Постанова № 33441591, 05.08.2013, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2013
Номер справи
814/2687/13-а
Номер документу
33441591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України ing=0 px >

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

05 серпня 2013 року Справа № 814/2687/13-а

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Зіньковський О. А., в порядку письмового провадження вирішив адміністративну справу

за позовом

Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Нікольська, 46,Миколаїв,54001

до

Товариства з обмеженою відповідальністю "А"ДРЕСС", вул. Електронна, 81/А,Миколаїв,54031

про

стягненя коштів в сумі 13710,03 грн.,

Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів пред’явлено позов до Дочірнього підприємства електричних мереж Приватного акціонерного товариства "Атомсервіс" про стягнення заборгованості в сумі 13710 грн. 03 коп.

Представник позивача надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з’явився, про причину неприбуття суд не повідомив. Правом, передбаченим статтею 49 КАС України не скористався, письмові заперечення проти позову та докази, які у нього є суду не надав.

Відповідно до ст. 122 та ст. 128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд, -

встановив:

Згідно статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.91р. №875-ХІІ, зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 і забезпечують працевлаштування інвалідів.

В силу ч. 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

При цьому, відповідно до ч. 4 статті 20 Закону України „Про зайнятість населення” (в редакція, яка була чинна протягом 2012 року) підприємства, установи і організації незалежно від форми власності мають щомісяця подавати центрам зайнятості за місцем їх реєстрації адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Формою подання зазначених адміністративних даних є форма звіту № З -ПН „Звіт про наявність вакансій”, затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.05р. №420, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 21.12.05р. за №1534/11814.

Відповідачем були порушені вимоги ч.4 ст.20 Закону України „Про зайнятість населення”, оскільки адміністративні дані про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів у формі звіту № 3-ПН у 2012 році подавались до Ленінського районного центру зайнятості не щомісячно, а лише протягом 9 місяців 2012 року. Враховуючи те, що звіт за формою № 3-ПН подається тільки у випадку наявності вакансій, не щомісячне подання (протягом 9 місяців із 12 звіт не подавався) даних про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів вказує на непостійний характер існування у відповідача вакансій (копія звітів № 3-ПН додаються).

Також керуючись законодавством України, не можна вважати подання звітів за формою № 3-ПН до районного центру зайнятості про наявність вакансій для інвалідів виконанням нормативу працевлаштування інвалідів. Адже, ч. 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ прямо вказує, що виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Тобто, якщо на підприємстві з будь-яких причин не було працевлаштовано необхідної кількості інвалідів дане підприємство є таким, що не виконало норматив.

Використовуючи судову практику за участі Відділення, слід зазначити наступне. Постановою Вищого адміністративного суду України від 19.04.2012 року по справі № К-31921/09, порушеної за позовом Відділення до ВАТ „Підгурївське” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, задоволено касаційну скаргу Відділення та стягнено з підприємства суму заборгованості. Суд обґрунтовуючи задоволення касаційної скарги Відділення зазначив у мотивувальній частині постанови, що матеріали справи не містять щомісячних Звітів про наявність вакансій за формою № 3-ПН - доказів того, що підприємство надавало до центру зайнятості звітність про наявність вакансій, в якій зазначало наявність вакансій для інвалідів.

Відповідно до п.1 ст.218 Господарського кодексу України, підставою для господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частина 2 ст.218 Господарського кодексу України передбачає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Зазначені норми не містить ступені вини вчиненого правопорушення, а відповідно і критеріїв визначення господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин.

Вищезазначені обставини свідчать про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю „А’ДРЕСС” не вживало всіх залежних від нього заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. У відповідності до ч.2 ст.20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, за 1 робоче місце, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами у 2012 році, відповідач до 16.04.2013 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі: 13555,56 грн.

Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується документом - звіт за формою 10-ПІ №06-12/257 від 31.01.2013 за 2012 рік (копія звіту додається) та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій (розрахунок додається).

Розмір пені у сумі 154,47 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій (розрахунок додається).

Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі: 13710,03 грн.

Несплата адміністративно-господарських санкцій до Фонду соціального захисту інвалідів завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити інвалідам необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач своїм правом не скористався, позов не заперечив, доказів погашення заборгованості станом на час розгляду справи не надав.

За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ А’ДРЕСС ” на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів кошти в сумі 13710,03 грн., з яких адміністративно-господарські санкції за 2012 рік у розмірі 13555,56 грн. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік у розмірі 154,47 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. А. Зіньковський