Постанова № 33434077, 03.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
826/11070/13-а
Номер документу
33434077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 вересня 2013 року № 826/11070/13-а

Окружний адміністративний суд м. Києва, у складі: судді Добрянської Я.І., розглянув відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовомОСОБА_1доКиївської обласної державної адміністраціїпрозобов'язання видати посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до відповідача Київської обласної державної адміністрації про зобов'язання видати посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2013 р. суддею Добрянською Я.І. було відкрито провадження у справі № 826/11070/13-а та призначено справу до судового розгляду на 20.08.2013 р.

В судовому засіданні 20.08.2013 р. представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд:

- зобов'язання Київську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно та безпідставно відмовив позивачу у видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки, ОСОБА_1, як особа, що з 1980 року і по теперішній час працює в м. Фастові (підтверджується довідкою № РП4-8-1220 від 14.03.2012 р., виданою Відокремленим підрозділом моторвагонного ДЕПО Фастів-1 ДТГО «Південно-Західна залізниця»), а м. Фастів відповідно до п. 4 додатку № 1 до Постанови КМ УРСР від 23.07.1991 № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, відповідно до ч. 3 ст. 11 та п. 3 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - має право на встановлення статусу та отримання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Відповідач в судове засідання 20.08.2013 р. не прибув та не скерував свого представника, хоча належним чином був повідомлений про дату час, та місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи.

Жодних заперечень на позовну заяву чи будь-яких заяв або клопотань від відповідача станом на 20.08.2013 р. до суду не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на викладене, а саме не прибуття відповідача, що був повідомлений належним чином, в судове засідання 20.08.2013 р. - суд ухвалив продовжити розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, проти чого також не заперечив представник позивача.

Про перехід до розгляду справи № 826/11070/13-а в порядку письмового провадження відповідача було повідомлено листом від 20.08.2013 р., в якому було також зазначено про надання відповідачу можливості протягом 7-ми днів, з дня одержання такого листа, подати до суду заперечення, документи та докази по справі на підтвердження його нормативно-правової позиції.

Зазначений лист був отриманий відповідачем 23.08.2013 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Однак, станом на час розгляду даної адміністративної справи по суті - 03.09.2013 р., жодних заперечень, або документів по справі № 826/11070/13-а від відповідача до канцелярії суду також не надходило.

Отже, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача в судовому засіданні 20.08.2013 р., всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з наявних матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 з 2 липня 1980 року, та по теперішній час працює у Відокремленому підрозділі моторвагонного депо Фастів-1 ДТГО «Південно-Західна залізниця», що підтверджується довідками від 14.03.2012 р. № РП4-8-1221, № РП4-8-1220, та записами в трудовій книжці.

15.03.2012 р. позивач звернувся до Київської обласної державної адміністрації із заявою про видачу посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, до якої були долучені відповідні документи, в тому числі довідку встановленого зразка згідно додатку № 7 до Постанови КМУ № 51 від 20.01.1997 р.

Проте, 20.03.2013 р. відповідачем було відмовлено позивачу у видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Однак, вважаючи протиправною та безпідставною таку відмову відповідача у видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, позивач звернувся за захистом своїх порушених прав до Окружного адміністративного суду м. Києва, відповідно до чого просив суд зобов'язання Київську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Дослідивши надані позивачем докази, проаналізувавши матеріали справи, та заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, зважаючи зокрема на наступне.

Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМУ № 51 від 20.01.1997 р., видача посвідчень потерпілим провадиться обласною державною адміністрацією.

Таким чином, належним відповідачем в даній справі є саме Київська обласна державна адміністрація.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно п. 3 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Відповідно до п. 6 Порядку 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМУ № 51 від 20.01.1997 р., особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Так, як було зазначено вище, підтверджується наявними у справі доказами, та не було жодним чином заперечено (спростовано) відповідачем, позивач з 1980 року та по теперішній час працює в м. Фастові, що підтверджується довідкою № РП4-8-1220 від 14.03.2012 р., виданою Відокремленим підрозділом моторвагонного ДЕПО Фастів-1 ДТГО «Південно-Західна залізниця».

Відповідно до п. 4 додатку № 1 до Постанови КМ УРСР від 23.07.1991 р. № 106, м. Фастів віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4.

Таким чином, позивачем документально підтверджено, а відповідачем жодними доказами у справі не спростовано, той факт, що ОСОБА_1 постійно працює на території посиленого радіоекологічного контролю категорії 4.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок по захисту прав та свобод людини і громадянина (зокрема осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), то вона повинна виконати цей обов'язок та взяті на себе зобов'язання, що в даному випадку зобов'язує відповідача видати позивачу посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, оскільки такий статус останнього підтверджується наявними у справі доказами та нормами наведеного вище чинного законодавства.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності вчинених ним дій щодо відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Більш того, жодних заперечень на позовну заяву відповідачем подано не було.

Натомість позивач надав суду відповідні обґрунтування, що підтверджуються допустимими у справі доказами, щодо протиправності дій (бездіяльності) відповідача стосовно не видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію (01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 00022533) видати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя: Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 03.09.2013 р.