Постанова № 33464246, 19.06.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.06.2013
Номер справи
801/5970/13-а
Номер документу
33464246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 червня 2013 р. Справа №801/5970/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Пакет Т.В.,

при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу.

Обставини справи: до Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу у розмірі 510 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач у добровільному порядку не сплатила штраф в розмірі 510 грн., застосований до неї рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим від 18 грудня 2012 року №354-р за порушення законодавства про рекламу. Дане рішення було отримано відповідачем 21.12.2012 року та в установлені строки оскаржено не було.

У судове засідання представник позивача не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.

У судове засідання відповідач не з'явилася, про час, день та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала до суду письмові заперечення на позов, відповідно до яких позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити посилаючись на те, що за адресою м. Сімферополь напроти будинку №6 по вулиці Ушинського, нею не було розміщено рекламного носія, а відповідно до діючого законодавства був встановлений покажчик, який не є рекламою.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, врегульовані Законом України "Про рекламу".

Згідно зі ст. 26 Закону України "Про рекламу" та Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 09.11.2011р. №206, Інспекція з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів.

Контроль за дотриманням законодавства про рекламу та накладення штрафів здійснюється відповідно до "Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 року №693 (далі по тексту - Порядок).

Порядок регулює питання накладання уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономнім Республіці Крим, областях штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу.

Згідно з пунктом 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.

Згідно з пунктом 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.

З матеріалів справи вбачається, що 21 листопада 2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим був складений протокол №1873 за порушення законодавства про рекламу, яким було зафіксовано, що в м. Сімферополі напроти будинку №6 по вулиці Ушинського на пішохідній доріжці розташований рекламний носій (стопер) з інформацією про магазин «Лакомка» ФОП ОСОБА_1, направленою на формування та підтримку інтересу споживачів реклами до товару. Дана зовнішня реклама розповсюджена з ознаками порушення ч. 1,3 ст. 16 Закону України «Про рекламу» (без дозволу на розміщення зовнішньої реклами, виданого виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради), так як присутнє порушення вимог п. 44 Постанови КМУ №2067 від 29.12.2003 р. «Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами», відповідно до якого спеціальні конструкції повинні маркуватися із зазначенням на каркасі спеціальної конструкції власника конструкції, номеру дозволу та строку його дії, а також розміщення зовнішньої реклами на пішохідних доріжках заборонено. До протоколу додаються фотографії реклами (а.с.8 зворотна сторона).

Відповідно до с. 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.2 ст. 26 Закону України "Про рекламу" у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

Згідно з ч.3 ст.26 Закону України "Про рекламу" рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Листом № 02-01/1873 від 21.11.2012 р. позивач звернувся до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з вимогою надати інформацію щодо вартості розповсюдженої реклами, договір на виготовлення та/або розміщення реклами та погоджений макет даного зображення, дозвіл на розміщення рекламного носія, виданий виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, пояснення за фактом даного порушення та інформацію про усунення порушення до 03.12.2012 р (а.с.9), який було отримано відповідачем 28.11.2012 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 9 оборотна сторона).

На вимогу позивача ФОП ОСОБА_1 11.12.2012 року надала по Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим письмові пояснення, в яких зазначила, що порушення порядку розміщення реклами усунула відразу після отримання вимоги про надання інформації №02-02/1873 від 21.11.2012 року, документів підтверджуючих вартість не має, так як стопер «Лакомка» був виготовлений у 2009 році власноруч. В подальшому буде уважніше відноситися до вимог розміщення реклами (а.с.12).

Таким чином судом встановлено, що на час отримання вимоги про надання інформації ФОП ОСОБА_1 фактично визнала свою вину у порушенні законодавства про рекламу, не заперечуючи проти фактів встановлених позивачем у ході здійснення контролю дотримання вимог законодавства про рекламу та зафіксованих у вищевказаному протоколі №1873 від 21.11.2012 року.

З наявної в матеріалах справи фотографії вбачається, що на спеціальній тимчасовій і стаціонарній конструкції, розташованій на відкритій місцевості розміщена інформація про магазин Лакомка та товар, а саме кондитерські вироби, чай, кофе, а тому відповідачем було розміщено саме зовнішню рекламу, а не показник, про що стверджує позивач у надісланих до суду письмових запереченнях.

Крім того, такого поняття як показник, Закон України «Про рекламу» не містить.

Пунктом 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Судом встановлено, що 02-01/1873 від 21.11.2012 р. позивач повідомив ФОП ОСОБА_1 про те, що питання про накладення штрафних санкцій за порушення Закону України "Про рекламу" буде розглянуто 11.12.2012 року у 14:00 год. (а.с.9).

Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу у відношенні ФОП ОСОБА_1 було прийнято позивачем 11 грудня 2012 року (а.с.8).

18 грудня 2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було прийнято рішення №354-р про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на ФОП ОСОБА_1 за порушення ч. 1, 3 ст. 16 Закону України "Про рекламу", та відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф у розмірі 510 грн. (а.с.5).

Зазначене рішення було направлено позивачем на адресу відповідача, та було вручено останній 21 грудня 2012 року (а.с.6).

Таким чином, позивач у межах наданих йому повноважень та у спосіб передбачений законами України прийняв рішення про накладення штрафу на відповідача.

Окрім того, відповідачем у встановленому чинним законодавством порядку рішення №354-р від 28.12.2012 року оскаржено не було, а отже є таким, що підлягає виконанню.

Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою КМУ №693 від 26.05.2004р., сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав суду доказів оскарження вищевказаного рішення позивача про накладення штрафу, а також сплати штрафу у розмірі 510 грн., суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та їх належить задовольнити.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь державного бюджету м. Сімферополя (код платежу 21081100, ЄДРПОУ 34740405, р/р 31112106700002, МФО 824026 в Головному управлінні Державної казначейської служби в м. Сімферополь) штраф за порушення законодавства про рекламу у сумі 510 (п'ятсот десять) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.В.Пакет