Ухвала суду № 33461390, 10.09.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
228/1210/13-а
Номер документу
33461390
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2013 р. справа №228/1210/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Окрема думка

судді Донецького апеляційного адміністративного суду Яманко В. Г.

щодо ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду

від 10 вересня 2013 року у справі № 228/1210/13-а

Донецький апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 10 вересня 2013 року у справі № 228/1210/13-а, прийнятої за наслідками апеляційного перегляду постанови Докучаєвського міського суду Донецької області від 26 липня 2013 року за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області про оскарження дій відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, залишив без задоволення апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради та без змін постанову Докучаєвського міського суду Донецької області від 26 липня 2013 року.

При прийнятті судового рішення суд апеляційної інстанції виходив з дослідження фактичних обставин справи, правової оцінки приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року (далі - Закон № 2240), Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі - Закон № 2811), постанови Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року та дійшов висновку про необхідність підтримання судового рішення першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_1 з застосуванням у спірних правовідносинах приписів статті 43 Закону № 2240 в частині виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму на працездатну особу за період з 1 січня 2013 року по 1 липня 2013 року на загальну суму 5503 грн. 67 коп.

Частиною 3 статті 25 КАС України передбачено, що суддя, не згідний із судовим рішенням за наслідками розгляду адміністративної справи, може письмово викласти свою окрему думку. Цей документ не оголошується в судовому засіданні, приєднується до справи і є відкритим для ознайомлення.

З огляду на не згоду з висновками викладеними в постанові Докучаєвського міського суду Донецької області від 26 липня 2013 року та ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року у справі № 228/1210/13-а зазначаю наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження. Позивач перебуває на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - особа, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у січні 2013 року в розмірі 687 грн. 48 коп., з лютого 2013 року по червень 2013 року по 138 грн. 17 коп., призначеної відповідно до статті 15 Закону № 2811 та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751.

Закон № 2240, застосований у спірних правовідносинах, відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року (далі - Закон № 107) внесено зміни до статті 1 Закону № 2240 та виключено пункти 3, 4 статті 34, статті 40-44 Закону № 2240. Ці положення Закону № 107 рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто, з 22 травня 2008 року відновлена дія норм статті 1, пунктів 3, 4 статті 34, статей 40-44 Закону № 2240 в редакції, яка діяла до внесення змін Законом № 107-VI від 28 грудня 2007 року.

Стаття 9 Закону № 2240 визначає, що фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів. За статтею 43 вказаного закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V передбачено, що з 1 січня 2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2811 та Закону № 2240 здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам. На виконання вказаної статті була прийнята Кабінетом Міністрів України постанова «Про питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 16 січня 2007 року № 32, згідно з якою в 2007 році допомога при народженні дитини та допомога за дитиною по досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України «Про деякі питання виплати допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам» від 29 січня 2007 року № 32 прийнятий порядок передачі документів (справ) від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення для продовження виплат застрахованим особам допомоги при народженні та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно наведеного порядку у 2007 році всі документи (справи) були передані органами Фонду до органів праці та соціального захисту населення.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VІ, який набув чинності з 1 січня 2011 року, були внесені зміни до статті 21 Закону № 2240, згідно з якими з 2011 року Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснює фінансування страхувальників - роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам через районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року № 26, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 р. за № 111/18849, затверджений Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за яким до переліку видів матеріального забезпечення, які фінансуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за Законом № 2240 визначеному в пункті 1 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відноситься.

Відповідно до статті 2 Закону № 2811 порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми за цим Законом встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно статті 4 вказаного закону покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Статтею 5 Закону № 2811 передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 2811 (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ця норма діє з 1 січня 2008 року в наведеній редакції, на період 2011-2013 років не зупинялася, неконституційною не визнавалася.

Згідно з частиною 4 статті 1 Закону № 2811 порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На даний час є діючим та таким, що не визнаний неконституційним Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751), підпунктом 3 пункту 1 якого визначено, що цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як, зокрема, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно з пунктом 22 Порядку № 1751 та відповідно до статті 15 Закону № 2811 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Також, слід зазначити, що відповідно з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п'ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення)

Стаття 43 Закону № 2240 в наступній редакції «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом» введена в дію з 1 січня 2002 року згідно із Законом України від 11 січня 2001 року № 2213-III, дію вказаної статті було зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20 грудня 2005 р. № 3235-IV, на 2007 рік - згідно із Законом України від 19 грудня 2006 р. № 489-V. Зупинення дії статті 43 на 2007 рік, передбачене пунктом 7 статті 71 Закону України від 19 грудня 2006 р. № 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007. В наступному статтю 43 було виключено згідно із Законом України від 28 грудня 2007 р. № 107-VI, проте зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008. Правлінням Фонду на виконання статті 43 Закону № 2240 розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не приймався.

За частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Статтею 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 422/96-ВР від 16 жовтня 1996 року передбачено, що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Тобто, приведена редакція статті 43 Закону № 2240 введена в дію з 1 січня 2002 року.

Частина 1 статті 15 Закону № 2811 в редакції «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень» діє з 1 січня 2008 року відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. № 107-VI.

Таким чином, чинна редакція частини 1 статті 15 Закону № 2811 прийнята пізніше ніж була введена в дію застосована судом першої інстанції редакція статті 43 Закону № 2240, тому застосуванню підлягає з двох однопредметних законів регулюючих розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку приписи саме Закону № 2811. Крім того, УПСЗН не є органом, який здійснює виплати допомоги по догляду за дитиною застрахованим особам з коштів Фонду, а призначає та виплачує кошти виключно з Державного бюджету України, тому покладення на УПСЗН обов'язків щодо здійснення виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах встановлених статтею 43 Закону № 2240 призведе до перевищення обсягів бюджетних асигнувань, передбачених діючими законами про державний бюджет для виплат допомоги вказаного виду органами управління та соціального захисту.

Суддя Донецького апеляційного адміністративного суду В.Г.Яманко

10 вересня 2013 року