Постанова № 33461070, 03.09.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
822/3288/13-а
Номер документу
33461070
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3288/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2013 року 14:35м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І. при секретаріРепецькій І. Ю. за участі: представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Борсуківської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області в особі сільського голови Атаманчука А. Г. до Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі , у якому, посилаючись на неправомірність дій відповідача, просить суд скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Новоушицькому районі про застосування штрафних санкцій за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 19 лютого 2013 року.

Позивач у судовому засіданні надав пояснення, позовні вимоги просив задоволити у повному обсязі, виходячи із обставин, що вказані у позові.

Представник відповідача заперечувала проти заявлених позовних вимог, надала пояснення, на підставі яких просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Заслухавши доводи позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що у період з 18.01.2013 р. по 23.01.2013 р. відповідачем проводилась планова перевірка Борсуківської сільської ради (код за ЄЛРПОУ 04404645) Новоушицького району Хмельницької області щодоправильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів за період з 01.06.2004 р. по 30.11.2012 рік.

За результатами перевірки було складено Акт №2 від 23.01.2013 р. Про результати планової перевірки Борсуківської сільської ради щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів.У відповідності до даного Акту, перевіркою встановлено, що за березень місяць 2011 року відповідно до відомостей по нарахуванню заробітної плати за березень 2011 року не показано суму нарахованого єдиного внеску в розмірі 36,3% на суму 6701,06 грн..

На підставі вказаного, рішенням №27 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 23.01.2013 р. до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 3350,53 грн..

Начальником УПФУ в Новоушицькому районі 13 лютого 2013 року було прийнято Рішення №1 про скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду своєчасно не нарахованого єдиного внеску. Із даного рішення слідує той факт, що у рішенні №27 від 23.01.2013 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду своєчасно не нараховано єдиного внеску застосованого до страхувальника Борсуківської сільської ради виявлено помилки: прийняте рішення складене за формою, що не відповідає додатку №11 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. №21-5.

25.02.2013 р. на адресу Борсуківськї сільської ради надійшло рішення №92 про застосування штрафних санкцій за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Управління Пенсійного фонду України у Новоушицькому районі не надало Борсуківській сільській раді вимогу про сплату боргу для узгодження цієї вимоги згідно чинного законодавства, а тому позивачем було оскаржено вказане рішення у адміністративному порядку.

Так, рішенням від 07.05.2013 р. №6347/06 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області скаргу Борсуківської сільської ради залишено без задоволення, а рішення УПФУ в Новоушицькому районі про застосування штрафних санкцій №95 від 19.02.2013 р. - залишено без змін.

Рішенням пенсійного фонду України від 24.07.2013 р. №19115/09-10 вирішено, що рішення УПФУ в Новоушицькому районі Хмельницької області про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №92 від 19.10.2013 р., передбачених п. 3 . 11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в розмірі 3350,53 грн. та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про результати розгляду скарги від 07.05.2013 р. №6347/06 залишити без змін, а скаргу скаржника - без задоволення.

Механізм нарахування внесків, їх сплати та звітування, викладено в постанові правління Пенсійного Фонду України від 08.10.2010 року «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», щодо надання звітності до Пенсійного фонду України, згідно пункту 3.1. якої страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5,3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, визначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, подання звіту здійснюється в електронному чи на паперовому носії.

Відповідно до ч. 2 ст. Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частина 11 статті 25 цього ж Закону вказує, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:

1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

3) за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

4) пункт 4 частини одинадцятої статті 25 виключено

5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Враховуючи той факт, що позивачем було в дійсності сплачено єдиний внесок у строк, передбачений Законом, про що свідчать виписки про сплату зазначеного внеску від 22.03.2011 р., 31.03.2011 р. та платіжні доручення Борсуківської сільської ради № 53 від 21 березня 2011 року та №62 від 30 березня 2011 року, суд приходить до переконання, що відповідачем було неправомірно застосовано п. 3 ч. 11 ст. 25 вищевказаного Закону, оскільки у даному випадку йдеться про несвоєчасне нарахування, так як свідчать обставини справи, нарахування внеску позивачем проведено вчасно та у повному обсязі, а йдеться про механічну помилку в діях бухгалтера, яка у певній графі поставила прочерк взаміну сплаченої суми до ПФУ. Однак, вказана помилка була самостійно виправлена позивчем у звітності за листопад 2011 року, про що свідчить копія звіту. Вказане дії щодо виправлення передбачено листом Пенсійного фонду України №5537/05-10 від 07.03.2012 року.

Разом з тим, суд вважає, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Постанова правління пенсійного Фонду України від 08.10.2010 р. "Про порядок формування та подання страхувальником звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не містять жодної вимоги щодо надання платником копій платіжних доручень про сплату єдиного внеску до органів Пенсійного Фонду, а вказано вимога зазначається пенсійним Фондом України тільки у його листах, без жодних посилань на нормативно-правові акти, суд вважає, що нарахування штрафу є безпідставним та таким, що суперечить чинному законодавству.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов до переконання, що територіальний орган Пенсійного фонду не надав жодних доказів на підтвердження того, що позивач, як платник єдиного внеску, діяв усупереч вимогам законодавства, без дотримання норм чинного законодавства, а тому, позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що знайшли своє достатнє підтвердження у судовому засіданні, відтак, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі від 19.02.2013 р. №92 про застосування штрафних санкцій за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2013 року 10 год. 00 хв.

Суддя "Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк