документи унеможливлюють внесення всіх відомостей про зазначене майно до Державного реєстру речових прав.

Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011, визначено процедуру проведення реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Пунктом 7 цього Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень заявник подає органові державної реєстрації прав заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлено наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012 №1841/5. Заява про державну реєстрацію подається щодо кожного об'єкта нерухомого майна окремо.

Згідно з п.12 Порядку під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями.

З огляду на зазначене, відповідач перевірив подані позивачем документи та правомірно відмовив позивачу у реєстрації права власності на наведене майно спірними рішеннями, відповідно про скасування рішень державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 2604669, № 2605178, № 2605781, № 2606521 від 27.05.2013р. та № 2667893 від 29.05.2013р., та зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни здійснити державну реєстрацію прав на наведене майно задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк-отель "Марат" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни про скасування рішень № 2604669, № 2605178, № 2605781, №2606521 від 27.05.2013 та № 2667893 від 29.05.2013 про відмову у державній реєстрації прав та зобов'язання Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в АР Крим Бущенко Євгенії Петрівни зареєструвати право власності на нерухоме майно, а саме: мережі водопроводу: безпосередньо мережі водопроводу довжиною 2693 п.м.; дренажне водопостачання (поливальний водопровід) підземний, надземний протяжністю 725 п.м., 2 колодязя мережі дренажного водопостачання (1-приймальний, 1-розподільний); 6 поливальних кранів мережі дренажного водопостачання, 2 колодязя та розподільних камер мережі господарсько-питного водопроводу; 7 гідрантів господарсько-питного водопроводу (6 підземних, 1 надземний); теплові мережі: мережі теплопостачання та гарячого водопостачання довжиною 4280 п.м., 19 камер теплофікацій; мережі каналізації: безпосередньо мережі каналізації протяжністю 1898 п.м.; 138 колодязів мережі господарсько-фекальної каналізації; мережі зовнішнього освітлення довжиною 450 п.м.; електросилові мережі довжиною 6200 п.м. - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судовому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, відповідно до частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 9 вересня 2013 року.

Суддя Наумова К.Г.