Постанова № 33448651, 09.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
813/5614/13-а
Номер документу
33448651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2013 року № 813/5614/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання - Гуменюк В.М.,

за участю представника відповідача Царик М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області до Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління», третьої особи Миколаївської міської ради про стягнення 26 685,46грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Львівській області (далі - Інспекція) звернулася у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління» (далі - Підприємство), третьої особи Миколаївської міської ради та з врахуванням поданих уточнень просить стягнути до міського бюджету кошти в сумі 26 685,46 грн. (недоотримані доходи бюджету від орендної плати). В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем в порушення п.14 ст.69 Бюджетного кодексу України та п.1 Рішень Підприємства №112 від 17.02.2011р., №440 від 20.01.2012р. та №933 від 27.02.2013р. станом на 01.03.2013р. не перераховано до загального фонду міського бюджету кошти (50% надходжень від орендної плати). Зазначив, що в результаті неперерахування у повному обсязі до загального фонду міського бюджету Підприємством орендної плати за оренду майна спільної власності територіальних громади м.Миколаєва, у формі «Звіт про виконання місцевих бюджетів» (форми 412) «Доходи загального фонду місцевих бюджетів» занижено розмір надходжень за кодом бюджетної класифікації доходів 22080000 «Плата за оренду майнових комплексів та іншого майна, що у комунальній власності» чим завдано матеріальної шкоди (збитків) бюджету, що є порушенням п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №44 від 24.01.2012р.

В судове засідання позивач повноважного представника не забезпечив, на адресу суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити з врахуванням поданих уточнень та стягнути до міського бюджету кошти в сумі 26 685,46 грн. (недоотримані доходи бюджету від орендної плати).

Представник відповідача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнав та пояснив, що на даний час підприємство перебуває у важкому фінансовому становищі у зв'язку з великими фінансовими заборгованостями попередніх років, відсутністю прибутку та великою заборгованістю споживачів послуг, а тому дану заборгованість перед міським бюджетом сплачує частинами.

Третя особа явку повноважного представника в судове засідання не забезпечила, повідомлена про розгляд справи.

Заслухавши пояснення учасника процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що уточнений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Державною фінансовою інспекцією у Львівській області відповідно до п. 2.1 Плану роботи на І квартал 2013 року на підставі направлень на проведення ревізії від №285, №286 від 01.03.2013р., №341 від 14.03.2013р. та №368 від 20.03.2013р. проведено ревізію дотримання законодавства при виконанні міського бюджету м. Миколаєва та фінансово - господарської діяльності Миколаївської міської ради за період з 01.06.2011р. до 28.02.2013р., за результатами якої складено Акт ревізії від 16.04.2013р. №08-22/08, який підписано без заперечень.

Проведеною ревізією встановлено, що згідно із Рішенням 14-ої сесії Миколаївської міської ради від 17.03.2004р. №413 «Про делегування повноважень» Миколаївському комунальному підприємству «Житлово-комунальне управління» делеговано право на укладання договорів по оренді комунального майна територіальної громади м. Миколаєва.

Зокрема, Рішеннями сесій Миколаївської міської ради від 17.02.2011р. №112, від 20.01.2012р. №440 та від 27.02.2013р. №933 «Про розподіл коштів, отриманих від орендної плати за оренду комунального майна» передбачено, що МКП «Житлово-комунальне управління» 50% з коштів, отриманих за оренду майна, має перераховувати в міський бюджет Миколаївської міської ради.

Згідно з п.2 вищевказаних рішень контроль за виконанням цих рішень покладено на комісію Миколаївської міської ради з питань економіки, бюджету та комунального господарства.

В ході проведення ревізії, на вимогу ревізора, МКП «Житлово-комунальне управління» надано реєстр нарахування та сплати коштів, отриманих від орендної плати за оренду комунального майна згідно із договорами, укладеними з 31-м суб'єктом підприємницької діяльності, за період з 01.01.2012р. по 01.03.2013р.

Відповідно до наданого реєстру за даний період до МКП «Житлово-комунальне управління» надійшло орендної плати на суму 64 184,52 грн. із яких мало б бути перераховано до міського бюджету кошти в сумі 32 092,26 грн. - 50%. Проте, згідно із вказаним вище реєстром за цей період МКП «Житлово - комунальне управління» перерахувало до міського бюджету кошти від отриманої орендної плати лише в сумі 9 280,00 грн.

Станом на 05.09.2013р. Підприємством не перераховано до міського бюджету належну частину від отриманої орендної плати, яка з врахуванням поданих уточнень становить 26 685,46 грн.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Пунктом 14 ст. 69 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-VI передбачено, що одною із складових доходів загального фонду місцевих бюджетів є надходження орендної плати за користування майном, що перебуває в комунальній власності.

Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011, Державна фінансова інспекція України (надалі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ч.1, 2 ст.2 Закону №2939, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно ч.5 ст.2 цього Закону, інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно п.2, 3, 5 ч.1 ст.8 Закону №2939, головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють державний фінансовий аудит виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.

У відповідності до п.7 ч.1 ст.10 Закону №2939, головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Судом встановлено, що в результаті неперерахування Підприємством у повному обсязі до загального фонду міського бюджету орендної плати за оренду майна спільної власності територіальних громади м. Миколаєва, у формі «Звіт про виконання місцевих бюджетів» (форми 412) «Доходи загального фонду місцевих бюджетів» занижено розмір надходжень за кодом бюджетної класифікації доходів 22080000 «Плата за оренду майнових комплексів та іншого майна, що у комунальній власності», чим завдано матеріальної шкоди (збитків) бюджету, яка з врахуванням поданих представником позивача уточнень становить в сумі 26 685,46 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, після завершення ревізії міському голові Миколаївської міської ради скеровано обов'язкову вимогу від 24.04.2013р. №08-13м/3105 щодо повного усунення виявлених порушень терміном до 22.05.2013р.

Зокрема, вказаними вимогами зобов'язано об'єкт контролю забезпечити поступлення до міського бюджету належних йому доходів в сумі 33 685,46 грн. від МКП «Житлово-комунальне управління».

Листом від 21.05.2013р. №02-12/967 Миколаївською міською радою проінформовано про виконання вимоги за наслідками ревізії, проте, у даному листі не зазначено про поступлення коштів від МКП «Житлово-комунальне управління» в сумі 33 685,46 грн., а також про вжиття заходів для забезпечення поступлення цих коштів.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що спірні кошти були оплачені лише частково на суму 7 000,00 грн.

Отже, об'єктом контролю вимогу державної фінансової інспекції від 24.2013р. №08-13м/3105, яка згідно з ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993р. № 2940-ХІІ які є обов'язковою до виконання, виконано не в повному обсязі, та міським бюджетом не доотримано доходів від оренди комунального майна.

Право звернення ДФІ до суду передбачено п.10 ст.10 Закону №2939, згідно якої, органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Внаслідок вказаних порушень Підприємством завдано матеріальної шкоди (збитків), яка з врахуванням поданих уточнень становить 26 685,46грн. та яка не відшкодована у встановленому законом порядку. Належних та допустимих доказів в спростування позовних вимог відповідачем не подано.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене та оскільки станом на день розгляду справи в суді, кошти у сумі 26 685,46 грн. Підприємством не повернуто до місцевого бюджету, суд приходить до переконання про обґрунтованість уточнених позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 7-14, 51, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління» (вул. Воз'єднання, 10, м. Миколаїв, Львівської області, ЄДРПОУ 05759646) на користь місцевого бюджету на рахунок Миколаївської міської ради (№3321980700332 по КБКД 22080400 «Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності», відкритому в УДКСУ у Миколаївському районі у Львівській області) кошти в сумі 26 685,46 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлено 13.09.2013р.

Суддя Шинкар Т.І.