донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
10.09.2013 справа №5009/3305/12
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Марченко О.А.суддівЗубченко І.В., Склярук О.І. за участю представників сторін: від позивача:Скуратов Д.В. - довіреність №01/728 від 29.08.2013р.від відповідача: не з`явивсярозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від12.06.2013р. (повний текст підписано 17.06.2013р.) у справі№5009/3305/12 (суддя Давиденко І.В.) за позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя до відповідача Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат" м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 15.10.2012р. у справі №5009/3305/12 у задоволенні позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат", м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди №1193 від 20.09.2004р., виклавши договір про зміни в редакції позивача - відмовлено за безпідставністю.
Донецький апеляційний господарський суд, здійснюючи апеляційний перегляд у зв'язку зі скаргою позивача, постановою від 19.12.2012р. вказане рішення залишив без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 20.02.2013р. по справі №5009/3305/12 скасовано рішення господарського суду Запорізької області від 15.10.2012р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19.12.2012р.
Справа №5009/3305/12 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат", м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди №1193 від 20.09.2004р., виклавши договір про зміни в редакції позивача - направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 12.06.2013р. у справі №5009/3305/12 у задоволенні позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат", м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди №1193 від 20.09.2004р., виклавши договір про зміни в редакції позивача - відмовлено.
Регіональним відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя подана апеляційна скарга, в якій останнє просить скасувати судове рішення у зв'язку з тим, що судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи; висновки, викладенні у рішенні суду, не відповідають обставинам справи; судом порушені та неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права. Зокрема, порушенням норм матеріального права скаржник вважає неврахування судом постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961 "Про внесення змін до Постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. №629, від 04.10.1995р. №786", якою збільшено розміри орендних ставок за оренду державного майна, що обумовлює перегляд розміру орендної плати та внесення відповідних змін до договору оренди №1193 від 20.09.2004р., що узгоджується з приписами ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п.3.7 договору.
Позивач наполягає на задоволенні апеляційної скарги та просить рішення суду скасувати, позов задовольнити.
Відповідач наданим йому правом не скористався, у судове засідання не з'явився, на адресу апеляційного суду надіслав заяву про відкладання розгляду справи у зв`язку із неможливістю представника відповідача прибути до судового засідання. Проте, апеляційний суд вказану заяву залишає без задоволення, оскільки відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження зазначених ним обставин. Крім того, в силу статті 28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Представниками юридичних осіб можуть бути керівники та інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Отже, в разі зайнятості одного з представників підприємства, сторони не позбавлені можливості направити у судове засідання іншу особу, наділивши її відповідними повноваженнями.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду про прийняття апеляційної скарги до провадження у даній справі сторони були попереджені про те, що у разі нез'явлення в судове засідання їх представників, справа буде розглянута за наявними матеріалами.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів, та керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України - справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Перевіркою матеріалів справи встановлено наступне.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат", м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" №1193 від 20.09.2004р., виклавши договір про зміни в наступній редакції позивача:
"Ми, що нижче підписалися: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізький області, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20495280, місцезнаходження якого: 69001, м. Запоріжжя, вулиця Перемоги, 50 (надалі - Орендодавець) в особі заступника начальника Регіонального відділення Калачева Сергія Мойсейовича, що діє на підставі Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. №412, наказу Регіонального відділення від 07.06.2011р. №340, з доповненнями, з одного боку, та Публічне акціонерне товариство "Запорізький абразивний комбінат", ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00222226, місцезнаходження якого: 69084, м. Запоріжжя, вулиця Димитрова, будинок 44 (надалі - Орендар), в особі Голови правління Берези Анатолія Валентиновича, що діє на підставі Статуту (нова редакція), зареєстрованого Виконавчим комітетом Запорізької міської ради Запорізької області 19.04.2011р. за №11031050013001816, з іншого боку, уклали цей Договір про зміни про наступне:
1. З метою недопущення втрат Державного бюджету України від ненадходження коштів від орендної плати, у зв'язку з внесенням змін постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961 до постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 "Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу", Орендар та Орендодавець прийшли до згоди, тимчасово до визначення вартості основних засобів та нематеріальних активів орендованого цілісного майнового комплексу за незалежною оцінкою, здійсненою за рахунок Орендаря, внести наступні зміни до п.3.2 Договору оренди від 20.09.2004р. №1193 цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" при приватизації (надалі - Договір), в редакції Договору про зміни від 31.07.2008р. №3 до Договору, а саме:
- в абзаці першому, третьому та четвертому замість слів "Січень 2008р." слід читати "вересень 2011р.";
- в абзаці другому замість слів "орендна ставка за постановою від 27.12.2006р. №1846" слід читати "Орендна ставка за постановою від 14.09.2011р. №961", слова "індекс інфляції за січень 2008" виключити;
- в абзаці першому замість слів "6%" слід читати "16%";
- в абзаці третьому: замість слів "1, 029" слід читати "1,562"; замість слів "57924,79" слід читати "234476,26грн.", замість слів "6" слід читати "16";
- в абзаці четвертому замість слів "57924,79грн. (п'ятдесят сім тисяч дев'ятсот двадцять чотири грн. 79 коп.)" слід читати "234476,26грн. (двісті тридцять чотири тисячі чотириста сімдесят шість грн. 26 коп.)";
- в абзаці п'ятому замість слів "01.01.08."слід читати "20.09.11.";
- в абзаці шостому: замість слів "трьох місяців" слід читати "місяця"; замість слів "січня 2008р." слід читати "20.09.11.".
2. Надання Орендарем Орендодавцеві звітів про незалежну оцінку основних засобів та нематеріальних активів цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" при приватизації, визнається істотною умовою Договору.
3. У зв'язку з внесенням змін постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961 до постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 "Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу", керуючись ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", враховуючи звіт про незалежну оцінку, виданий станом на 01.11.2011р., рецензію на звіт про незалежну оцінку від 16.01.12. № 24, відповідно до п.п. 3.7, 10.3 Договору оренди від 20.09.2004р. №1193 цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного капіталу ПАТ "Запорізький абразивний комбінат" при приватизації, Орендар і Орендодавець прийшли до згоди внести наступні зміни та доповнення до Договору, а саме:
3.1. Перший абзац пункту 1.1 Договору оренди викласти в наступній редакції: "1.1. Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс цехів №4 та №5, які не увійшли до статутного капіталу ПАТ "Запорізький абразивний комбінат" при приватизації, (надалі - майновий комплекс), склад і вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку та висновком про його вартість і на дату оцінки - 01.11.11. становить 10083920,00грн. (десять мільйонів вісімдесят три тисячі дев'ятсот двадцять грн. 00 коп.) без ПДВ , у тому числі: основні фонди вартістю 10083920,00грн.".
3.2. Пункти 3.1 та 3.2 Договору оренди викласти в наступній редакції: "3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95. №786 , зі змінами та доповненнями".
"3.2. Розмір орендної плати за перший місяць після перегляду місяць оренди - листопад 2011р. становить без ПДВ - 134586,72грн. (сто тридцять чотири тисячі п'ятсот вісімдесят шість гривень 72 коп.), який в подальшому підлягає коригуванню Орендарем на індекс інфляції за кожний наступний місяць (Додаток 1)".
4. До цього Договору про зміни додаються і є його невід'ємною і складовою частиною:
- розрахунок розміру плати за оренду державного нерухомого майна (Додаток 2);
- висновок про вартість майна (Додаток 2).
5. Цей Договір про зміни вступає в силу з моменту підписання його сторонами і є невід'ємною частиною договору оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" при приватизації від 20.09.04. № 1193.
6. Договір про зміни складено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу. Перший примірник залишається у Орендодавця, другий у Орендаря.
7. Юридичні адреси сторін.".
Позовні вимоги до Публічного акціонерного товариства "Запорізький абразивний комбінат", м. Запоріжжя обґрунтовані тим, що в зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №961 від 14.09.2011р. було внесено зміни до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 стосовно орендних ставок та розрахунку орендної плати за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, в зв'язку з чим, позивач вказує про необхідність внесення змін до укладеного з відповідачем 20.09.2004р. Договору оренди №1193 цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат".
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із необґрунтованості та недоведеності позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи заявника апеляційної скарги, повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, перевіривши повноту встановлених фактів, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду є законним і обґрунтованим з наступних підстав.
Так, 20.09.2004р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Запорізький абразивний комбінат", правонаступником якого є ПАТ "Запорізький абразивний комбінат" (орендар) укладено договір оренди цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" №1193.
Відповідно до п.1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс цехів №4 та №5, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат", вартість якого визначається відповідно до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу, розподільчого передаточного балансу та інвентаризаційного опису основних засобів станом на 31.07.2004р., склад і вартість якого становить 8096,934 тис. грн., у тому числі:
- передається в оренду майно вартістю 7 669,746 тис. грн., із нього основні засоби за залишковою переоціненою вартістю - 7 669,746 тис. грн.;
- передається орендареві на утримання майно - законсервовані основні засоби залишковою вартістю 427,188 тис. грн. згідно рішення Мінпромполітики України від 30.08.2004р. №14/6-2- 1676. Перелік основних засобів (в тому числі законсервованих), приведено у Додатку №3 до договору.
Майновий комплекс, який передається в оренду, розташований за адресою: 69084 , м. Запоріжжя, вулиця Димитрова, 44 (п.1.2 договору).
Договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору (п.1.3 договору) .
За умовами договору, напрямок використання майнового комплексу -виробництво нітриду та карбід бору для цілей необоронного та невійськового призначення .
В п.1.5 договору сторони домовились, що орендар виступає правонаступником усіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю цехів, в тому числі в частині активів та пасивів, які відображені станом на 31.07.2004р. у розподільчому передавальному балансі цехів, а також тих, що виникли в процесі діяльності заводу за період з 31.07.2004р. до укладення цього договору.
Пунктом 1.6 договору передбачено, що після укладення договору орендар приєднує до свого майна майновий комплекс в установленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до розділу 2 договору оренди, орендар вступає у строкове платне користування майновим комплексом з моменту підписання сторонами цього договору та Акта приймання-передачі вказаного майна. Передача майнового комплексу в оренду не тягне за собою виникнення права власності на це майно. Власником орендованого майнового комплексу залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди.
Передача майнового комплексу в оренду здійснюється за вартістю, визначеною в акті оцінки цього майна, затвердженого наказом по регіональному відділенню №409 і складеного згідно з вимогами Методики оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою КМ України №629. Вартість майнового комплексу, який орендар повертає орендодавцю визначається на підставі передавального балансу та акту складеного за даними інвентаризації майна на момент припинення дії договору (п.2.4 договору).
Відповідно до п.3.1 договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою КМ України від 04.10.1995р. №786 із змінами та доповненнями, і на момент укладення договору, відповідно до цільового призначення, визначеного в пункті 1.4, складає без податку на додану вартість 306,790 тис. грн. за рік.
Розмір місячної орендної плати за перший місяць оренди (вересень 2004р.) становить (без урахування ПДВ) 25,540 тис. грн., збільшений на індекс інфляції за вересень 2004р. (п.3.2 договору).
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць розраховується орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету (п.3.3 договору).
Розділом 10 договору передбачено строк його дії з 20.09.2004р. по 20.09.2014р.
Умови цього договору є чинними на весь строк дії цього договору та у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.
Зміни, доповнення, припинення або розірвання договору оренди можуть мати місце за погодженням сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються сторонами протягом одного місяця після одержання пропозицій. Одностороння відмова від договору оренди не допускається.
До договору оренди цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" сторони підписали Розрахунок розміру плати за оренду цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат", переданого в оренду товариству.
03.09.2004р. сторонами підписаний акт оцінки цілісного майнового комплексу підприємства, організації, їх структурного підрозділу, що передається в оренду та відповідно складений акт прийому-передачі цілісного майнового комплексу цехів №4 та цех №5, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат", загальною вартістю 8096934грн., склад і вартість якого визначено відповідно до Акта оцінки цілісного майнового комплексу, розподільчого передавального балансу та інвентаризаційного опису основних засобів, складених на 31.07.2004р.
Додатковою угодою №1 від 18.01.2005р. внесені зміни та доповнення до тексту договору оренди цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" щодо вартості майнового комплексу та порядку визначення і розміру орендної плати, внаслідок чого 18.01.2005р. був підписаний відповідний розрахунок розміру плати цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат", переданого в оренду товариству.
18.01.2005р. був складений акт прийому-передачі державного майна цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізькій абразивний комбінат", загальною вартістю 7 712 991грн., склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки цілісного майнового комплексу, розподільчого передавального балансу та інвентаризаційного опису основних засобів, складених станом на 31.07.2004р., а також на дату розподілу корпусу і відображення дільниці на балансі підприємства станом на 01.10.2004р.
24.04.2008р. сторонами за основним договором укладений договір про зміни №2 щодо встановлення додаткової відповідальності орендаря у вигляді штрафу.
Крім того, сторонами 31.07.2008р. був підписаний договір про зміни №3 з протоколом розбіжностей щодо викладення пункту 3.2 договору в іншій редакції (розмір орендної плати та порядок проведення розрахунку орендної плати).
Договором про зміни №5 від 31.12.2008р. внесені зміни до основного договору оренди державного майна шляхом викладення в іншій редакції пункту 1.1 договору та вилучені з тексту договору оренди пункти 1.8, 5.2. Відповідні зміни внесені до акту прийому-передачі.
12.04.2011р. сторонами за договором оренди державного майна підписаний договір про зміни №6, яким внесено зміни до договору та доповнено Додаток №3 пунктом "Майно, придбане за рахунок амортизаційних відрахувань".
25.05.2011р. сторони підписали договір про зміни щодо зміни найменування товариства.
У зв'язку з внесенням змін постановою КМУ від 14.09.2011р. №961 до постанови КМУ від 04.10.1995р. №786 "Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу", позивачем на адресу відповідача направлено наступні листи:
- лист від 07.10.2011р. №11-13-06315 про надання до регіонального відділення матеріалів інвентаризації, аудиторського висновку та звіту про незалежну оцінку основних засобів, довгострокових активів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, оборотних матеріальних засобів (запасів), які входять до складу ЦМК;
- лист від 01.11.2011р. №11-13-06965 про перерахунок орендної плати по договору оренди від 20.09.2004р. №1193;
- лист від 11.11.2011р. №11-13-07250 з проектом договору про зміни №8 з перерахунком орендної плати з врахуванням нових орендних ставок.
Листом від 20.12.2011р. №2/4088 ПАТ "Запорізький абразивний комбінат" надав матеріали інвентаризації, аудиторський висновок та звіт про незалежну оцінку цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного капіталу ПАТ "Запорізький абразивний комбінат" при приватизації.
На підставі звіту про незалежну оцінку відділом оренди державного майна здійснений перерахунок орендної плати з врахуванням нової орендної ставки та листом від 31.01.2012р. №11-13-00819 надісланий договір про зміни №9, який відповідачем не було підписано, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, апеляційний суд погоджується з правильністю висновків місцевого господарського суду щодо недоведеності та безпідставності позовних вимог та необхідності відмови у їх задоволенні з огляду на наступне:
Відповідно до ст.43 ГПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Судовими доказами слід вважати документи, які можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для правильного розгляду справи.
Згідно з п.4 ст.129 Конституції України, ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст.1-3 Господарського кодексу України регламентуються насамперед його положеннями, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду державного та комунального майна" та умовами договору оренди.
Договір оренди цілісного майнового комплексу цехів №4 та №5, що увійшли до статутного фонду ВАТ "Запорізький абразивний комбінат" №1193 від 20.09.2004р. за своєю правовою природою є договором майнового найму (оренди) і підпадає під правове регулювання норм статей 759-786 ЦК України.
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст.ст.173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст.ст.11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст.629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.
Законом України "Про оренду державного та комунального майна" визначені істотні умови договору оренди, а саме: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
Відповідно до положень ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Річна орендна плата за користування цілісним майновим комплексом підприємства, його структурним підрозділом не може перевищувати десяти відсотків вартості орендованого майна.
Згідно зі ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (в редакції, чинній на дату укладення Договору оренди) вбачається, що розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що однією з істотних умов договору оренди є умова щодо орендної плати з урахуванням її індексації.
Приписами п.3.1 Договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р., із змінами та доповненнями.
Орендна плата за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
Розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою: опл = Вз х Сор.ц, де Опл - розмір річної орендної плати, грн.; Вз - вартість необоротних основних засобів (без незавершеного будівництва) за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, грн. Сор.ц - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств.
Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачений у звіті з незалежної оцінки.
В Додатку №1 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. наведені орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств.
Відповідно до ст.632 Цивільного кодексу України вказано, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування; зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом; зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно зі ст.286 Господарського кодексу України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Зі змісту ст.651 Цивільного кодексу України та ст.188 Господарського кодексу України вбачається, що питання зміни договору, в тому числі, і щодо його ціни (орендної плати) як істотної умови договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно п.3.7 договору зазначено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, розміру орендної ставки, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України №961 від 14.09.2011р. "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. №629 і від 04.10.1995р. №786" до постанови Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. "Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу" внесено зміни, відповідно до яких розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою: Опл = (Воз + Вам) х Сор.ц : 100, де Опл - розмір річної орендної плати, грн.; Воз - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, грн.; Внм - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, грн.; Сор.ц - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, визначена з Додатком 1.
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з внесенням змін постановою Кабінету Міністрів України №961 від 14.09.2011р. до постанови Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. "Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу", позивачем на адресу відповідача надіслано: лист №11-13-06315 від 07.10.2011р. про надання до Регіонального відділення матеріалів інвентаризації, аудиторського висновку та звіту про незалежну оцінку основних засобів, довгострокових активів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, оборотних матеріальних засобів (запасів), які входять до складу ЦМК; лист №11-13-06965 від 01.11.2011р. про перерахунок орендної плати по Договору оренди №1193 від 20.09.2004р.; лист №11-13-07250 від 11.11.2011р. з проектом Договору про зміни №8 з перерахунком орендної плати з врахуванням нових орендних ставок, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 961 від 14.09.2011р.
Листом позивача №11-13-00819 від 31.01.2012р. на адресу відповідача надіслано Договір про зміни №9 до Договору оренди №1193 від 20.09.2004р. для підписання, який відповідачем не був підписаний.
З вказаних вище Договорів про зміни №№8, 9 вбачається, що Орендар та Орендодавець прийшли до згоди, тимчасово до визначення вартості основних засобів та нематеріальних активів орендованого цілісного майнового комплексу за незалежною оцінкою, здійсненою за рахунок Орендаря, внести зміни до п.3.2 договору щодо розміру орендної плати.
Методикою розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу в редакції постанови Кабінету Міністрів України №961 від 14.09.2011р. чітко визначений порядок та алгоритм розрахунку розміру річної орендної плати та розрахунку орендної плати за базовий місяць.
Застосування орендної ставки у розмірі 16% можливо лише при умові врахування усіх складових розрахунку розміру орендної плати, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961, а саме: вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди; вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди.
Відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. встановлено, що розмір річної орендної плати визначається на підставі вартості орендованого майна, визначеної шляхом проведення незалежної оцінки.
Пунктами 1, 2 Методики оцінки вартості об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №629 від 10.08.1995р., встановлено, що згідно її положень проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду, а саме:
- цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць);
- нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (машин, устаткування, інших облікових одиниць основних засобів, нематеріальних активів та інших цінностей, що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством);
- майна, що не увійшло до статутних (складених) капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів, згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Передбачені даною Методикою послуги з проведення незалежної оцінки об'єкта оренди (активів, що входять до складу об'єкта оренди) та аудиторської перевірки об'єкта оренди оплачує орендар. Результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дня її проведення, якщо інший строк не передбачений у звіті щодо незалежної оцінки.
З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2011р. оціночною фірмою Приватним підприємством "Данко" було здійснено оцінку активів цілісного майнового комплексу у складі цехів №4 та №5, що не увійшли до статутного фонду ПАТ "Запорізький абразивний комбінат", про що свідчить Висновок про вартість майна, копія якого міститься в матеріалах справи.
З Висновку Оціночної фірми Приватного підприємства "Данко" про вартість майна вбачається, що метою зазначеної оцінки є визначення ринкової вартості нерухомого та рухомого майна для цілей оренди.
Відповідно до вказаного вище Висновку про вартість майна встановлено, що ринкова вартість об'єкта оцінки станом на 01.11.2011р. складає 10083920,00грн., без урахування податку на додану вартість.
Отже, з наведеного вбачається, що станом на момент звернення позивача до суду з даним позовом (30.08.2012р.), результати незалежної оцінки, наведені у Висновку про вартість майна втратили чинність, оскільки даний Висновок був складений Оціночною фірмою Приватним підприємством "Данко" станом на 01.11.2011р. В свою чергу, доказів актуалізації зазначеної оцінки сторонами не представлено. У судовому засіданні 10.09.2013р. представник позивача зазначив, що актуалізація оцінки вартості орендованого майна сторонами не проводилась.
Таким чином, у зв'язку з недотриманням всіх складових Методики №961 розрахунку розміру орендної плати у вигляді незалежної оцінки майна, застосування орендної ставки у розмірі 16% є необґрунтованою, оскільки станом на момент звернення позивача з даним позовом до суду, результати незалежної оцінки, наведені у Висновку про вартість майна, втратили чинність після 01.05.2012р. на підставі п.2 Методики оцінки вартості об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №629 від 10.08.1995р.
Розглядаючи даний спір, судом враховано умови відповідності змін договору чинному законодавству України на час розгляду справи в суді, враховуючи, що згідно ч.5 ст.188 Господарського кодексу України, договір вважається зміненим з дня набрання чинності рішенням суду, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги про внесення змін до договору оренди №1193 від 20.09.2004р., виклавши договір про зміни в редакції позивача.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що місцевим господарським судом в порядку ст.43 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно досліджено матеріали справи в їх сукупності і вірно застосовано норми процесуального та матеріального права.
Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судом першої інстанції норм законодавства при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
Рішення господарського суду Запорізької області з урахуванням мотивів, зазначених апеляційним судом, відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції та спростовані вищевикладеними висновками судової колегії.
Враховуючи наведене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Запорізької області від 12.06.2013р. у справі №5009/3305/12 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, тому залишає зазначене рішення без змін з мотивів, викладених у постанові, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по апеляційній скарзі покладаються на заявника скарги по справі.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 12.06.2013р. у справі №5009/3305/12 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
У судовому засіданні 10.09.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови підписаний 13.09.2013р.
Головуючий О.А. Марченко
Судді: І.В. Зубченко
О.І. Склярук