Ухвала суду № 33465960, 22.08.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
2а-9945/10/8/0170
Номер документу
33465960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" серпня 2013 р. м. Київ К/9991/35586/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Островича С.Е., Рибченка А. О., Степашка О. І.

розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 грудня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерновий термінал "АБС" до Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим про визнання незаконним податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА

Товариство з обмеженою відповідальністю "Зерновий термінал "АБС" (далі - ТОВ "Зерновий термінал "АБС") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим (далі - ДПІ в м. Керчі) в якому просить визнати незаконним податкове повідомлення-рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 грудня 2010 року позов ТОВ "Зерновий термінал "АБС" задоволено.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року апеляційну скаргу ДПІ в м. Керчі залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 грудня 2010 року - без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями суду першої та апеляційної інстанції ДПІ в м. Керчі подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 грудня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ТОВ "Зерновий термінал "АБС" у задоволенні позову.

ТОВ "Зерновий термінал "АБС" подало до суду письмові заперечення на касаційну скаргу ДПІ в м. Керчі.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

ДПІ в м. Керчі з 08.04.2010 року по 21.04.2010 року проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ "Зерновий термінал "АБС" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось по операціях, здійснених у попередніх податкових періодах. За результатами якої складено акт перевірки №590/23-4/32316183 від 28.04.2010 року.

В акті перевірки зазначено про порушення позивачем п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за лютий 2010 року на суму 239698,00 грн.

На підставі акту перевірки ДПІ в м. Керчі АР Крим прийняте податкове повідомлення-рішення №0000162304/0 від 28.04.2010 року про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 239698,00 грн. за лютий 2010 року.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22.02.2010 року позивачем до ДПІ в м. Керчі була подана податкова декларація з ПДВ за січень 2010 року, в рядку 18.1 якої відображено, що різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 рядок 17) має позитивне значення і становить 156070,00 грн. У рядку 23 декларації зазначено, що залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 3366381,00 грн., а сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 25.1) 748641,00грн. З урахуванням цього, у рядку 26 декларації зазначено, що залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, складає 2461670,00 грн. (3366381,00 грн. 156070,00 грн. 748641,00 грн.). В подальшому у поданій позивачем до ДПІ в м. Керчі податковій декларації з ПДВ за лютий 2010 року в рядку 18.1 зазначено, що різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 рядок 17) має позитивне значення і становить 152749,00 грн., у рядку 23 зазначено, що залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду складає 2933758,00 грн., в тому числі 2461670,00 грн. (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду (за січень 2010р.) та 472088,00 грн. (збільшення залишку від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу), а до бюджетного відшкодування на рахунок платника заявлено 239698,00 грн. (рядок 25.1 декларації з ПДВ за лютий 2010р.) З урахуванням цього, у рядку 26 декларації зазначено, що залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, складає 2541311,00 грн. (2933758,00 грн. 152749,00 грн. 239 698,00 грн.).

Відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість", сума бюджетного відшкодування формується як від'ємне значення різниці між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом за відповідний податковий період. У наступному податковому періоді ця сума підлягає бюджетному відшкодуванню платнику податку за умови сплати податку на додану вартість разом з ціною товару постачальникам товарів (послуг).

Пункт 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166 (в редакції наказу від 15.06.2005 року №213), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 року за №702/10982, визначає, що якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Підпунктом 5.12.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем в січні 2010 року постачальникам товарів (послуг) було фактично сплачено 1534104,23 грн., в т.ч. ПДВ 239698, 00 грн., а отже, сума ПДВ 239698, 00 грн. відображена в якості суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Підпунктом 7.7.3 п. 7.3 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" передбачено, що платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Підпункт 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" визначає, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку, що прийняте податкове повідомлення-рішення №0000162304/0 від 28.04.2010 року про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 239698,00 грн. за лютий 2010 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ТОВ "Зерновий термінал "АБС".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 грудня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович А. О. Рибченко О. І. Степашко